Gospodynie z Górska o przygotowywaniu wielkanocnych...

Gospodynie z Górska o przygotowywaniu wielkanocnych smakołyków

Michał Malinowski

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Górska są już gotowe na przyjęcie wielkanocnych gości

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Górska są już gotowe na przyjęcie wielkanocnych gości ©Grzegorz Olkowski

Wyroby masarskie, a wśród nich szyneczki i kiełbaski. Wypieki to oczywiście świąteczne baby oraz mazurki. Do tego dochodzi jeszcze piękny, wielkanocny wystrój w postaci kolorowych stroików.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Górska są już gotowe na przyjęcie wielkanocnych gości

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Górska są już gotowe na przyjęcie wielkanocnych gości ©Grzegorz Olkowski

Wielkanoc bez słodkości to nie Wielkanoc. Za ich upieczenie w Kole Gospodyń Wiejskich z Górska odpowiada Jagoda Gołębiowska. Wraz z fotoreporterem odwiedziliśmy panie w czwartkowe popołudnie. Na ukończeniu był właśnie pleśniak.
[break]
- Nic nadzwyczajnego. Są to po prostu wszystkim dobrze znane z regionu wypieki - mówi pani Jagoda. - Pleśniak jest ciastem kruchym, które składa się z sześciu szklanek mąki, ośmiu jaj. Do tego dokładamy troszkę tłuszczu, najczęściej kroimy margarynę palmę i cukru, proszku do pieczenia. W zależności od gustu dodaje się jabłka lub powidła.
Tradycją świąt wielkanocnych są baby, których rzecz jasna nie może również zabraknąć na stołach gospodyń wiejskich.
- Wcześniej były baby wypiekane, teraz jednak są to baby drożdżowe. Jeśli chce się zrobić dobrą, porządną babę, to trzeba kilka godzin nad nią posiedzieć - mówi Jagoda Gołębiowska. - Obowiązkowo na świątecznym stole muszą się pojawić mazurek oraz sernik.
Następnie rozmawiamy z Bogumiłą Kalicką, przewodniczącą KGW w Górsku. Jej wielkanocny konik to własnoręcznie przyrządzane wędliny - od szynek i kiełbasek poczynając, a na polędwiczkach i schabach wędzonych kończąc. Część z nich to dziczyzna. W wolnej chwili pani Bogusia lubi sobie zapolować na cielaka czy dzika.

- Robię to według sprawdzonych, domowych sposobów, tak jak przyrządzała to kiedyś moi rodzice. Wędzę we własnej wędzarni drzewem olszynowym przez około sześć godzin, następnie parzę - przyznaje Bogumiła Kalicka. - Dokładamy wyroby z tych zwierząt do tych tradycyjnych. Wszystko po to, żeby był lepszy smak.
W domu państwa Kalickich, podobnie zresztą jak w wielu innych polskich domach, nie może się obyć bez żurku z kiełbasą i jajkiem oraz pisanek. Te ostatnie są jednak ozdabiane w nieco inny sposób za pomocą tak zwanego cebulaka.
- Jajka gotuje się w cebulaku, czyli wodzie z dużą ilością łupin z cebuli - radzi pani Bogumiła. - Im dłużej trwa gotowanie, tym kolor jest ciemniejszy, może być nawet brązowy. Łupiny warto jest wcześniej namoczyć przez kilka godzin i zagotować, aby uwolnił się barwnik. Na tak przygotowanych pisankach można później za pomocą nożyka wyskrobać dodatkowe zdobienia.
Przed tygodniem panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały 2,5-metrową palmę wielkanocną z bukszpanu, białych i żółtych tulipanów oraz żonkili.
W jej ubarwianiu brała udział Anna Ulczycka-Fryska, która specjalizuje się też w przygotowywaniu pięknych, wielkanocnych stroików. Jak mówi „Nowościom”, można nimi ozdobić zarówno święconkę, wypieki, jak i podarować komuś w prezencie.
- Taką dekorację można włożyć na przykład w środek baby - zaleca pani Ania.

Warto wiedzieć
Sprawdzony przepis na sernik

- Składniki: wiaderko twarogu sernikowego (1 kilogram), 8 jajek, 0,5 litra śmietany 18 proc., 2 budynie śmietankowe, 2 szklanki cukru, łyżeczka proszku do pieczenia, 50 ml oleju rzepakowego.
- Sposób przygotowania: żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy twaróg, śmietanę, budynie oraz proszek do pieczenia. Następnie ubijamy pianę i mieszamy delikatnie. Nie wyjmujemy z pieca od razu, ponieważ ciasto opadnie. Pieczemy przez 1,5 godziny w 180 stopniach.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo