Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasa na Kozią i telebim, czyli budżet Torunia na 2015 rok

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Nowy projekt budżetu Torunia na 2015 rok przedstawili wczoraj prezydent Michał Zaleski oraz skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz
Nowy projekt budżetu Torunia na 2015 rok przedstawili wczoraj prezydent Michał Zaleski oraz skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz Jacek Smarz
Wśród nowych wydatków, tak jak i w całym projekcie budżetu na ten rok, prym wiodą inwestycje drogowe.

- Budżet, w stosunku do tego, co przedstawiliśmy radnym w listopadzie, zmieniamy o kwotę pięciu i pół miliona złotych po stronie dochodów i wydatków - mówi opiekunka miejskich finansów Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. - Najbardziej interesujące zmiany to moim zdaniem dokumentacje, czyli zadania, które będziemy realizowali po roku 2015, ale teraz porządnie je przygotujemy. Jednym z takich ciekawych przykładów jest budowa wielopoziomowych parkingów na terenie Torunia.
[break]
Pierwszy z nich miałby się pojawić na Skarpie lub Rubinkowie. Opracowany model miałby zostać wykorzystany później również w innych częściach miasta. Na zorganizowanie konkursu ideowo-koncepcyjnego dotyczącego parkingu oraz przygotowanie dokumentacji wielu innych inwestycji, w tym m.in. basenów sezonowych na Bydgoskim Przedmieściu czy boiska na osiedlu Pancernych, w planie tegorocznego budżetu znalazło się 260 tys. zł.
Wśród nowych wydatków, tak jak i w całym projekcie budżetu, prym wiodą wydatki drogowe. Na budowę i modernizację tras lokalnych, wśród nich ul. Koziej, kładki przy Klonowej, a także na przygotowanie dokumentacji dla 10 kolejnych ulic zarezerwowano ponad milion złotych.
Po przedstawieniu pierwszego projektu budżetu radni i mieszkańcy Torunia zgłosili w sumie 224 wnioski. 111 z nich zostało przyjętych częściowo, 60 w całości, 52 z różnych przyczyn zostały odrzucone, a jeden trafił na listę rezerwową. Jedna z zaakceptowanych propozycji wpłynie na działalność domu kultury przy ulicy Sienkiewicza. Jedyna tego typu placówka na Bydgoskim otrzyma z miejskiej kasy 100 tysięcy złotych.
Dzięki inicjatywie radnych z Czasu Mieszkańców w tym roku wzrosną także miejskie dotacje na remont zabytków, które nie są własnością gminy. Poprzednio na ten cel magistrat chciał przeznaczyć 900 tysięcy złotych, ostatecznie jednak suma ta wzrosła o 200 tysięcy złotych. Jak na Toruń to dużo, jednak przy Wrocławiu, który na ten cel przeznacza 12 milionów złotych, Warszawie z jej siedmioma milionami czy Łodzi wspierającej remontujących zabytki prywatnych właścicieli kwotą 3,6 miliona złotych, Toruń nadal wygląda blado.
- Chcemy również poprawić system nagłośnienia na Motoarenie, jak również zamontować nowy, większy telebim, co na pewno ułatwi kibicom oglądanie meczów - wylicza Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. - Planujemy także wsparcie ośrodka Samarytanin, który chciałby uruchomić wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych.
W sumie dochody miasta mają w tym roku wynieść 1 miliard 160 milionów złotych, a wydatki 1 miliard 90 milionów złotych. 70 milionów złotych nadwyżki, którą udało się zdobyć dzięki funduszom unijnym, zostanie w całości przeznaczona na spłatę miejskiego zadłużenia.
Projekt budżetu został zaakceptowany przez komisję budżetową Rady Miasta. W czwartek ma go zatwierdzić cała rada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska