Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golubsko-dobrzyńscy harcerze zorganizowali w Nowogrodzie zlot drużyn i gromad

Karolina Rokitnicka
Postawienie harcerskiego namiotu to nie taka prosta sprawa, zwłaszcza gdy robi się to na czas
Postawienie harcerskiego namiotu to nie taka prosta sprawa, zwłaszcza gdy robi się to na czas nadesłana
Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Golubiu-Dobrzyniu zaprosił do szkoły w Nowogrodzie. Obok niej harcerze rozstawili namioty. W zjeździe uczestniczyło prawie 150 harcerzy i zuchów. Po raz pierwszy w historii przyznano tytuł najlepszej drużyny hufca.

Tradycje harcerskie w naszym powiecie liczą kilkadziesiąt lat. Golubski hufiec powstał po zakończeniu II wojny światowej i działał do 1995 roku. Po latach zrodziła się idea jego reaktywacji. Na czele hufca stanął komendant hm. Szymon Wiśniewski. Do hufca weszły drużyny harcerskie i gromady zuchowe z Golubia-Dobrzynia, Kowalewa , Gałczewa, Płonnego, Radomina, Zbójna, Nowej Wsi, a także Dębowej Łąki.

Organizacja, która działała w naszym powiecie do połowy lat 90. miała patrona. Był nim Fryderyk Chopin. Po reaktywacji hufca w 2012 roku, za punkt honoru postawiano sobie przywrócenie dawnego patrona. Przed 2 laty, podczas apelu, który odbył się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, harcmistrzyni Barbara Małecka z Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP przywróciła imię hufcowi. Wręczyła też dawny sztandar, który został nadany organizacji na golubskim zamku w 1963 roku.

Tradycją hufca jest organizowanie dorocznego zlotu wszystkich drużyn do niego należących. Tegoroczny, czwarty już, odbył się w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Nowogrodzie. Zorganizowano m.in. uroczysty apel, na który przyjechał były komendant nieistniejącego już Hufca Golub-Dobrzyń Rejon, hm. Zenon Bocianowski.

- Nowogród często gościł harcerzy. Po drugiej stronie jeziora Grodno znajdowała się stanica harcerska, gdzie odbywały się obozy - wspominał Zenon Bocianowski.

Przygotowano ognisko, w którym uczestniczyli harcerze, uczniowie i nauczyciele z Nowogrodu. Dużą atrakcję stanowił rajd „Szlakiem Patrona”. - Harcerze do pokonania mieli kilkanaście kilometrów wokół jeziora. Na trasie odpowiadali na pytania dotyczące hufca, rozstawiali na czas namiot, wyznaczali azymut, wykonywali ćwiczenia i rozszyfrowywali zagadki - mówi harcmistrz Szymon Wiśniewski, komendant Hufca ZHP Golub-Dobrzyń.

Rajd wygrała 113. Golubsko-Dobrzyńska Drużyna Harcerska „Bractwo Zwinnej Jaszczurki”. Druga uplasowała się 18 G-DDH „Burza” im. Jana Bytnara „Rudego”, a trzecia 14 Drużyna Harcerska „Odkrywcy” im. Mikołaja Kopernika z Gałczewa. Podczas tegorocznego zlotu przyznano także tytuł „Najlepszej Drużyny Hufca”. Zdobyła go „Burza”, która będzie przez rok się nim posługiwać.

- Wprowadziliśmy tytuł „Najlepszej Drużyny Hufca”, gdyż jednym z elementów harcerstwa jest zdrowa rywalizacja. Tytuł zdobywa drużyna, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy była najbardziej aktywna, brała udział w obozie hufca, reprezentowała harcerzy na zewnątrz. Zwracamy też uwagę na harcerską postawę - wyjaśnia Szymon Wiśniewski.

Zjazd zakończył się w mszą świętą odprawioną w kościele w Nowogrodzie.

GOLUBSKO-DOBRZYŃSKI HUFIEC

Najpierw istniał od końca II wojny światowej do 1995 r. Jego ostatnią komendantką była dh Anna Trojanowska. Później przez kilkanaście lat harcerze z Golubia-Dobrzynia podlegali pod hufiec w Brodnicy. Aby reaktywować jednostkę w naszym mieście, konieczne było funkcjonowanie 10 drużyn. Poza tym 15 skautów musiało zdobyć stopnie instruktorskie. Po spełnieniu wymogów, złożono wniosek o powołanie hufca do komendy Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska