Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolebka Ziemia

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Pozaziemskie stworki, charakterem i zwyczajami najdosłowniej przypominające ludzi, przybywają do naszego świata. Będą tego konsekwencje!

Pozaziemskie stworki, charakterem i zwyczajami najdosłowniej przypominające ludzi, przybywają do naszego świata. Będą tego konsekwencje!

<!** Image 2 align=right alt="Image 132943" >Stworzyć dobrą książkę dla dzieci czy młodzieży to zadanie wyjątkowo trudne. Stąd wykonawcy tego arcyodpowiedzialnego zadania cieszą się uznaniem. Tak jak Marta Tomaszewska, autorka ponad 45 powieści dla tej grupy odbiorców. Jej twórczość doczekała się teatralnych i audiowizualnych adaptacji i była wielokrotnie nagradzana prestiżowymi wyróżnieniami.

Niestety, o pisarce możemy już mówić tylko w czasie przeszłym - autorka sagi o Tapatikach zmarła w lipcu tego roku. Ze szczególną satysfakcją należy więc przyjąć, że wydawnictwo „Nowy Świat” oddaje teraz do rąk młodych czytelników czterotomowe wznowienie cyklu.

W pierwszej jego części poznajemy rodzinę mieszkańców planety Tapatia - żeby było łatwiej, wyglądają tak jak my, głowy mają tylko ozobione zalotnymi czółkami. Spotykamy ich w momencie przełomowym. Oto zebrali się na klanowym spotkaniu, na którym omawiana jest ekspedycja na Ziemię.

- Jak wynika z ostatnich badań naukowych, jest ona być może kolebką naszego rodu - mówi Tatuś Tapatik, członek wielopokoleniowej rodziny. Składają się na nią także (by wymienić najważniejszych) Mama, Babcia, Dziadek, bliźniaki Tapati i Tapatik i ich nieznośny kuzyn Bimbel (jedynak - co ma tłumaczyć nieznośne cechy charakteru). Decyzja o wyprawie będzie brzemienna w liczne przygodowe skutki - idealne do kontynuacji w kolejnych częściach sagi.

Książki Marty Tomaszewskiej widziane z perspektywy dorosłego czytelnika mają (zbyt duży?) aspekt pedagogiczny. Dzięki bliskiemu młodemu odbiorcy modelowi rodziny, autorka może pokazać jej radości i problemy w bardzo szerokim przekroju. A więc Dziadek, siła napędowa wielu wydarzeń, cieszy się z przejścia na emeryturę, bo wreszcie odzyska wolność potrzebną do realizacji wielu marzeń (w przeciwieństwie do innych dziadków, którym ten moment kojarzy się tylko z oczekiwaniem śmierci). Bimbel buntuje się przeciwko swojemu jedynactwu. Wrażliwa Tapati zastanawia się, kim jest naprawdę i jak ważne są więzi rodzinne. Widać z tego, że nie są to kwestie, z którymi próbują się mierzyć najmłodsi. Tymczasem choćby wielkość czcionki sugeruje, że po książkę powinni sięgnąć ci, którzy mogą mieć jeszcze pewien kłopot z czytaniem. Gdyby jednak sięgnęli, trafią pewnie na kolejny problem w odbiorze - wyobraźnia autorki stworzyła dość skomplikowany świat przedstawiony. Już nawet jego elementy fizyczne (jak pierwsza z brzegu góra... Arunczumalaj) wydają się zbyt skomplikowane. Mimo tych wątpliwości, warto czytać o przygodach Tapatików. Jako się rzekło - stworzyć wartościowy tekst dla dzieci jest niezwykle trudno.

Marta Tomaszewska, Wyprawa Tapatików (Tapatiki na Ziemi, Tapatiki kontra Mandiable, Powrót Tapatików), Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2009

Nasza ocena: 3/5

 


 

Notowania sieci księgarń „Matras”

  1. Małgorzata Kalicińska, Dom nad rozlewiskiem
  2. Anna Mieszkowska, Dzieci Ireny Sendlerowej
  3. Pierre Dukan, Nie potrafię schudnąć
  4. Katarzyna Grochola, Kryształowy anioł
  5. Małgorzata Kalicińska, Miłość nad rozlewiskiem
  6. Stephenie Meyer, Zmierzch
  7. Stephenie Meyer, Przed świtem
  8. Andrzej Pilipiuk, Homo bimbrownikus
  9. Krzysztof Daukszewicz, Pamiętnik IV Rzepy
  10. J.D. Robb, Śmierć z obcej ręki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska