Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile można zarobić, aby nie stracić?

Redakcja
Rzecznik ZUS Bożena Wankiewicz zawsze niezwykle szczegółowo odpowiada na pytania naszych Czytelników
Rzecznik ZUS Bożena Wankiewicz zawsze niezwykle szczegółowo odpowiada na pytania naszych Czytelników Paweł Wiśniewski
Podjęcie regularnej pracy nie zawsze musi wiązać się z utratą przyznanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia. Wyjaśniamy niuanse.

[break]
- Dopiero od niedawna pobieram rentę rodzinną. Czy w jakiś sposób kłóci się to z tym, aby mogła normalnie pracować, a co za tym idzie - osiągać dodatkowy dochód? - pyta nasza Czytelniczka. I czy nie spowoduje to czasem wstrzymania wypłaty moich dotychczasowych świadczeń?

Wszystko zależy od sumy

Ze sprawą zwróciliśmy się do toruńskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z pozyskanych informacji wynika, że nie ma przepisów, które zabraniałyby osobom pobierającym rentę rodzinną osiąganie dodatkowego przychodu np. z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę lub z tytułu umowy zlecenia. Ważna jest jednak kwota uzyskiwanego przez Czytelniczkę wynagrodzenia.

Przychód, który nie przekracza kwoty 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (aktualnie 2.838,50 zł) nie powoduje zmniejszenia ani zawieszenia wypłaty świadczenia. Przychód od 70 proc. do 130 proc. tego samego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (5.271,40 zł) powoduje już jednak zmniejszenie wypłaty świadczenia, a jeśli kwota będzie jeszcze wyższa, to zawieszenie wypłaty renty rodzinnej. Nie powoduje jednak utraty do niej prawa.

Zaświadczenie co rok

- Należy przy tym pamiętać, że osoba pobierająca rentę rodzinną, która zaczyna osiągać przychody z innego tytułu ma obowiązek poinformować o tym fakcie ZUS i raz w roku dostarczyć wystawione przez pracodawcę zaświadczenie potwierdzające wysokość uzyskanego przychodu brutto w danym okresie rozliczeniowym - mówi Bożena Wankiewicz, rzecznik ZUS w Toruniu. - Okres rozliczeniowy trwa od 1 stycznia do końca grudnia danego roku. Zaświadczenie należy przedłożyć w ZUS do końca lutego następnego roku. Trzeba też pamiętać, że w przypadku rent rodzinnych przyznanych przez prezesa ZUS w drodze wyjątku podjęcie jakiegokolwiek zatrudnienia powoduje utratę prawa do tej renty.

Zmiana przepisów

W sprawie renty rodzinnej dzwonił do naszej redakcji również jeden z Czytelników.

- Czy dziecko, które babcia przyjęła na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności w ramach rodziny zastępczej, będzie miało prawo do renty rodzinnej po babci w przypadku jej śmierci? - pyta.

- Niestety, nie - mówi Bożena Wankiewicz. - Niedawna zmiana przepisów odebrała możliwość przyznania prawa do renty rodzinnej dzieciom, które zostały przyjęte na utrzymanie i wychowanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska