Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internetowy atlas geograficzny regionu dostępny dla każdego

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Działający od maja Internetowy Atlas Geograficzny Regionu odwiedziło już ponad 5 tysięcy użytkowników
Działający od maja Internetowy Atlas Geograficzny Regionu odwiedziło już ponad 5 tysięcy użytkowników Grzegorz Olkowski
Ogromny zasób wiedzy geograficznej i statystycznej o województwie kujawsko-pomorskim jest już dostępny w sieci.

[break]
Działający od maja internetowy atlas geograficzny województwa kujawsko-pomorskiego to portal z funkcjonalną aplikacją interaktywną, który przydaje się administracji, uczniom i studentom, a także wszystkim innym, którzy poszukują map dobrze opisujących zasoby, procesy i zjawiska.

O możliwościach jego wykorzystywania rozmawiano wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim na konferencji podsumowującej projekt.

Przyroda i gospodarka

Opracowaniem portalu i aplikacji zajmował się zespół złożony z naukowców Wydziału Nauk o Ziemi UMK w Toruniu.

- Jest to obszerne opracowanie monograficzne całego województwa, atlas geograficzno-statystyczny zawierający kilka działów. To synteza zarówno przyrodnicza jak i społeczno-gospodarcza zawierająca około 140 kompozycji mapowych, 360 map i prawie 7 tysięcy warstw tematycznych, czyli ogromny zasób przedstawiający najważniejsze elementy środowiska przyrodniczego, społeczeństwa, gospodarki oraz prognozy rozwoju naszego województwa - wyjaśnia kierownik projektu, profesor Wojciech Wysota z UMK.

Twórcy atlasu zadbali, aby był on dostępny dla szerokiego grona odbiorców, począwszy od urzędników samorządowych, którym może pomóc w zarządzaniu, poprzez nauczycieli, uczniów i studentów, aż do przeciętnego mieszkańca regionu. Został tak skonstruowany, aby każdy mógł z niego korzystać.

5 tysięcy użytkowników

Jak posługiwać się atlasem? - Wchodzimy na stronę http://atlas.kujawsko-pomorskie.pl, gdzie znajdziemy informacje ogólne. - Mamy tam możliwość zalogowania się poprzez portale społecznościowe, mamy spis wszystkich map, które zawarte są w aplikacji, po czym wybieramy konkretne elementy naszej aplikacji i wchodzimy już do zasobu kartograficznego, w którym jest 6 działów tematycznych. W zależności od działu, który nas interesuje, od zagadnień ogólnych przez środowisko przyrodnicze, zasoby przyrodnicze, wybieramy określone elementy. Możemy te elementy ze sobą porównywać, nakładać, eksportować, drukować - podkreśla profesor Wojciech Wysota.

Stronę odwiedziło już 5 tysięcy użytkowników, zarejestrowano blisko 14 tysięcy jej odsłon. Aplikacja znalazła się wśród ośmiu projektów nominowanych do prestiżowej europejskiej nagrody Public Procurement of Innovation (rozstrzygnięcie jeszcze we wrześniu), przyznawanej za pozyskiwanie w drodze zamówień publicznych efektywnych innowacyjnych narzędzi, produktów i usług.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska