Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gubią kilogramy, by stać się zdrowszym

Paulina Błaszkiewicz
Dzieci, które tworzą grupę wsparcia dla osób z otyłością, ćwiczą chętnie ze swoim trenerem
Dzieci, które tworzą grupę wsparcia dla osób z otyłością, ćwiczą chętnie ze swoim trenerem nadesłane
Dzieci w wieku od 5 do 15 lat oraz dorośli w wieku od 40 do 60 lat od grudnia są na diecie. Ćwiczą z trenerem i korzystają z pomocy psychologicznej.

- Nie od dziś wiemy, że problem otyłości istnieje i coraz trudniej poradzić sobie z nim w pojedynkę, dlatego przygotowaliśmy i koordynujemy zadanie finansowane przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia pod hasłem: „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością” - mówi Izabela Miłoszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

Chudną dzieci i dorośli

Do wykonania zadania w Toruniu przystąpiło 90 osób zmagających się z otyłością. Toruńska grupa wsparcia jest podzielona na cztery grupy. Dwie tworzą dzieci w wieku od 5 do 15 lat, a dwie - dorośli w wieku od 40 do 60 lat.

- Wszyscy uczestnicy mają zapewnioną kompleksową opiekę dietetyka, psychologa oraz trenera. W trakcie spotkań kładziony jest nacisk na propagowanie zdrowego stylu życia a nie traktowanie diety jak epizodu - mówi Katarzyna Trybań-ska, koordynatorka zadania z Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.

Polecamy: Jak dobrze znasz Toruń? QUIZ

Zmiana nawyków żywieniowych to podstawa, jeśli chodzi o walkę z otyłością, ale jak pokazują historie uczestników dorosłych grup, to wcale nie jest takie proste. O wiele lepiej z wprowadzeniem w życie zdrowych zasad, takich jak m.in. jedzenie małych posiłków oraz picie wody, radzą sobie dzieci.

- Mamy w grupie panią, która miała założony balon żołądkowy. To jedna z inwazyjnych metod odchudzania. Pani schudła, ale po jego wyjęciu kilogramy znowu wróciły - opowiada Katarzyna Trybańska. - Otyli dorośli mają problem z niejedzeniem. To znaczy jedzą, ale w ogromnych ilościach, najczęściej wieczorem, nadrabiając wszystkie posiłki , które pominęli w ciągu dnia. Z kolei powodem otyłości u dzieci, które tworzą nasze grupy, są błędy żywieniowe popełniane przez ich rodziców, babcie i ciocie. Zwróćmy uwagę na to, jak często nagradzamy dzieci jedzeniem. To jedzenie nie zawsze jest zdrowe. O dodatkowe kilogramy nietrudno, gdy dziecko nie ma ruchu.

Zobacz też

Coraz więcej kierowców montuje w samochodach kamery wideo. Zdarza się, że kamery rejestrują wydarzenia na drodze, które mrożą krew w żyłach. W ostatnim czasie takich nagrań było kilka. To m.in. nagranie, na którym widać kierowcę volkswagena golfa, który ratując się przed czołowym zderzeniem, wjechał do przydrożnego rowu. Pokazywaliśmy też kobietę, która w Dębnie nie spojrzała w lusterko i wysiadła z samochodu wprost pod nadjeżdżającą ciężarówkę. Skończyło się na szczęście jedynie na uszkodzonych drzwiach samochodu. Publikowaliśmy też nagranie z przejazdu kolejowego, na który kierowca wjechał mimo zamkniętych szlabanów. Auto zostało dosłownie zmiecione z przejazdu przez nadjeżdżający pociąg. Na poniższym nagraniu od naszego Czytelnika widać bardzo niebezpieczną sytuację, do której doszło w środę, 15 lutego, ok. godziny 9 rano na odcinku drogi pomiędzy Ługami Górzyckimi a Kostrzynem nad Odrą. Prawidłowo jadący kierowca volkswagena golfa był zmuszony uciekać na pobocze. Cudem uniknął czołowego zderzenia. Winnym okazał się 21-latek, który uciekł z miejsca zdarzenia. Zobacz też:  O krok od tragedii koło Kostrzyna. Młody kierowca jechał na czołówkę [NAGRANIE Z KAMERY]

Te nagrania mrożą krew w żyłach. Zobacz kierowców, którzy o ...

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

O tym, jak ważny jest ruch, mówi dorosłych i dzieciom ich trener, który sam schudł 60 kilogramów! To dzięki niemu uczestnicy zrozumieli, że bez ćwiczeń żadna dieta nie przyniesie rezultatów.

Oliwia prowadzi

Najmłodszym uczestnikiem dziecięcej grupy, który zmaga się z otyłością, jest 7-letni Nikodem, który od grudnia schudł kilka kilogramów, ale liderką jest Oliwia. Dziewczynka schudła najwięcej, bo aż 10 kilogramów. To zasługa diety i regularnych ćwiczeń fizycznych, wykonywanych od grudnia.

Warto dodać, że dwie dziewczynki z Torunia same zgłosiły swoją chęć uczestnictwa w grupie wsparcia.

Czytaj też: Sześć tysięcy dolarów za krewetkę? Oto hodowla krewetek w Łysomicach

- Musieliśmy uzyskać zgodę rodziców, ale z tym nie było problemu. To ciekawy przykład, że dzieci same zaczynają zwracać uwagę na to, że otyłość jest chorobą i trzeba ją leczyć - mówi Katarzyna Trybańska.

Ty grubasie!

Koordynatorka zadania realizowanego w ramach Narodowego Programu Zdrowia, które jest finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, w rozmowie z „Nowościami” podkreśla, że otyłe dzieci zmagają się nie tylko z dodatkowymi kilogramami, ale też z odrzuceniem ze strony grupy rówieśniczej. Nieraz zdarza im się usłyszeć: „Ty grubasie, nie jedz tyle”.

Zobacz też

Magazyn "Forbes" przygotował kolejny ranking najbogatszych Polaków. Zobaczcie, kto i z jak dużym majątkiem znalazł się w pierwszej dziesiątce w 2017 roku. Zobacz na kolejnych zdjęciach.

Oto najbogatsi Polacy 2017 według rankingu "Forbesa" [TOP 10]

Dzieci nie chcą ćwiczyć na zajęciach wychowania fizycznego, unikają spotkań z kolegami, niekiedy popadają nawet w depresję oraz są bardziej podatne na zachorowania na inne choroby, co dotyczy także dorosłych.

Jak podkreśla Katarzyna Trybańska, zadanie, które potrwa do maja, realizują osoby dorosłe mające za sobą kilka nieudanych prób odchudzania oraz problemy zdrowotne wywołane otyłością.

Wielu chętnych na dietę

90 osób, a wśród nich połowa, która waży ponad 100 kilogramów, to bardzo dużo. Właśnie tyle przystąpiło do programu zdrowotnego, ale chętnych było jeszcze więcej niż wolnych miejsc. Twórcy toruńskiej grupy wsparcia dla osób z otyłością liczą na długofalowe efekty diety i ćwiczeń uczestników. Zamierzają je publicznie przedstawić w październiku, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Toruń się odchudza

W trakcie zadania finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 Urząd Miasta Torunia przygotował i koordynuje zadanie pt. „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością”.

Uczestnicy (łącznie 90 osób) mają zapewnioną kompleksową opiekę dietetyka (w wymiarze 42 godzin), psychologa (w wymiarze 42 godzin) oraz trenera (168 godzin). W trakcie realizacji zadania uczą się wprowadzania w życie nowych nawyków żywieniowych, które mają im towarzyszyć nie tylko w czasie realizacji programu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska