Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy wśród bogatych

Karolina Rokitnicka
Rypin i Rogowo znalazły się na liście pięciuset najbogatszych samorządów w kraju

W rankingu „Wspólnoty” Rypin zajmuje 62. miejsce w kategorii miast powiatowych w Polsce. Z naszego województwa wyprzedza nas tylko Świecie. W ubiegłorocznym rankingu Rypin zajmował 170 miejsce. Awansował więc o ponad 100 pozycji.
- Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Tradycyjnie pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje te mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak skok chwilowy i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu: zamożność - uważa Paweł Swianiewicz, profesor nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zamożność Rypina określana jest na 2511,88 złotego w przeliczeniu na mieszkańca. Lider rankingu
- dolnośląskie Polkowice - zamożność ma na poziomie 6967,98 złotego, ale już zajmujący drugie miejsce Nowy Dwór Mazowiecki
- 3658,5 złotego. Rypin wyprzedził nawet Brodnicę, z którą często jest porównywany. Ta znajduje się na 63. miejscu. Sąsiedni Golub-Dobrzyń jest natomiast na piątym miejscu w kraju jeżeli chodzi o samorządy z najniższymi dochodami - 1978,85 złotego.
W kategorii gmin wiejskich z naszego powiatu w pierwszej 500 najzamożniejszych gmin jest tylko gmina Rogowo. Jej zamożność szacowana jest na 2618,78 złotego. Daje jej to 471. pozycję w rankingu.
Powiat rypiński zajmuje 71. miejsce w kraju i spadł na nie z 64. Zamożność wynosi 762,59 złotego.
- Ranking najzamożniejszych samorządów to jedno z najstabilniejszych zestawień przygotowywanych przeze mnie dla „Wspólnoty”. Stosunkowo najwięcej zmian obserwujemy w zestawieniach powiatowych i wojewódzkich. Bardzo stabilne jest zestawienie miast wojewódzkich. Najwięcej środków w przeliczeniu na jednego mieszkańca ma od 2001 roku Warszawa, a drugie miejsce - już piąty rok z rzędu - zajmuje Wrocław. Nieco więcej zmian obserwujemy wśród miast małych - dodaje prof. Paweł Swianiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska