Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Pianistyczny w Turznie. W Pałacu Romantycznym zakończyły się zmagania młodych muzyków. Torunianin wśród laureatów

Mirosława Kruczkiewicz
Konkurs trzeba było przedłużyć z dwóch do czterech dni. Aż 107 uczniów, studentów i absolwentów uczelni muzycznych z różnych krajów, zgłosiło chęć przyjazdu, a organizatorzy postanowili dać wszystkim szansę występu. I Międzynarodowy i V Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Turznie zakończył się we wtorek.

Młodych pianistów oceniało międzynarodowe jury, w którym zasiedli m.in.: laureat Konkursu Chopinowskiego w Warszawie sprzed lat, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów prof. Janusz Olejniczak, laureat bodaj najbardziej prestiżowego muzycznego Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli prof. Jeffrey Swann z USA i również mieszkająca za oceanem, ale szczycąca się toruńskimi korzeniami (i wychowanka torunianki prof. Reginy Smendzianki) pianistka prof. Nina Drath, a także współtwórca sukcesu Krystiana Zimermana prof. Andrzej Jasiński.

POLECAMY | Dołącz do grup na Facebooku:
Toruń Retro
Toruńskie Wiadomości, Ogłoszenia, Opinie
Wypadki i utrudnienia - Kujawsko-Pomorskie

Juror Jeffrey Swann dał na inaugurację konkursu świetny recital złożony z utworów Chopina, Beethovena i Liszta.
Nazwiska jurorów zapewne były magnesem dla młodych adeptów pianistyki, podobnie jak wyjątkowo skonstruowany regulamin, który - co na konkursach rzadkie - nie ograniczał wieku uczestników. Najmłodszym konkursowiczem okazał się 9-letni Adaś Muszyński, najstarszym 37-letni Dzmitry Ulasiuk. Białorusin pokonać musiał długą drogę - nie mógł przylecieć do Polski wprost z USA, gdzie jest na studiach doktoranckich, ale z przystankiem w Mińsku, gdzie musiał odebrać wizę...

Nagrodzeni

Wśród najmłodszych w wieku do 13 lat wygrała Anna Urzędowska z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Nysie.

W kategorii II, obejmujących młodzież w wieku 13-16 lat, pierwsze miejsce zajął Krzysztof Wierciński z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. Na drugim miejscu znalazł się torunianin Stanisław Oracz z Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, ex aequo z Jewheniją Slipko z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu.

Czytaj też:
Zarobki w wojsku 2019
Zarobki w policji 2019
Zarobki nauczycieli. Paski płacowe

Wśród uczniów najstarszych klas szkół muzycznych pierwszym miejscem podzielili się Marek Kąkol z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej i Antoni Kawecki z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.

W czwartej, studenckiej kategorii wygrał Marcin Pękała z pierwszego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W kategorii przeznaczonej dla absolwentów uczelni muzycznych, bez ograniczeń wiekowych, zwyciężył Dzmitry Ulasiuk, Białorusin odbywający studia doktoranckie w Stanach Zjednoczonych.

Zagrają w Toruniu

Były też nagrody specjalne. Nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu odebrał 9-letni Adaś Muszyński z Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Pęcicach. Laureatów dwóch innych nagród specjalnych usłyszymy na koncertach w Toruniu, ponieważ tymi nagrodami są zaproszenia do występów od Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Zaproszenia zdobyli asystent z Akademii Muzycznej w Poznaniu Łukasz Byrdy i absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Piotr Nowak.

ZOBACZ TEŻ: Wystawa Mariny Abramović w Toruniu

To najbardziej oczekiwana wystawa tego roku w Toruniu. W piątek w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” otwarta zostanie retrospektywa światowej sławy artystki, ikony sztuki performansu Mariny Abramović. Ekspozycję będzie można oglądać do 11 sierpnia. My już byliśmy! Zobaczcie zdjęcia! >>>>>>> - To mój drugi pobyt w Polsce, pierwszy, w zeszłym roku, związany był również z toruńską wystawą - przyznała Marina Abramović na czwartkowej konferencji prasowej w CSW. Na wystawę zatytułowaną „The Cleaner. Do czysta” składa się 120 prac. To głównie szkice, fotografie i filmy, dokumentujące najsłynniejsze działania artystyczne Mariny Abramović, a także związane z nimi obiekty. Kilka prac artystka wykonała specjalnie na toruńską wystawę. Jest też samochód van, który służył Marinie Abramović i Ulayowi, przez dwanaście lat jej partnerowi w życiu i sztuce, jako środek transportu i mieszkanie.

Marina Abramović w Toruniu. Zdjęcia z wystawy [GALERIA 18+]

Zobacz też: Lekarze oceniają filmy medyczne! Gdzie jest ściema?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska