Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile śmieci wytwarzają co roku mieszkańcy Torunia?

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
W 2023 roku mieszkańcy Torunia wytworzyli o 2,7 tys. ton śmieci mniej niż w 2022 roku
W 2023 roku mieszkańcy Torunia wytworzyli o 2,7 tys. ton śmieci mniej niż w 2022 roku Fot. Agnieszka Bielecka
W 2023 roku statystyczny mieszkaniec Torunia wytworzył średnio 351 kg odpadów. To o 14 kg mniej niż rok wcześniej.

Śmieci w Toruniu - najwięcej odpadów zmieszanych

W 2023 roku jeden mieszkaniec Torunia „wyprodukował”:

  • 202 kilogramy śmieci zmieszanych,
  • 66 kg surowcowych,
  • 46 kg bio odpadów,
  • 19 kg odpadów budowlanych,
  • 17 kg wielkogabarytowych
  • 0,4 kg niebezpiecznych.

Torunianie nadal wytwarzają sporo odpadów zmieszanych, ponieważ stanowią one aż 57 procent wszystkich odebranych od mieszkańców. Więcej o 2 procent w 2023 roku odebrano od torunian odpadów biodegradowalnych. Natomiast aż o 25 procent wzrosła w tym samym czasie ilość zebranych odpadów niebezpiecznych. To również dowodzi, że więcej takich odpadów trafia do systemu gospodarki odpadami, a nie ląduje np. w odpadach zmieszanych albo – co gorsza – jest porzucana w lasach czy przydrożnych rowach. Ale mimo tego liczba wszystkich wytworzonych przez torunian śmieci spadła w ubiegłym roku o blisko 2,7 tys. ton.

- Muszę pochwalić naszych mieszkańców. Oznacza to, że nasz edukacyjny trud nie idzie na marne i torunianie coraz bardziej świadomie podchodzą do idei mniej śmieci – komentuje prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie jesteśmy jednak w stanie do zera zminimalizować wytwarzania odpadów. Dlatego kolejnym etapem jest odzyskiwanie odpadów i poddawanie ich recyklingowi. W tym aspekcie każdy z nas może dołożyć swoją „cegiełkę”. Wystarczy dobrze segregować odpady „u źródła”, czyli w naszych domach. Takie postępowanie jest nie tylko ekologiczne, ale również wynika z obowiązującego prawa, zarówno unijnego, jak i krajowego.

Prawidłowa segregacja odpadów

A wymogi w tym zakresie są bardzo wyśrubowane: uzyskanie 45-procentowego poziomu recyklingu całego strumienia odpadów już za ten rok. Za sześć lat będzie trzeba musieli przekazać do recyklingu aż 70 procent odpadów opakowaniowych (z tworzyw sztucznych, metali, szkła i papieru)! W przeciwnym razie grożą gminom kary, które z pewnością przełożą się na portfele mieszkańców.

- Jeśli chcemy prawidłowo segregować odpady, nie poprzestawajmy jedynie na odwoływaniu się do własnej intuicji i przemyśleń. Segregacja odpadów ma sporo meandrów, które musimy zgłębić przez systematyczną edukację, a nie… spontaniczną dedukcję – doradza prezydent Torunia. – W sukurs naszym odpadowym dylematom przyjdą z pewnością materiały, które na bieżąco przygotowujemy dla naszych mieszkańców. Są to poradniki, artykuły, spoty edukacyjne, ulotki i plakaty, ale też wyszukiwarka odpadów czy toruńskie media społecznościowe (@odpadyTorun). Twórzmy razem zamknięty obieg surowców.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska