Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety wrócą do klasztoru

Anita Etter
Dokładnie 183 osadzonych więcej będzie mogło przebywać w grudziądzkim więzieniu przy ul. Wybickiego. Pozwoli na to remont zabytkowego budynku poklasztornego.

Dokładnie 183 osadzonych więcej będzie mogło przebywać w grudziądzkim więzieniu przy ul. Wybickiego. Pozwoli na to remont zabytkowego budynku poklasztornego.

<!** Image 2 align=none alt="Image 169849" sub="Budynek poklasztorny pełnił funkcję więzienia do połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku Fot. Robert Małecki">Prace w widocznym tylko częściowo dla mieszkańców Grudziądza obiekcie trwają już kilka lat. Najpierw naprawiono wieżę kościoła wraz z krzyżem, którą pokryto miedzianą blachą, wyremontowano konstrukcje dachu, odgrzybiono ściany i założono nowe rynny. Mało kto wie, że barokowy kościół dawniej istniał pod wezwaniem św. Krzyża, a obecnie jest to kaplica Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza.

- W latach 50-tych XX w. kościół przedzielono żelbetowym stropem tworząc dwie kondygnacje, ale zostaną one zlikwidowane - mówi porucznik Przemysław Kornaszewski, instruktor działu kwatermistrzowskiego w Zakładzie Karnym nr 1. - Kościół zawsze pełnił funkcję sakralną i nadal tak będzie. Już na miejsce wrócił jeden z witraży.

<!** reklama>Ważny z punktu widzenia liczby miejsc dla osadzonych jest przylegający do kościoła budynek poklasztorny, który też doczekał się remontu. Prace potrwają do końca roku.

- Budynek poklasztorny pełnił funkcję więzienia do połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku, ale został wyłączony z tej funkcji z powodów technicznych - mówi major Helena Reczek, zastępca dyrektora Zakładu Karnego nr 1. - Dzisiaj już wiemy, że będziemy zasiedlać ten budynek na początku 2012 roku. Będą tam 183 miejsca. Chcemy umieścić w nim kobiety z zakładu karnego typu zamkniętego, a zatem panie, które powinny odbywać karę w warunkach najwyższego stopnia izolacji. Poza celami mieszkalnymi będzie tam całe zaplecze do pracy, biura dla funkcjonariuszy i administracji, świetlica dla skazanych, sale do spotkań z rodzinami oraz kantyna. Nowością będzie fakt przystosowania dwóch cel czteroosobowych dla skazanych niepełnosprawnych.

Inwestycja jest finansowana z kilku źródeł m.in ze środków państwa na służbę więzienną, pieniędzy marszałka województwa (167 tysięcy w 2009 roku) i Grudziądza (25 tysięcy w 2010 roku). Do tej pory koszt restauracji obiektu pochłonął 760 tysięcy złotych, ale jak zapowiada kierownictwo placówki będą składane kolejne aplikacje o 560 tysięcy w kolejnych konkursach.

Zakończenie restauracji całego obiektu zaplanowano na lipiec 2012 roku.

Warto wiedzieć

  • Starosta grudziądzki oddał grunt pod budowę kościoła i klasztoru ojcom reformatorom 20 stycznia 1749 roku.
  • w 1801 roku nastąpiła kasata klasztoru, w którym utworzono dom poprawczy i opieki społecznej, później zamieniony na wiezienie
  • od 1920 roku przebywali w zakładzie wyłącznie mężczyźni.
  • Zakład Karny dla kobiet w pobecnej postaci powstał tu w 1949 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska