Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedna z największych w kraju

Karolina Rokitnicka
Według rankingu „Rzeczypospolitej” w Golubiu-Dobrzyniu jest prowadzona jedna z największych inwestycji samorządowych w kraju.

Według rankingu „Rzeczypospolitej” w Golubiu-Dobrzyniu jest prowadzona jedna z największych inwestycji samorządowych w kraju.<!** Image 2 align=none alt="Image 219043" sub="W oczyszczalni ścieków trwają prace modernizacyjne / Fot.: Karolina Rokitnicka">

Chodzi o regulowanie gospodarki wodno-ściekowej. Cały projekt ma kosztować niemal 50 milionów złotych i już możemy cieszyć się z części jego efektów.

Inwestycja realizowana w naszym mieście została sklasyfikowana w rankingu miast do 15 tys. mieszkańców na 8. miejscu w Polsce. W klasyfikacji globalnej znalazła się na 186. pozycji na 2479 gmin.

„Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Golubia-Dobrzynia” to ogromny projekt. Mimo to nie pozwoli na kompleksowe uregulowanie spraw wodno-kanalizacyjnych w mieście. Na to potrzeba około 150 milionów. Projekt wodno-kanalizacyjny z Golubia-Dobrzynia znalazł się na liście inwestycji kluczowych w województwie. Dlatego też udało się uzyskać wsparcie na jego realizację.

W ramach inwestycji przewidziano modernizację oczyszczalni ścieków i stacji wodociągowej, budowę przepompowni ścieków przy ul. Kilińskiego oraz przebudowę przepompowni przy ul. Mostowej i Drwęckiej. W planach jest też ułożenie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej przy kilkunastu ulicach (m.in.: przy Placu Tysiąclecia, Działyńskich, Kościuszki, Dworcowej, Jagodowej, Katarzyńskiej, Stodólnej, Mostowej, Nowej, Szkolnej, Szosie Rypińskiej, Konopnickiej, Charszewskiego, 17 Stycznia, Czarnej Drodze, PTTK, Słuchajskiej, Mazowieckiej oraz Miłej i Wojska Polskiego).

Znaczna część prac została już wykonana. Po zakończeniu robót na ulicach odbudowane zostały ich nawierzchnię.

W ramach projektu prowadzone też prace przy ul. Mostowej i 17 Stycznia. Połączyły one sieć wodociągową w dwóch częściach miasta. Do tej pory Golub i Dobrzyń miały dwie niezależne sieci wodociągowe. To jednak nie zapewniało bezpieczeństwa dostaw wody. W przypadku awarii jednej z nich miasto nie było w stanie dostarczać wody mieszkańcom do czasu usunięcia usterki.

Profilaktycznie, by zagwarantować bezpieczeństwo dostaw wody, golubska część miasta około 3 lat temu została połączona z wodociągiem należącym do gminy wiejskiej Golub-Dobrzyń.

Przyłącze to uratowało Golub, gdy w ubiegłym roku wyschło źródło przy Agroloku. Miasto mogło wówczas skorzystać z sieci gminnej. Teraz, dzięki podwieszanemu rurociągowi pod tzw. starym mostem, część golubska i dobrzyńska została połączona i tym samym w mieście podniosło się bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę. <!** reklama>

Inwestycje wykonywane są w ramach projektu pn. „Uporządkowanie Gospodarki Wodno-Ściekowej Golubia-Dobrzynia”. Całość ma kosztować około 50 milionów złotych. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanowi ponad 31 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska