Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie tradycją meblarską stoi. Nasze meble do siedzenia i spania jadą w świat

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Meble tapicerowane produkowane są u nas m.in. w fabryce firmy Sits Industry w Grudziądzu.
Meble tapicerowane produkowane są u nas m.in. w fabryce firmy Sits Industry w Grudziądzu. Archiwum/Piotr Bilski
W Polsce produkuje się ok. 18 mln sztuk mebli do siedzenia rocznie - eksportujemy ich najwięcej na świecie! Powstają m.in. na Kujawach i Pomorzu, mamy bardzo bogate tradycje meblarskie.

- Z danych REGON wynika, że w sekcji Dział Produkcja Mebli, na koniec czerwca 2023 roku, w naszym województwie zarejestrowanych było 1618 podmiotów - informuje Michał Cabański, starszy specjalista Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych UrzęduStatystycznego w Bydgoszczy.

Jak na tle branży wypada Kujawsko-Pomorskie?

- Bydgoszcz posiada bogatą historię w zakresie produkcji mebli. Pod koniec XIX wieku powstała fabryka Otto Pfefferkorna, która później stanowiła zalążek dla doskonale znanych wszystkim w okresie PRL i na początku lat 90-tych Bydgoskich Fabryk Mebli - mówi nam Wojciech Hoffmann, członek zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli oraz prezes Fabryki Mebli Gala collezione. - Choć nie w samej Bydgoszczy, to z siedzibą w pobliskim Lisim Ogonie i zakładami w Chełmnie, Tucholi, Gniewkowie i Rojewie Grupa Gala collezione kontynuuje te tradycje.

Kujawsko-Pomorskie ma ponad 5 proc. udziału w rynku

Duzi, znani producenci ulokowali się w Chełmnie i okolicach i są to Adriana i IMS Sofa. Meble tapicerowane produkowane są też np. w fabryce firmy Sits Industry w Grudziądzu.

- Nasz region jest zatem dobrze reprezentowany w branży, a jego udział w rynku przekracza 5 procent. Oczywiście, branża jest skoncentrowana w sąsiedniej nam Wielkopolsce, która odpowiada aż za ok. jedną trzecią wartości produkcji - dodaje Hoffman.
Meble to jedna z najbardziej proeksportowych branż polskiej gospodarki, a w znacznej mierze opiera się ona na sprzedaży eksportowej do krajów UE. Według różnych analiz Polska zajmuje bardzo wysokie, bo aż 6. miejsce wśród światowych producentów mebli, a w Europie jest to 3 pozycja (po Niemczech i Włoszech).

  • Prawie 70 proc. przychodów uzyskiwanych przez polskich meblarzy pochodzi z eksportu, a ich produkty trafiają głownie do Niemiec, Czech, Wlk. Brytanii, Francji i Holandii.
  • Jedynie ok. 20 proc. eksportu trafia poza granice Europy. Ten silny trend pozwala Polsce na to, że wraz z Niemcami rywalizujemy o drugą lokatę wśród głównych eksporterów mebli na świecie.
  • Światowym dominatorem na rynku są Chiny.

- Największy udział w eksporcie mają domowe meble drewniane oraz szczególnie mi bliskie tapicerowane, którymi zajmuję się już od ponad 20 lat. By uzmysłowić skalę warto wskazać, że rocznie w Polsce produkuje się ok. 18 mln szt. mebli do siedzenia. Co ciekawe, Polska jest liderem w światowym eksporcie mebli do siedzenia przekształcalnych w mebel do spania, jak rozkładane kanapy, fotele czy sofy - informuje członek zarządu OIGPM.

Mówi, że dla branży na pewno trudny był początek pandemii, ale po kilku miesiącach nastroje się poprawiły. Niestety, wybuchła wojna, która miała znaczący wpływ na wzrost kosztów produkcji. Ceny niektórych surowców i materiałów wzrosły znacznie bardziej, aniżeli wynikałoby to z samych wskaźników inflacji. Podwyższeniu uległy także koszty pracy oraz koszty finansowe. Te okoliczności dodatkowo zmotywowały producentów do szukania optymalizacji i wzrostu wydajności, albowiem niekorzystne czynniki makroekonomiczne uwypukliły błędy: - My też dokonaliśmy zmian n i zidentyfikowaliśmy popełniane w przeszłości błędy w organizacji produkcji. Obecnie wdrażamy nowe rozwiązania, zwiększamy wydajność. Zorganizowaliśmy też nowy zakład w Rojewie - stolarnię, co zapewniło nam większą samodzielność. W ramach restrukturyzacji przejęliśmy również pakiet mniejszościowego wspólnika w jednej z naszych spółek zależnych.

Aktualnie wyzwaniem dla branży jest popyt, który uległ istotnemu osłabieniu. Na rynku krajowym widoczne są skutki inflacji, a przede wszystkim zastoju na rynku budownictwa mieszkaniowego. Liczy jednak na pozytywny wpływ programu preferencyjnego kredytu 2 proc. i znaczący wzrost nowych mieszkań, które trzeba będzie przecież umeblować. Niestety, widać też spadek popytu na rynkach europejskich, szczególnie na rynku niemieckim. Producentom nie służy też ostatnie wzmocnienie kursu złotego, albowiem znaczna część przychodów nominowana jest w obcych walutach.

Mniejsza sprzedaż

Problemy sektora mają odzwierciedlenie w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. Od siedmiu miesięcy zadłużenie tego segmentu rośnie i wynosi 101,1 mln zł. Według najnowszego raportu „Polskie meble Outlook 2023”, opracowanego przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli, wartość produkcji sprzedanej spadnie w tym roku o około 8 proc. w stosunku do 2022 r., a liczba wytworzonych mebli nawet o jedną czwartą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie tradycją meblarską stoi. Nasze meble do siedzenia i spania jadą w świat - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska