Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja prasowa o pandemii w Kujawsko-Pomorskiem. Więcej miejsc szpitalach dla pacjentów covidowych?

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Wojewoda Kujawko-Pomorski oraz Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apelują do mieszkańców o poddawanie się szczepieniom ochronnym.
Wojewoda Kujawko-Pomorski oraz Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apelują do mieszkańców o poddawanie się szczepieniom ochronnym. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
W czwartek, 9 grudnia, odbyła się konferencja prasowa, podczas której Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy przedstawili bieżącą sytuację epidemiczną w regionie.

Zobacz wideo: Pandemia przybiera na sile. Coraz więcej zgonów chorych na COVID-19

Jak poinformował Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, dzisiaj (9 grudnia) odnotowano 1530 nowych zakażeń i 39 zgonów z powodu COVID-19. Współczynnik zakażeń na 10 tys. mieszkańców w naszym województwie w ostatnim czasie utrzymywał się poniżej średniej w kraju. Dziś jest już wyższy i wynosi 7,39 (średnia dla całego kraju to 7.16). W ciągu ostatniej doby wykonano prawie 5900 testów. Obecnie na terenie Kujaw i Pomorza działają 42 punkty wymazowe oraz 12 karetek wymazowych.
Wojciech Koper podkreśla jednocześnie, że w tym roku zakażeń jest zdecydowanie mniej, niż w roku ubiegłym.

290 ognisk zakażeń koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem

- W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się 290 ognisk koronawirusa. 165 z nich to szkoły, 34 - zakłady pracy, 21 - szpitale, DPS-y i hospicja - 11, sanatoria - 9, 3- inne placówki medyczne - wymienia Wojciech Koper.

Apeluje jednocześnie do społeczeństwa o poddanie się szczepieniom ochronnym przeciw COVID-19.

- Nie ma czego się bać. Spośród wszystkich zaszczepionych, odsetek osób zgłaszających niepożądane objawy poszczepienne jest naprawdę niewielki. Z informacji, które posiadamy, wynika, że wszystkich NOP-ów było 783, z czego 690 to NOP-y łagodne, 71 - poważne, a ciężkie - 22 - mówi Wojciech Koper.

Przypomina również, że od 19 listopada wzmożone zostały kontrole przeprowadzane przez sanepid w obiektach wielkopowierzchniowych, placówkach handlowych. Od tego czasu przeprowadzono ponad 2600 kontroli, nałożonych zostało ponad 1270 mandatów na łączną kwotę niespełna 200 tys. złotych.

Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, zapowiada nowe decyzje związane ze zwalczaniem COVID-19. To plan zwiększenia limitu pacjentów covidowych przyjmowanych w kujawsko-pomorskich szpitalach, także w Grudziądzu. Przypominamy, w drugiej połowie listopada dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu poinformował, że nowi pacjenci z COVID-19 nie będą przyjmowani - to dlatego, że wszystkie respiratory są zajęte, a kadra - przeciążona. Do szpitala mieli być przywożeni pacjenci z całego województwa.

- Obecnie - mówi wojewoda - w szpitalach przebywa 1148 pacjentów covidowych. 1 grudnia było ich 968. Zajętych jest 107 respiratorów. W ciągu doby hospitalizacji wymaga nowych 20-30 pacjentów zakażonych koronawirusem. Cały czas musimy bacznie przyglądać się tej sytuacji i podejmować stosowne decyzje.

Jak wymienia wojewoda, najwięcej, tj. 120 pacjentów przebywa obecnie w Szpitalu Powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim. W Radziejowie jest ich 107, w Grudziądzu - 80, w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy - 61. W Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. A. Jurasza, 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką - między 40 a 60 pacjentów.

Od 6 grudnia funkcjonuje sześć nowych zespołów ratownictwa medycznego (łącznie w województwie kujawsko-pomorskim jest uruchomionych 99 ZRM). Liczba wyjazdów do pacjentów w ciągu doby to 650 i utrzymuje się tendencja wzrostowa. Jak podkreśla wojewoda, to o 150 więcej wyjazdów w porównaniu do okresu sprzed pandemii.

Kujawsko-Pomorskie. Więcej miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19?

- Przygotowujemy nowe decyzje, nowe strategie, jeżeli chodzi o szpitale i o nowe miejsca. W tej chwili prowadzimy rozmowy ze szpitalami miejskimi w Toruniu i w Bydgoszczy,a także szpitalami powiatowymi w Brodnicy i Chełmnie. Te decyzje będą wydane prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. 150 dodatkowych łóżek to jest absolutne minimum, abyśmy mogli utrzymać przyjmowanie pacjentów covidowych - zaznacza wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. I dodaje: - Szpital w Grudziądzu w tej chwili przyjmuje 85 pacjentów. Prowadzimy z dyrekcją rozmowy o zwiększeniu tego limitu o kolejnych 20-30 miejsc. To trudna decyzja, ale nie mamy wyjścia, te miejsca dla tych chorych muszą się znaleźć. Będą to miejsca wyłącznie dla chorych z terenu powiatu grudziądzkiego i okolicznych powiatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Konferencja prasowa o pandemii w Kujawsko-Pomorskiem. Więcej miejsc szpitalach dla pacjentów covidowych? - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska