Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło Gospodyń Wiejskich ze Strużala należy do najprężniej działających w gminie Chełmża

Marcin Seroczyński
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Strużala przed swoją nową świetlicą
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Strużala przed swoją nową świetlicą Marcin Seroczyński
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Strużala nie tylko wiedzą jak ukręcić ciasto, ale także jak rozkręcić dobrą imprezę. Ich desery, pierogi oraz wieńce dożynkowe sławią gminę Chełmża. KGW ze Strużala dba o dobry wizerunek swojej wsi i całej gminy.

Pracę pań widać nie tylko w naszym regionie, ale również poza jego granicami. Dowodem na to jest chociażby zwycięstwo wieńca ze Strużala na zeszłorocznych dożynkach wojewódzkich w Kowalewie Pomorskim. Ten sam wieniec, jako najładniejszy był też ozdobą dożynek gminnych w Kiełbasinie. Kilkumiesięczna praca pań przy wieńcu została nagrodzona. Dodatkowo członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Strużala raczą swoimi przysmakami - to prawdziwe regionalne rarytasy. Szczególnie ich pierogi zyskały już swą markę pyszności.

Koło Gospodyń Wiejskich ze Strużala jest młode. Powstało w 2011 roku, kiedy to funkcję sołtysa objęła energiczna mieszkanka Strużala Katarzyna Machalewska. Od tego momentu została pobudzona społeczność Strużala, wsi chyba najpiękniej położonej w gminie Chełmża, bo między dwoma jeziorami.

- Zaczęliśmy inicjować różne wydarzenia społeczne, a w niektórych dziedzinach musieliśmy zacząć wszystko od podstaw - mówi Katarzyna Machalewska sołtys Strużala i członkini KGW.

Pani sołtys mówi o sobie, że czuje bluesa - oznacza to, że rozumie potrzeby lokalnej społeczności. Dodaje jednak, że promocja Strużala w gminie Chełmża i poza jej granicami to zasługa również wielu innych mieszkańców wsi.

- Kiedy powstało koło gospodyń, jego przewodnicząca Małgorzata Lis podsunęła pomysł na własną świetlicę, której nie mieliśmy - dodaje Katarzyna Machalewska. - Na końcu Strużala stał pusty dom, w którym za pozwoleniem właściciela urządziliśmy świetlicę.

Dzięki uprzejmości właściciela posesji gmina wydzierżawiła gospodyniom miejsce na ich siedzibę i rozpoczęto wszechstronną działalność. KGW nie ogranicza się tylko do udziału w festiwalach kulinarnych, festynach czy rywalizacji z innymi gospodyniami. Panie organizują też zabawy karnawałowe, sylwestrowe i wiele innych. Furorę zrobił internetowy konkurs na ulubionego pupila, którego zwycięzcami były dzieci. Najmłodsi mieszkańcy wsi Strużala często goszczą w świetlicy przy okazji różnych zabaw organizowanych właśnie dla nich. Członkinie koła lubą same się bawić, o czym świadczy organizacja babskiego wieczoru i Dnia Kobiet.

- Mamy prężnie działającą Radę Sołecką, jest koło i zespół. Są to trzy człony, które funkcjonują wspólnie - mówi Katarzyna Machalewska. - Oprócz tego jest grupa mieszkańców, która też się aktywizuje. Jeżeli podejmujemy jakieś wyzwanie to nie brakuje u nas rąk do pracy społecznej - zapewnia pani sołtys.

warto wiedzieć

Strużal to wieś w gminie Chełmża licząca około 120 mieszkańców. Położona na tak zwanym cyplu po miedzy dwoma jeziorami: Chełmżyńskim i Grażyna. Mieszkańcy od wielu lat działając społecznie przyczynili się między innymi do modernizacji drogi, świetlicy wiejskiej oraz budowy wartej 300 tysięcy złotych tzw. Rybaczówki. Mieszkańcy Strużala regularnie organizują akcję sprzątania gminy i własnymi siłami zbierają śmieci, utrzymując wieś w czystości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska