Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótsze godziny pracy dla rodziców? Urlop rodzicielski na nowych zasadach

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
W związku z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady od nowego roku najprawdopodobniej czekają nas zmiany w urlopach rodzicielskich. Chodzi o tzw. work-life balance t. j. zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Co zakładają nowe przepisy? Koniecznie poznajcie szczegóły! CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->ZOBACZ TAKŻE: Co z 500 plus od 1 stycznia 2022 roku? Obsługą programu zajmie się ZUS. To musisz wiedzieć, żeby nie stracić świadczenia!Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Szczęściarze dostaną nawet 4 tys. zł miesięcznie!Dodatkowe 400 Plus na dziecko w żłobku. Od kiedy nowe świadczenie? Kto może się o nie starać?
W związku z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady od nowego roku najprawdopodobniej czekają nas zmiany w urlopach rodzicielskich. Chodzi o tzw. work-life balance t. j. zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Co zakładają nowe przepisy? Koniecznie poznajcie szczegóły! CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->ZOBACZ TAKŻE: Co z 500 plus od 1 stycznia 2022 roku? Obsługą programu zajmie się ZUS. To musisz wiedzieć, żeby nie stracić świadczenia!Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Szczęściarze dostaną nawet 4 tys. zł miesięcznie!Dodatkowe 400 Plus na dziecko w żłobku. Od kiedy nowe świadczenie? Kto może się o nie starać? Pixabay
W związku z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady najprawdopodobniej czekają nas zmiany w urlopach rodzicielskich. Chodzi o tzw. work-life balance t. j. zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Co zakładają nowe przepisy? Koniecznie zobaczcie szczegóły!

Krótsze godziny pracy dla rodziców. Co jeszcze zakłada europejska dyrektywa?

Zgodnie z tzw. dyrektywą work-life balance państwa członkowskie UE nowe przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich mają wprowadzić do sierpnia 2022 roku. W Polsce zajmie się tym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Co dokładnie się zmieni?

Jednym z najważniejszych zapisów jest nadanie prawa do skrócenia lub otrzymania elastycznych godzin pracy dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8.

Polecamy

Ponadto dyrektywa zakłada możliwość wzięcia dodatkowego urlopu z tytułu opieki nad potrzebującymi wsparcia członkami rodziny. Dodatkowe wolne będzie również przysługiwać w sytuacji, gdy członek rodziny ciężko zachoruje lub ulegnie wypadkowi.

Urlopy rodzicielskie w Polsce obecnie

Obecnie według Kodeksu pracy rodzicom przysługują następujące urlopy:

  • Urlop macierzyński – przysługuje matce oraz ojcu w zakresie niewykorzystanym przez matkę. Wynosi od 20 tygodni (na jedno dziecko) oraz do 37 tygodni (w przypadku urodzeniu pięciu lub większej liczby dzieci).
  • Urlop rodzicielski – przysługuje matce i ojcu łącznie. Jego długość zależy od liczby urodzonych dzieci w czasie jednego porodu (do maksymalnie 32 tygodni po urodzeniu jednego dziecka lub do 34 tygodni w przypadku urodzenia dwójki lub więcej dzieci)
  • Urlop wychowawczy – może zostać wykorzystywany przez oboje rodziców jednocześnie oraz rozłożony na nie więcej, niż 5 części. Łącznie wynosi do 36 miesięcy
  • Urlop ojcowski – do wykorzystania przez ojca, nim dziecko ukończy 2 rok życia. Wynosi łączni 2 tygodnie.

Czytaj więcej

Urlopy rodzicielskie po zmianach

Dyrektywa zakłada, że urlop ojcowski zostanie skrócony do 10 dni. Z kolei urlop rodzicielski wyniesie do czterech miesięcy - po dwa osobne miesiące dla każdego rodzica, które nie będą podlegać przeniesieniu. To duża zmiana. Jak zaznacza portal prawo.pl, obecne przepisy nie przewidują, aby część urlopu rodzicielskiego przysługiwała indywidualnie każdemu z rodziców, z wyjątkiem pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego dla matki.

Dojdzie jeszcze urlop opiekuńczy?

Dyrektywa zakłada także stworzenie nowego rodzaju urlopu, nazywanego opiekuńczym. Wynosić ma pięć dni i przysługiwać w sytuacji problemów zdrowotnych dziecka. Obecnie w takiej sytuacji można wziąć zwolnienie w ramach tzw. "opieki nad dzieckiem" w wymiarze dwóch dni. Co więcej, urlop opiekuńczy ma przysługiwać nie tylko rodzicowi, ale też innym członkom rodziny lub osobom zamieszkującym w tym samym gospodarstwie domowym.

źródło: prawo.pl, strefabiznesu.pl

Polecamy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska