Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia wieczorową porą

TEKST: Mirosława Kruczkiewicz ZDJĘCIE: ADAM ZAKRZEWSKI
Dzięki technice 3D będzie się można przenieść do Torunia sprzed wieków albo zobaczyć Toruń dzisiejszy z wieży ratuszowej po zmroku. Skarby książąt Czartoryskich pokaże znawczyni tematu. Piękne obrazy przeniosą nas do przedwojennego Wilna. Chętni popiszą się spostrzegawczością na wystawie medali i biegłością w układaniu puzzli.

Dzięki technice 3D **będzie się można przenieść do Torunia sprzed wieków albo zobaczyć Toruń dzisiejszy z wieży ratuszowej po zmroku. Skarby książąt Czartoryskich pokaże znawczyni tematu. Piękne obrazy przeniosą nas do przedwojennego Wilna. Chętni popiszą się spostrzegawczością na wystawie medali i biegłością w układaniu puzzli**.

<!** Image 2 align=none alt="Image 188454" >

To może być noc inna niż wszystkie. W sobotni wieczór warto przed snem pójść do... muzeum. Zapraszają Ratusz Staromiejski i Dom Eskenów.

Ten wieczór w toruńskim Muzeum Okręgowym można spędzić za darmo. Oprócz zwiedzania wystaw, po których oprowadzą ich kuratorzy, zaplanowano rodzinne zabawy. Będzie znany uczestnikom muzealnych imprez konkurs, poświęcony jednej z wystaw, będzie rodzinne układanie megapuzzli. Na specjalnym kiermaszu wydawnictw muzealnych będzie je można kupić nawet o 40 procent taniej niż zwykle.

Małe wizerunki wielkich ludzi

Ratusz Staromiejski i Dom Eskenów otwierają podwoje od godziny 18 do 22. Jednak warto o konkretnych godzinach zameldować się przy czasowych wystawach w ratuszu.

O godz. 19 kuratorka Zofia Smolińska oprowadzi po ekspozycji „Świat nauki i kultury na medalach ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu”. To prezentacja eksponatów wybranych spośród 3 tysięcy medali, jakimi dysponuje placówka. Najstarsze z pokazywanych pochodzą z XVI wieku. Niektóre medale z podobiznami wybitnych ludzi wykonano za ich życia, inne, w hołdzie, po śmierci.

Oni byli stąd

Oglądać tu możemy m.in. wizerunki związanych z regionem, osobistości nauki i kultury w tym Samuela Thomasa Soemmerringa, urodzonego w Toruniu wybitnego anatoma, fizjologa, fizyka, odkrywcy plamki żółtej w oku, wynalazcy telegrafu elektrochemicznego. Jest również wizerunek związanego z Chełmnem znakomitego lekarza Ludwika Rydygiera, pioniera operacji żołądka. Są podobizny artysty plastyka, scenografa i profesora UMK Leonarda Torwirta oraz historyka z tejże uczelni, prof. Mariana Gumowskiego. Każdy prezentowany na wystawie medal opatrzony jest notką biograficzną postaci, którą przedstawia. To tej wystawie towarzyszyć będzie konkurs.

Godzinę później można spotkać się z kuratorką wystawy „Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Skarby Fundacji Książąt Czartoryskich”, Anną Kroplewską-Gajewską.

Skarb wśród skarbów

Ta wystawa to rzadka okazja obejrzenia jednego z największych malarskich skarbów, jakie są w polskich zbiorach. Pejzaż Rembrandta kupił na aukcji w 1774 roku francuski malarz Jan Piotr Norblin, tworzący w Polsce, dokąd dzieło sprowadził. Tu trafiło ono ostatecznie do rąk księżnej Anety Potockiej, która ofiarowała go księżnej Izabeli Czartoryskiej do jej puławskich zbiorów sztuki i osobliwości.

Obraz słynnego Holendra jest perełką wystawy, ale towarzyszą mu zachwycające przykłady rzemiosła artystycznego, od wspaniałych zastaw stołowych, królewskich wachlarzy, poprzez militaria, po pasy kontuszowe. Są też obrazy.

Prelekcję wygłosi też kuratorka wystawy „Bronisław Jamontt - malarstwo, rysunek”, Agata Rissmann. Ta nieco nostalgiczna wystawa przenosi widza w malownicze zaułki przedwojennego Wilna i krajobrazy podwileńskich wsi, a także do tużpowojennego Torunia. Te kreślone lekką, mistrzowską kreską (i plamą) pejzaże to obrazy olejne, grafiki, rysunki. To dotąd najszerzej zakrojona prezentacja twórczości wybitnego malarza, wykładowcy Uniwersytetu Stefana Batorego, a potem UMK. Uzupełniają ją jego szkicowniki, a przy wejściu wita zwiedzających charakterystyczna sylwetka Bronisława Jamontta, uwieczniona na zdjęciu.

Przeszłość w 3D

Specjalną atrakcję przygotowano dla nocnych marków w Domu Eskenów przy ul. Łaziennej. To „Księga Toruń” - makieta historyczna miasta w technice 3D. Prezentacja będzie się rozpoczynać co godzinę, o 18, 19, 20 i 21.

Pokazy będą mogły oglądać maksymalnie 30-osobowe grupy, dlatego organizatorzy proszą o rezerwowanie miejsc pod numerem telefonu 56 660 56 80. Rezerwacje będą przyjmowane do godz. 17.30 w sobotę. Oczywiście, jeżeli o którejś z podanych godzin pozostaną wolne miejsca, będzie można dołączyć do grupy w ostatniej chwili.

Jak w każdą muzealną noc, nadarza się też wspaniała okazja obejrzenia panoramy starówki po zmroku z wieży Ratusza Staromiejskiego. Ostatnie wejście na wieżę przewidziano tego wieczoru na godz. 21.30.

Sobotnia „Noc w Muzeum” jest pierwszą z kilku w ramach - obchodzonego w 15-lecie wpisania Torunia na listę dziedzictwa UNESCO - Roku Toruńskich Zabytków. Kolejne muzealne noce zaplanowano na 19 maja, 23 czerwca i 8 września, który jest Dniem Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska