MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GIS wycofuje towary ze sklepów! Groźna toksyna Shiga w mięsie - powoduje krwotoczne zapalenie okrężnicy!

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Zobacz najnowszą listę produktów spożywczych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia. Sprawdź, czy masz je w swojej kuchni, jeśli tak - pozbądź się ich.
Zobacz najnowszą listę produktów spożywczych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia. Sprawdź, czy masz je w swojej kuchni, jeśli tak - pozbądź się ich. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) kontroluje jakość produktów spożywczych i przedmiotów mających kontakt z żywnością. Teraz GIS wydał ostrzeżenie o szkodliwych dla zdrowia produktach spożywczych dostępnych w popularnych marketach i dyskontach spożywczych w Polsce. To między innymi groźna toksyna Shiga wykryta w mięsie oraz aflatoksyny produkowane przez grzyby pleśniowe w mące. Zakażenie bakterią STEC (toksyną Shiga) może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy! Sprawdź, czy masz skażony i niebezpieczny towar, a jeśli tak - koniecznie go wyrzuć!

Jakie produkty wycofuje GIS?

Główny Inspektorat Sanitarny to organ państwowy, który m.in. kontroluje czy żywność oraz inne przedmioty wprowadzone do sprzedaży nie zagrażają zdrowiu i życiu Polaków.

Główny Inspektorat Sanitarny regularnie informuje obywateli o toksycznych produktach. Czasem są to alergeny, które pojawiają się w produktach spożywczych w wyniku niedopatrzenia przy produkcji w fabrykach - taka sytuacja może być bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia osób, które są uczulone na dany składnik, a spożyją produkt nie wiedząc, że go zawiera.
Bywa też, że w produktach spożywczych znajdują się kawałki szkła albo fragmenty metalu.

Produkty spożywcze bywają też skażone toksycznymi substancjami, bakteriami, np. salmonellą czy E. Coli (pałeczka okrężnicy), które mogą wywołać groźne choroby. Niedawno GIS wydał ostrzeżenie o wirusie WZW typu A, którym były skażone truskawki.

Zdarza się również, że wycofane ze sklepów zostają przedmioty, które są przeznaczone do kontaktu z żywnością, a z których do jedzenia przenikają szkodliwe, najczęściej rakotwórcze substancje.

Dlatego zdecydowanie warto śledzić publikowane w prasie doniesienia na temat wycofanej przez GIS żywności.

Co zrobić z wycofanym towarem?

Na produkty zawierające szkodliwe substancje można trafić w wielu popularnych marketach i dyskontach, jak m.in. Biedronka, Kaufland, Lidl, Netto, Dino.

Sklepy mają obowiązek wycofać skażone partie towaru ze swoich półek. W komunikatach GIS znajdują się też informacje, jeśli sklep zwraca pieniądze za zakupiony, a wadliwy towar. Sieci handlowe zobowiązane są również do ostrzegania klientów przed spożywaniem takich produktów.

Te towary po decyzji GIS wycofano ze sklepowych półek

Najnowsze ostrzeżenie GIS dotyczy m.in. obecności aflatoksyn w mące oraz skażenia mięsa groźną toksyną Shiga. Zakażenie bakterią STEC (toksyną Shiga) może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy!

Zobacz teraz w galerii najnowszą listę produktów spożywczych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia. Sprawdź, czy masz je w swojej kuchni, jeśli tak - pozbądź się ich.

Zobacz także to:
Te urządzenia w domu pożerają najwięcej prądu - tabela 2024. Tyle kosztuje korzystanie z tych sprzętów

Zobacz, jakie produkty wycofano ze sklepów.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GIS wycofuje towary ze sklepów! Groźna toksyna Shiga w mięsie - powoduje krwotoczne zapalenie okrężnicy! - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska