Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klimat dla rzadkich okazów

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Należąca do zagrożonych gatunków odmiana kozy czuje się świetnie w odnawianym ogrodzie przy ul. Bydgoskiej. Poza Toruniem to zwierzę można oglądać w Polsce jeszcze tylko w krakowskim ZOO.

<!** Image 2 align=none alt="Image 217525" sub="Markur turkmeński przyszedł na świat w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym kilka tygodni temu
[Fot.: Sławomir Kowalski]">

Należąca do zagrożonych gatunków odmiana kozy czuje się świetnie w odnawianym ogrodzie przy ul. Bydgoskiej. Poza Toruniem to zwierzę można oglądać w Polsce jeszcze tylko w krakowskim ZOO.

Choć żywi się trawami i ziołami, to na tej roślinnej diecie może osiągnąć wagę ponad 100 kilogramów - i to przy zaledwie 115 cm w kłębie. Okazałe są za to skręcone rogi samców, dochodzące nawet do 70 cm długości. Mowa o markurze turkmeńskim, który narodził się w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym zaledwie kilka tygodni temu. To ogromne osiągnięcie, bo zwierzę znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

<!** reklama>

- Fakt, że doczekaliśmy się młodej samiczki, jest prawdziwym sukcesem, bo na świecie jest tych zwierząt zaledwie 3 tysiące - mówi Beata Gęsińska, dyrektor Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. - Jak widać, nasz toruński klimat najwyraźniej sprzyja nawet tak rzadkim zwierzętom.

Lokatorzy ogrodu są rozpieszczani dzięki programowi rewitalizacji, który trwa od 2011 roku. Jego wartość to 1,3 miliona złotych. Dzięki tym pieniądzom pojawił się plac zabaw dla dzieci oraz wiata dydaktyczna. Można w niej poznawać świat zwierząt, a nawet urządzać imprezy urodzinowe. Co ciekawe, dach obiektu porośnięty jest... prawdziwą trawą. Dla pragnących ochłody nie bez znaczenia będzie fakt, że w centralnej części ogrodu mogą skorzystać z dobrodziejstw nowiutkiej fontanny. Na tym jednak nie koniec nowości.

Już wkrótce na Bydgoskiej zamieszka Jego Wysokość, czyli znany z popularnej bajki lemur, Król Julian. - Jest razem z synami „na walizkach” i spakowany czeka już na podróż - mówi Beata Gęsińska. - Urządzamy właśnie jego przyszłą rezydencję. Zaopatrzyliśmy się m.in. w liny, które zawisną między drzewami. Gdy już przybędzie i zaaklimatyzuje się, mamy nadzieję go powitać podczas jednego z festynów. Jego sąsiadami będą lemury z bardzo rzadkiej odmiany, wari czarno-białe.

Obecnie trwają także prace w botanicznej części, przy tzw. ogrodzie wiejskim. Na terenie 770 mkw. znajdzie się ponad 60 nowych gatunków i odmian roślin rodzimych. Dzięki nim ogród będzie kolorowy o każdej porze roku. Ta atrakcja sprawi, że ze spaceru po ogrodzie będziemy się cieszyć nieco dłużej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska