Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zwalnia, kto zatrudnia? Praca w Toruniu

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Japońskie fabryki w Ostaszewie nie poprosiły PUP-u o zorganizowanie jesiennej giełdy pracy. Wbrew oczekiwaniom, też Apator nie będzie teraz więcej zatrudniał.

Japońskie fabryki w Ostaszewie nie poprosiły PUP-u o zorganizowanie jesiennej giełdy pracy. Wbrew oczekiwaniom, też Apator nie będzie teraz więcej zatrudniał.

<!** Image 3 align=none alt="Image 196365" sub="Nowa fabryka Apatora działa w Ostaszewie. Od grudnia 2010 r. firma zatrudniła dodatkowe 113 osób i dziś zatrudniać więcej nie zamierza. Może w przyszłości.... Fot.: Jacek Smarz">

Apator otworzył swoją nową fabrykę w podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ostaszewie. Padały słowa o dynamicznym zatrudnieniu, rozbudzone zostały nadzieje. Okazuje się, że trochę na wyrost.<!** reklama>

- Do pracy w nowej fabryce, licząc od dnia wydania zezwolenia na działalność w PSSE, czyli od 29 grudnia 2010 roku, przyjęliśmy do pracy 113 osób, głównie na stanowiska robotnicze. Dziś nie przewidujemy zwiększenia zatrudnienia - mówi Jolanta Dombrowska, kierownik Działu Zarządzania i Nadzoru Korporacyjnego Apator SA.

Jednym słowem: Apator przyjął do pracy tyle osób, by spełnić wymogi wejścia do strefy. Zapowiedzi dobicia liczebności załogi do 600 osób mogą, oczywiście, się spełnić. Ale, jak widać, nie tak szybko.

Sąsiedzi Apatora czyli japońskie fabryki telewizorów LCD przeżywają ostatnimi czasy kłopoty. Kryzys ekonomiczny uderzył w ich branżę z całą mocą. W kwietniu tego roku Orion zwolnił aż 124 osoby.

- Nie mamy też ofert pracy od innych fabryk (Sharp, Sumika itp.). Nie zwróciły się też one do nas w sprawie organizacji giełdy pracy. Z czego wnioskujemy, że jesiennego ożywienia produkcji u nich nie ma - mówi Paweł Przyjemski z Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmży.

Ten pośredniak szturmują obecnie ci pracodawcy, którzy ubiegają się o pracownika stażystę, pracownika interwencyjnego albo o pieniądze na doposażenie stanowisk pracy. Akurat Powiatowy Urząd Pracy środkami dysponuje, bo jak pozostałe w regionie, dostał finansowy zastrzyk z ministerialnej rezerwy.

Jesienią bezrobocie wzrośnie

Zwolnień grupowych w Chełmży nie zgłoszono.**Szczęśliwie, tak samo na razie jest w Toruniu. Ostatnie grupowe zgłoszono do urzędu pracy w sierpniu (40 osób zwalniał Metorex, po kłopotach z budową A1).

Wcześniej 10 osób żegnała Neuca Logistyka. Największe zwolnienie tego roku miało miejsce w styczniu. Wówczas Britton Reuther do zwolnienia zgłosił aż 118 osób.

- Nie ma też jednak wysypu ofert od pracodawców - zauważa Bożenna Pszczółkowska-Rudnicka, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu.

Tymczasem powoli kończą się prace sezonowe. Prognozy są takie, że stopa bezrobocia za sierpień (jeszcze liczona) będzie wyższa od tej lipcowej. I kolejne też. Z pewnością jednak sytuacja na toruńskim rynku pracy jest dziś stabilniejsza niż u sąsiadów.

Za miedzą setki na bruk

W Bydgoszczy zamiar zwolnienia 119 osób zgłosiła już fabryka form metalowych Formet. Od stycznia zamiar zwolnienia tylko w tym roku od 50 do 150 pracowników zgłasza też Zachem. Docelowo natomiast mówi się, że pożegnać chce aż pół tysiąc osób.

Nasze bezrobocie w liczbach

  • Kujawsko-Pomorskie. 136 tys. 464 bezrobotnych. Stopa bezrobocia: 16,5 proc.
  • Toruń. 8 tys. 275 bezrobotnych. Stopa bezrobocia: 8,6 proc.
  • Powiat toruński. 6 tys. 605 bezrobotnych i stopa 18,5 proc.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska