Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa budowlana wielkiej płyty? Ile jeszcze postoją bloki z wielkiej płyty? Ich dni są policzone...

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Bloki z wielkiej płyty to symbol czasów PRL i krajobraz wielu osiedli w Polsce i nie tylko... Takie budynki nie postoją jednak wiecznie. Ba, według pierwotnych założeń niektóre już powinny nadawać się do rozbiórki. Paradoksalnie popyt na takie mieszkania w ostatnim czasie jednak rósł. Ile zatem postoją jeszcze bloki z wielkiej płyty? Czy ich żywotność da się przedłużyć?CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->ZOBACZ TAKŻE: Mieszkanie Plus. Tak wyglądają rządowe mieszkania na wynajem. Gdzie powstają?
Bloki z wielkiej płyty to symbol czasów PRL i krajobraz wielu osiedli w Polsce i nie tylko... Takie budynki nie postoją jednak wiecznie. Ba, według pierwotnych założeń niektóre już powinny nadawać się do rozbiórki. Paradoksalnie popyt na takie mieszkania w ostatnim czasie jednak rósł. Ile zatem postoją jeszcze bloki z wielkiej płyty? Czy ich żywotność da się przedłużyć?CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->ZOBACZ TAKŻE: Mieszkanie Plus. Tak wyglądają rządowe mieszkania na wynajem. Gdzie powstają? Tomasz Czachorowski
Bloki z wielkiej płyty to symbol czasów PRL i krajobraz wielu osiedli w Polsce i nie tylko... Takie budynki nie postoją jednak wiecznie. Ba, według pierwotnych założeń niektóre już powinny nadawać się do rozbiórki. Paradoksalnie popyt na takie mieszkania w ostatnim czasie jednak rósł. Ile zatem postoją jeszcze bloki z wielkiej płyty? Czy ich żywotność da się przedłużyć? Sprawdź szczegóły!

Spis treści

Jaka przyszłość czeka wielką płytę? W zamyśle miała służyć tymczasowo

Wielka płyta, czyli wielkowymiarowe prefabrykowane elementy betonowe albo żelbetowe. Taki rodzaj budulca pierwszy raz zastosowano w Holandii w latach 1923–1925. W polskim budownictwie mieszkaniowym rozpowszechniono go w latach 1960-1980. Dużą zaletą był szybki montaż prefabrykatów, choć ich produkcja i transport nie były tanie. Już w tych czasach kwestionowano jakość, metraż czy negatywną ingerencję w krajobraz budynków z wielkiej płyty. Mimo to w Polsce powstało około 60 tys. takich bloków, zamieszkałych dziś przez około 12 milionów ludzi.

Polecamy

W ostatnim czasie pojawiają się jednak pytania, ile jeszcze postoją bloki z wielkiej płyty. Co ciekawe, pierwotnie twórcy takich bloków zakładali, że wytrzymają one około 60 lat. Obiekty powstałe około 1960 roku powinny zatem nadawać się już do rozbiórki. Z założenia wielka płyta miała być przecież rozwiązaniem tymczasowym. Przyjmowano, że do początku nowego tysiąclecia Polska rozwinie się na tyle dobrze, że powstanie wiele nowoczesnych i bardziej trwałych obiektów.

Wielka płyta wciąż w cenie. Mieszkania wręcz drożeją

Tymczasem na polskim rynku nieruchomości wciąż brakuje mieszkań, dlatego nie możemy tak szybko zrezygnować z wielkiej płyty. Według różnych szacunków w Polsce jest obecnie zapotrzebowanie na około 2,5 mln nieruchomości. Co więcej, popyt na mieszkania w wielkiej płycie wcale nie maleje. Powód? Przede wszystkim dogodna lokalizacja, rozwinięta infrastruktura i okazałe widoki z okien, ale też stosunkowo korzystne ceny, choć te idą już w górę. Dla przykładu, średnia cena za lokale w Warszawie w 2015 roku to ponad 6 tys. zł/mkw, natomiast w 2020 - 10 tys. zł/mkw. Eksperci zauważają wręcz, że w wielu miastach Polski to wielka płyta drożeje najszybciej na rynku wtórnym.

Polecamy

Czy bloki z wielkiej płyty nadal są bezpieczne?

Pewien obraz na temat stanu i przyszłości wielkiej płyty dał raport Instytutu Techniki Budowlanej "Budownictwo wielkopłytowe - Raport o stanie technicznym" z 2018 roku. We wstępie wymieniono największe mankamenty takich obiektów i warunki dalszego ich użytkowania.

- Budynki wielkopłytowe zrealizowane w latach 1960-1990 charakteryzują się niską jakością funkcjonalno-użytkową mieszkań, nadmierną przenikalnością cieplną przegród zewnętrznych, niedostatecznym stanem instalacji i urządzeń budowlanych oraz niską estetyką elewacji. Dalsze użytkowanie budynków z wielkiej płyty wiąże się więc z potrzebą przeprowadzania specjalistycznych przeglądów okresowych oraz ocen stanu technicznego i badań przydatności do użytkowania budynków, z uwzględnieniem optymalizacji kosztów na prace konserwacyjne, naprawy bieżące i ewentualne modernizacje budynków - stwierdził Instytut Techniki Budowlanej.

Przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dzięki nowym przepisom kredyt hipoteczny na budowę domu lub zakup mieszkania będzie można uzyskać bez wnoszenia wkładu własnego. Kto będzie mógł skorzystać? Jakie warunki trzeba spełnić? Poznajcie szczegóły!CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->ZOBACZ TAKŻE: Mieszkanie Plus. Tak wyglądają rządowe mieszkania na wynajem. Gdzie powstają?

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy, czyli mieszkanie bez wkład...

Eksperci zapewniają jednak, że większość budynków z wielkiej płyty w Polsce jest w dobrym stanie. Pod warunkiem wykonywania niezbędnych prac modernizacyjnych można przedłużyć ich żywotność do 100-120 lat, a zatem nawet do roku 2080. Jedno jest pewne, dni wielkiej płyty i tak są policzone.

źródło: domiporta.pl, wikipedia.pl, budowlaneabc.gov.pl, bankier.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska