MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzielnia w Małej Nieszawce otwarta! Dobra robota KGW "Nowoczesne Gospochy". Można dzielić się jedzeniem, książkami, zabawkami

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Dzielnia w Małej Nieszawce pod Toruniem już działa! To zasług przedsiębiorczych pań z KGW "Nowoczesne Gospochy" i wielu pomagających im osób. Dzielić się można jedzeniem, książkami i zabawkami. A radosne otwarcie punktu odbyło się w niedzielę, 14 kwietnia.
Dzielnia w Małej Nieszawce pod Toruniem już działa! To zasług przedsiębiorczych pań z KGW "Nowoczesne Gospochy" i wielu pomagających im osób. Dzielić się można jedzeniem, książkami i zabawkami. A radosne otwarcie punktu odbyło się w niedzielę, 14 kwietnia. fb KGW [/quot/]Nowoczesne Gospochy[/quot/]
Stało się! Dzielnia w Małej Nieszawce pod Toruniem już działa. Zostawić można tutaj jedzenie, książki i zabawki. Celem jest niemarnowanie, pomaganie i bycie eko. Punkt zorganizowały i dotację pozyskały panie z KGW "Nowoczesne Gospochy".

Nieszawska Dzielnia - tak nazywa się to miejsce. Sporych rozmiarów drewniana szafa z półkami na poszczególne dobra oficjalnie otwarta została w miniony weekend. Stoi przy kaplicy w Małej Nieszawce. Każdy może tutaj zostawić żywność, książki i zabawki. Każdy też może z daru skorzystać. Grunt, by nic się nie marnowało!

-Pomaganie jest fajne, dzielenie się jest fajne, bycie eko jest fajne - podkreślają panie działające w Kole Gospodyń Wiejskich "Nowoczesne Gospochy" z podtoruńskiej gminy. To za ich sprawą cale przedsięwzięcie udało się sprawnie zorganizować. A i samo otwarcie Dzielni było radosnym i budującym wydarzeniem.

Już w styczniu organizatorki rozstrzygnęły konkurs na hasło promujące Dzielnię. Za sprawą głosów mieszkańców wygrała go Monika Kowalik i hasło: "Dzisiaj w Dzielni same dobra, nie wyrzucaj, komuś oddaj! Czego już nie potrzebujesz, drugie życie mu darujesz!".

Jak to z Dzielnią w Małej Nieszawce było: od pomysłu do finału

-Zaczęło się niewinnym pomysłem. Chciałyśmy, żeby w naszej gminie powstało miejsce, które służyć ma wszystkim, które pozwoli nam ograniczyć marnowanie jedzenia, da drugie życie książkom i zabawkom, pozwoli na dzielenie się z innymi, obudzi w nas empatię i uważność na drugiego człowieka - wspominają "Nowoczesne Gospochy".

Dzielnia w Małej Nieszawce pod Toruniem już działa! To zasług przedsiębiorczych pań z KGW "Nowoczesne Gospochy" i wielu pomagających
Dzielnia w Małej Nieszawce pod Toruniem już działa! To zasług przedsiębiorczych pań z KGW "Nowoczesne Gospochy" i wielu pomagających im osób. Dzielić się można jedzeniem, książkami i zabawkami. A radosne otwarcie punktu odbyło się w niedzielę, 14 kwietnia. fb KGW "Nowoczesne Gospochy"

Gospodynie postanowiły skorzystać z szansy, jaką na realizację pomysłu dawała Fundacja "Pomaganie Krzepi". Napisały projekt i z wielką nadzieją czekały na decyzję. Kiedy przyszła - pozytywna - bez zwłoki zabrały się do pracy. I tak też sprawnie pracowały przez kilka miesięcy: od stworzenia samej konstrukcji, przez docinanie, szlifowanie, przybijanie, malowanie, tworzenie logo, pisanie regulaminów po ustalanie grafików pracy wolontariuszy.

Finałem pracy była niedziela, 14 kwietnia, kiedy Nieszawska Dzielnia została otwarta. Dokładnie o godzinie 12.30 wstęga przed Dzielnią na parkingu przy kaplicy w Małej Nieszawce została przecięta.

Niedziela z atrakcjami: konkurs, ciasta, lody i duma z Dzielni

W przedsięwzięcie KGW zaangażowanych było mnóstwo osób. I to obu płci. Bo bez naszych mężów by się to nie udało - podkreślają "Nowoczesne Gospochy".

Niedzielne otwarcie Dzielni było wydarzeniem pełnym radości i przyjemności. Gospodynie rozstrzygnęły konkurs plastyczny dla dzieci promujący Dzielnię, częstowały ciastami domowej roboty. Dla najmłodszych nie zabrakło lodów.

Kim są "Nowoczesne Gospochy" z gminy Wielka Nieszawka?

Inaczej niż przed laty wyglądają dziś wsie i gminy podtoruńskie. Inaczej tez działają Koła Gospodyń Wiejskich. KGW "Nowoczesne Gospochy" to najlepszy przykład nowoczesnych właśnie mieszkanek wsi - przedsiębiorczych, wykształconych, aktywnych zawodowo, zorientowanych na rozwój lokalnych społeczności. Tradycję i historię swoich miejscowości szanują i kultywują, ale jednocześnie nową, własną, niepowtarzalną.

KGW "Nowoczesne Gospochy" za szereg cennych inicjatyw dla lokalnej społeczności zostało ostatnio wyróżnione w konkursie "Społecznik Roku Powiatu Toruńskiego 2023".

Zainteresowani inicjatywami tego KGW z gminy Wielka Nieszawka odsyłamy do mediów społecznościowych. Nowoczesne Gospochy na bieżąco informują o swoich inicjatywach na Facebooku (nazwa profilu to KGW Nowoczesne Gospochy). Kontaktować się ze społeczniczkami można mailowo: [email protected].

WAŻNE. Fundacja "Pomaganie Krzepi" - to grant z jej konkursu pozwoli uruchomić "Dzielnię"

  • „Pomaganie krzepi” to fundacja Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Jej misją jest między innymi:
  • rozwój społeczności lokalnych i ochrona środowiska naturalnego przy współpracy z samorządami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi,
  • rozwiązywanie najpilniejszych problemów i podniesienie atrakcyjności życia na obszarach związanych ze spółką,
  • rozwój świadomości ekologicznej oraz promocja zdrowego stylu życia,
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska