Stopień, imię nazwisko oraz powód zatrzymania. Takie informacje powinien przedstawić funkcjonariusz policji zatrzymujący pojazd. Jeśli jest w mundurze, legitymację musi pokazać tylko w przypadku kiedy zażąda tego kierowca. W jaki sposób powinien to zrobić? W taki, aby kierowca mógł zanotować znajdujące się na niej imię i nazwisko, stopień oraz nazwę organu, który wydał dokument. Należy zaznaczyć, że kierowca nie może wymagać, aby policjant przekazał mu legitymację do ręki.
A co jeśli funkcjonariusz nie jest umundurowany? Wtedy legitymację musi okazać bez wezwania. Wyjątkiem jest jednak sytuacja kiedy policjant podejrzewa przestępstwo lub gdy zatrzymuje auto po pościgu.
Policjanci od 2023 roku mają nowe legitymacje służbowe. Dokumenty wykonane są z poliwęglanu i będą obowiązywać w latach 2023 - 2026. Awers nowego dokumentu posiada tło w kolorze czerwono-niebieskim. W jego prawej górnej części znajduje się wizerunek orła, a w górnej części napis "Policja", poniżej którego znajduje się nazwa jednostki organizacyjnej policji, w której funkcjonariusz pełni służbę.
Podstawa prawna
Par 4 i 16 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 lipca 2008 roku w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz.U. z 2008 r nr 132 , poz 841 z późn zm.)