Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jadłodzielnia na Rubinkowie w nowym miejscu. Przeniesiona nieopodal dotychczasowej lokalizacji. Teraz czynna całą dobę

Justyna Wojciechowska-Narloch
Jadłodzielnie działają w kilku miejscach w Toruniu. Niedawno jedna z nich - ta z targowiska "Manhattan", została przeniesiona tuż za jego ogrodzenie.
Jadłodzielnie działają w kilku miejscach w Toruniu. Niedawno jedna z nich - ta z targowiska "Manhattan", została przeniesiona tuż za jego ogrodzenie. SłAwomir Kowalski / Grzegorz Olkowski
Od kilku dni przez całą dobę można się dzielić żywnością z innymi w jadłodzielni na Rubinkowie. I choć w Toruniu działają trzy takie punkty, to jedzenie wciąż masowo trafia do śmieci.

Ideą jadłodzielni jest ratowanie żywności. Jeśli przy okazji skorzysta na tym ktoś głodny czy niezamożny - to świetnie. Chodzi przede wszystkim, by nie marnować jedzenia.

Pierwsza jadłodzielnia powstała w Toruniu na targowisku Manhattan, na Rubin-kowie dwa lata temu. Od niedawna ma nową lokalizację - stoi przy płocie przy parkingu od strony Szosy Lubickiej. Czynna jest przez całą dobę. Tak samo działa inna jadłodzielnia - przy ul. Waryńskiego 19. W mieście jest też studencka jadłodzielnia - w Domu Studenckim nr 3.

I choć społeczna świadomość dotycząca głodu na świecie i marnowania żywności rośnie, to problem ten, niestety, nie maleje.

- To przerażające, co widzę w każdą niedzielę wieczorem wynosząc śmieci - opowiada pan Jan, Czytelnik z Rubinkowa. - To mięso w fabrycznych opakowaniach, warzywa, owoce, pełno chleba. Ludzie po prostu za dużo kupują, a potem to wszystko marnotrawią.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

- Jako spółka obierająca i zagospodarowująca odpady zauważamy, że w strumieniu odpadów znajduje się dużo produktów żywieniowych - tłumaczy Piotr Rozwadowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. - Widać to w pojemnikach, do których trafiają - oprócz resztek żywności - nawet nieotwarte paczki wędlin, mięs, bochenki chleba, całe ciasta czy torty. Najwięcej produktów żywieniowych znajdujemy po świętach i długich weekendach, ale w tygodniu w pojemnikach też jest sporo żywności.

Resztki jedzenia i przeterminowaną żywność powinniśmy wrzucać do brązowych pojemników lub worków. Tam też gromadzimy odpady zielone. Odbierane są one łącznie jako bioodpady, dlatego MPO nie posiada szczegółowych danych, na podstawie których mogłoby oszacować, ile żywności znajduje się w śmieciach. Dane jednak wskazują, że ilość odbieranych bioodpadów (tj. resztek żywności + odpadów zielonych) systematycznie wzrasta. w 2014 roku były to 5.972 tony, w 2015 - 5.992 tony, w 2016 - już 6.572 tony, a przed rokiem - 6.955 ton.

Z bioodpadów wytwarzany jest między innymi środek poprawiający właściwości gleby. Pracownicy MPO ręcznie doczyszczają śmieci wybierając na przykład plastikowe worki oraz inne odpady, które nie nadają się do produkcji kompostu.

POLECAMY: Wszystko na temat WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH 2018 w Toruniu

Zobacz też: SKYWAY 2018 WIDEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska