MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiepska frekwencja w Kujawsko-Pomorskiem. Ilu będziemy mieli europosłów?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Najgorszą spośród wszystkich okręgów w wyborach do Parlamentu Europejskiego miało na godzinę 17 Kujawsko-Pomorskie. Nie powinno to jednak spowodować mniejszej niż dotąd liczby europosłów reprezentujących region w tym gremium.

Na godzinę 12 frekwencja w w wyborach do Parlamentu Europejskiego kadencji 2024-2029 w niedzielę 9 czerwca w całej Polsce wyniosła 11,66 procent. W okręgu nr 2 obejmującym województwo kujawsko-pomorskie była zbliżona. Frekwencja w południe w naszym regionie była na poziomie 11,33 procent. Na trzynaście polskich okręgów w wyborach do PE był to dziewiąty wynik.

Ilu będzie posłów z województwa kujawsko-pomorskiego?

Na godzinę 17 frekwencja w Polsce wyniosła 33,21 procent. W Kujawsko-Pomorskiem - 25,79 procent. Wynik w tym okręgu był najgorszy spośród wszystkich trzynastu.

Czy jeśli taka tendencja by się utrzymała i Kujawsko-Pomorskie miałoby ostatecznie najgorszą frekwencję w Polsce, to wpłynęło by to na liczbę europosłów reprezentujących nasz region w Parlamencie Europejskim? Ordynacja w wyborach do tego gremium jest tak skonstruowana, że frekwencja jest istotna przy podziale mandatów. Jeśli jedna potwierdzą się sondażowe wyniki, to znaczenia mieć nie będzie. Najistotniejsza będzie przewaga Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości nad pozostałymi kandydatami. Przypomnijmy, że to pierwsze ugrupowanie uzyskało w badaniu exit pool wykonanym przez firmę IPSOS dla Telewizji Polskiej, TVN i Polsatu 38,2 procent poparcia, a drugie - 33,9 procent. W przypadku Konfederacji to 11,9 procent, Trzeciej Drogi - 8,2 procent, a Lewicy - 6,6 procent.

Zanosi się wiec na to, że województwo kujawsko-pomorskie, czyli okręg nr 2, w kadencji 2024-2029 będzie miał tak jak w poprzedniej dwóch europosłów. Spodziewać się można, że będą to liderzy list KO i Pis, czyli - odpowiednio - Krzysztof Brejza i Kosma Złotowski.

Przypomnijmy, że dotąd okręg nr 2, czyli województwo kujawsko-pomorskie miało:

  • jednego europosła, Tadeusza Zwiefkę (PO) w kadencji 2004-2009,
  • trzech w kadencji 2009-2014: Ryszard Czarnecki (PiS), Janusz Zemke (SLD-UP) i Tadeusz Zwiefka (PO),
  • trzech w kadencji 2014-2019: Janusz Zemke (SLD-UP), Kosma Złotowski (PiS) i Tadeusz Zwiefka (PO),
  • dwóch w kadencji 2019-2024: Kosma Złotowski (PiS) i Radosław Sikorski (KO), którego pod koniec kadencji zastąpił Krzysztof Brejza.

Dodajmy, że w wyborach w niedzielę 9 czerwca w słabym wyniku frekwencyjnym województwa kujawsko-pomorskiego nieźle wypadł Toruń. Tu frekwencja była najlepsza pośród wszystkich powiatów w regionie. Na godzinę 12 wyniosła 14,41 proocent, a na godzinę 17 - 33,21 proocent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska