Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komercyjnie dla przyszłości

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Chcesz pod okiem specjalisty zgłębić sztukę dobrych manier albo dowiedzieć się, jakie błędy wychowawcze popełniasz jako rodzic? Za niewielkie pieniądze wkrótce doszkolą cię w tym fachowcy z UMK.

<!** Image 3 align=none alt="Image 222550" sub="Toruńska uczelnia uzupełnia swoją ofertę o komercyjne kursy hobbystyczne i kompetencyjne [Fot.: Grzegorz Olkowski]">Chcesz pod okiem specjalisty zgłębić sztukę dobrych manier albo dowiedzieć się, jakie błędy wychowawcze popełniasz jako rodzic? Za niewielkie pieniądze wkrótce doszkolą cię w tym fachowcy z UMK.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu dostrzeżono, że rynek wszelkiej maści specjalistycznych szkoleń i korepetycji jest ogromny i że UMK ze swoją wykwalifikowaną kadrą może coś z tego tortu uszczknąć. Wyjdzie wkrótce z ofertą komercyjnych kursów kompetencyjnych i hobbystycznych.

- Od dawna słyszymy od naszych absolwentów, że takiej oferty u nas brakuje - dlatego właśnie prorektor UMK ds. kształcenia profesor Beata Przyborowska wraz z pedagog profesor Hanną Solarczyk- -Szwec, specjalizującą się w edukacji całożyciowej, zdecydowały, że czas, żeby UMK tę lukę wypełnił.

- Cała Europa zachłystuje się ideą edukacji przez całe życie, uczelnie na zachodzie powołują Uniwersytety Otwarte, z powodzeniem przyciągając do siebie tak zwanych studentów nietradycyjnych - podkreśla profesor Solarczyk-Szwec. Nietradycyjny student to na przykład dziecko, senior, ale też osoba dojrzała, która nie ma kompetencji (na przykład matury) lub nie chce podjąć regularnych studiów, a jednak zależy jej na dokształcaniu. Takie osoby wkrótce znajdą dla siebie miejsce na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Uniwersytet dla Przyszłości - bo tak będzie nazywać się nowa jednostka - na początek zaproponuje 30-50 kursów, wśród których znajdą się tematy z najpopularniejszych i sprawdzonych imprez Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

W planach są kurs savoir-vivre’u, obsługi Excela dla humanistów, szkolenie dla seniorów z mechanizmów bankowych i kurs pedagogiczny dla młodych rodziców.

<!** reklama>

Wzorem dla UMK jest Uniwersytet Warszawski. Realizuje ideę Uniwersytetu Otwartego, oferując około stu kursów, średnio po 150 złotych. W Toruniu jedno szkolenie ma trwać około 10 godzin. Cena? - Na kieszeń przeciętnego mieszkańca - zapewniają autorki pomysłu. UMK chce zabiegać o dofinansowanie unijne do szkoleń.

Oferta ma wychodzić naprzeciw oczekiwaniom zróżnicowanych grup - od licealistów w wieku 16+, rodziców chcących poszerzać np. swoje kompetencje wychowawcze, do osób dojrzałych i seniorów.

UMK chce pójść o krok dalej.

- Chcemy, żeby nasze kursy zwalniały z zaliczeń na studiach - zapowiada profesor Solarczyk-Szwec. UMK będzie w tym względzie pionierem. Żaden uniwersytet wcześniej nie uznawał efektów kształcenia zdobytych poza edukacją formalną. Na UMK każdy kurs będzie miał określoną wartość liczoną w punktach ECTS, w których na tradycyjnych studiach „rozliczane” są semestry.

Szacowane zyski finansowe z projektu? - Cel na początek to nie dokładać do niego - mówi prorektor Przyborowska.

Kursy ruszą wiosną. Poprzedzi je akcja promocyjna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska