Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli nie pracujesz zawodowo, możesz mieć prawo do renty szkoleniowej z ZUS

redpp
Co trzeba wiedzieć o sprawie emerytur? Przedstawiamy kilka kluczowych kwestii >>>
Co trzeba wiedzieć o sprawie emerytur? Przedstawiamy kilka kluczowych kwestii >>>Pixabay
Nawet niemal 1,2 tys. złotych można otrzymać z ZUS. Co więcej, środki te mogą być wypłacane przez kilka lat i to dla ludzi młodych. Trzeba tylko spełnić konkretne warunki. Renta szkoleniowa ma na calu ułatwienie świadczeniobiorcy przystosowanie się do funkcjonowania w nowym zawodzie. A komu dokładnie przysługuje? Jakie warunki trzeba spełnić?

Spis treści

Renta szkoleniowa w ZUS

Z założenia renta szkoleniowa jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS tym osobom, które podjęły decyzję o zmianie swojej profesji. Zmiana wynika z utraty możliwości, aby wykonywać dotychczasową pracę. Co istotne, wspomniany dodatek do pensji w postaci renty szkoleniowej jest wypłacany nawet przez 3 lata!

Komu przysługuje renta szkoleniowa?

Osoby, które utraciły zdolność do pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami lub zdolność do pracy w zawodzie, który już wykonywały, mogą postarać się o rentę szkoleniową. Potrzebne jest jednak uzyskanie potwierdzenia od lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS-u o celowości przekwalifikowania.

W przypadku niezdolności do pracy w zawodzie przepisy przewidują, że musi być spełniony okres składkowi i nieskładkowy. Jaki dokładnie? To zależy od wieku osoby wnioskującej o pobieranie świadczenia.

  • Osoby poniżej 20 roku życia - potrzebują jednego roku takich okresów;
  • Osoby powyżej 30 roku życia - potrzebują pięciu lat takich okresów.

Warunek stażu a renta szkoleniowa

Jeśli jakaś osoba nie osiągnęła okresu składkowego i nieskładkowego, jaki jest wymagany, wciąż spełnia warunek stażu - o ile była zgłoszona do ubezpieczenia jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia lub w okresie sześciu miesięcy od zakończenia nauki, a także do dnia powstania niezdolności do pracy posiadała okresy składkowe i nieskładkowe bez przerwy... Lub z przerwami, które nie przekraczały sześciu miesięcy.

Uległeś wypadkowi? Nie musisz mieć okresów składkowych

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy doszło do wypadku. Jeśli bowiem niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie jest wynikiem wypadku, nie trzeba spełniać wymogu okresów składkowych i nieskładkowych. Istotne jest jednak to, że zdarzenie musi mieć miejsce w drodze do pracy lub z pracy. Uwzględnia się tez sytuację, gdy wypadek będzie miał miejsce w trakcie wykonywania pracy lub też będzie wynikać z choroby zawodowej.

Ile wynosi renta szkoleniowa?

Renta jest przyznawana na okres sześciu miesięcy. Jeśli jednak jest taka potrzeba, może być pobierana nawet do 36 miesięcy, czyli przez okres trzech lat. W tym czasie nie można jednak pracować. A ile się otrzymuje?

Renta szkoleniowa stanowi 75 procent podstawy wymiaru renty - nie może być niższa niż najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy. Wyjątkiem są osoby, które nie mogą wykonywać zawodu dotychczasowego w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - u nich podstawa wynosi 100 procent.

W przypadku 75% od marca 2023 roku była to kwota 1191,33 zł. Jednak teraz w marcu 2024 roku stawka ta wzrośnie wraz z waloryzacją świadczeń emerytalnych i rentowych!

Renty i emerytury - to warto wiedzieć!

W galerii przedstawiamy istotne informacje dla emerytów, rencistów i osób, które myślą o swojej przyszłej emeryturze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska