MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unikanie opłacania abonamentu RTV - to może skutkować zmniejszeniem wysokości emerytury dla tych określonych grup

llured
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie problemem zaległych opłat za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zdecydowała się na wprowadzenie nowych środków mających na celu odzyskanie tych należności. Jednym z tych rozwiązań jest możliwość potrącenia zaległego długu bezpośrednio z konta abonenta lub nawet z jego emerytury. Kto zatem jest podatny na tego rodzaju konsekwencje?
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie problemem zaległych opłat za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zdecydowała się na wprowadzenie nowych środków mających na celu odzyskanie tych należności. Jednym z tych rozwiązań jest możliwość potrącenia zaległego długu bezpośrednio z konta abonenta lub nawet z jego emerytury. Kto zatem jest podatny na tego rodzaju konsekwencje? Janusz Wojtowicz
W ostatnich latach temat nieuregulowanego abonamentu za radioodbiorniki i telewizory wzbudza coraz większe zainteresowanie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wprowadziła nowe rozwiązania mające na celu odzyskanie zaległych opłat. Jednym z nich jest możliwość potrącenia długu bezpośrednio z konta abonenta lub nawet z emerytury. Kto jest narażony na tego typu konsekwencje?

Kto grozi ściągnięciem należności za abonament RTV?

Każdy, kto zarejestrował odbiornik, a nie reguluje opłat za abonament, może otrzymać wezwanie do zapłaty. Niezależnie od tego, czy zdecydował się zaprzestać płatności z jakiegoś powodu czy też po prostu nie dokonuje regularnych wpłat.

Konsekwencje dla seniorów

Osoby starsze, w tym emeryci, również nie są wyłączone spod prawa dotyczącego opłat za abonament RTV. W przypadku seniorów, część zaległego długu może być potrącona z emerytury. Mimo że urząd będzie pobierał jedynie część należności, w kolejnych ratach konieczne będzie uregulowanie całej zaległej kwoty. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją wyjątki od tej reguły, szczególnie dla osób starszych.

Polecamy

Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych?

Powyżej 75. roku życia opłata za abonament RTV przestaje być problemem. Osoby w tym wieku są zwolnione "z automatu". Ponadto, zwolnieni są również weterani wojenni, wojskowi, oraz osoby z I grupy inwalidzkiej. Seniorzy po 60. roku życia, pobierający emeryturę nie przekraczającą 50% średniego wynagrodzenia, także mogą ubiegać się o zwolnienie z opłat, jednak muszą w tym celu złożyć odpowiedni wniosek.

Jakie są wysokości opłat za abonament RTV?

Odzyskiwanie zaległych opłat za abonament RTV staje się coraz bardziej rygorystyczne. KRRiT, wspólnie z Pocztą Polską, podejmuje działania mające na celu zmuszenie niepłacących do uregulowania swoich zobowiązań. Dotyczy to zarówno młodszych, jak i starszych abonentów. Dlatego warto zawsze mieć na uwadze obowiązek regulowania opłat oraz korzystać z dostępnych ulg, jeśli tylko spełniamy odpowiednie kryteria.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska