Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty na wiosnę. Jakie rośliny sadzić na tarasie i balkonie wiosną? Co siać na rabatach i w skrzynkach balkonowych?

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Na wiosennych rabatach i balkonach królują bratki
Na wiosennych rabatach i balkonach królują bratki Aneta Zurek
Jakie kwiaty posadzić wiosną? Co posadzić na tarasie, a co na balkonie, gdy zrobi się ciepło? Wiosna za progiem, przebiśniegi już kwitną. Wkrótce podziwiać będziemy przylaszczki, krokusy, cebulice. Kwiaty pojawią się na krzewach forsycji.

Wiosenne kwiaty. Co posadzić na tarasie i balkonie wiosną?

Najwyższa pora pomyśleć o wzbogaceniu ogródka o nowe rośliny kwitnące. Cierpliwi i dysponujący wolnym czasem już pewnie wysiali do doniczek i skrzynek nasiona kwiatów, które za kilka tygodni trafią do ogródka czy na balkon. Pozostali gotową rozsadę bez problemu kupią w sklepach ogrodniczych.

Stokrotki i róże

Marzec to przede wszystkim czas porządków w ogrodzie. Zgrabiamy zeszłoroczne liście i zeschłe pędy, przycinamy gałęzie drzew i krzewów. Jeśli zimowe mrozy minęły, a prognozy nie przewidują ich powrotu, odsłaniamy przykryte krzewy i byliny. W marcu ogródek nawozimy, przekopujemy grządki i miejsca, gdzie chcemy urządzić rabaty, najlepiej wkopując kompost.
Można już też w ogródku czy na balkonie zacząć sadzić kwiaty dwuletnie, takie jak bratki, stokrotki, dzwonki, malwy i niezapominajki. W kolorach i wielkości bratków, które królują wiosną na balkonach i rabatach, można co prawda przebierać, ale warto je również umieścić w kompozycji z innymi wiosennymi kwiatami: pierwiosnkami, dzwonkami

Zapobiegliwi ogrodnicy bulwy bylin kwitnących latem i jesienią - dalii, begonii, pacioreczników - sadzą do doniczek, by w cieplejszej porze przenieść je do gruntu.

Jeśli chcemy, żeby rośliny wieloletnie, czyli byliny, cieszyły oko przez kilka sezonów, powinniśmy starannie przygotować podłoże dla nich - przekopać glebę i porządnie nawieźć. Te, które się szybko rozrastają i mogłyby zagłuszyć inne rośliny, możemy posadzić w pojemnikach bez dna lub otoczkach.

Wiosną sadzimy też część roślin cebulowych, tych, które wykopaliśmy w zeszłym sezonie, bo są wrażliwe na mróz i nie mogą zimować w gruncie. Kwiaty cebulowe sadzone wiosną - lilie, mieczyki, galtonie, tygrysówki- zakwitną latem. Podobnie jest z dalią, która wyrasta nie z cebuli, ale z kłączy. Gdyby końcówka marca okazała się zimna, zaczekajmy z sadzeniem cebul do kwietnia.

Jeżeli natomiast pogoda dopisze, to pod koniec marca można już też sadzić krzewy róż.

Co posadzić na tarasie i balkonie wiosną?

Część roślin siejemy wprost do gruntu. Pod koniec marca można wysiać nasiona kwiatów odpornych na chłody, takich jak:

  • maczek kalifornijski,
  • ślazówka,
  • groszek,
  • gipsówka,
  • powój,
  • ostróżka i rezeda

W kwietniu maciejkę, nagietki, pozłotki, słoneczniki i smagliczkę. Z siewem roślin wrażliwszych na przymrozki musimy poczekać do połowy maja po „zimnej Zośce”.

Glebę pod rośliny roczne i dwuletnie przekopujemy z nawozem na głębokość 25 cm. Tak nawiezionej ziemi nie trzeba już będzie dodatkowo zasilać latem.

Dopiero w drugiej połowie maja do ogródka trafi rozsada takich rocznych roślin, jak:

  • astry chińskie,
  • aksamitki,
  • begonie,
  • lobelie,
  • lewkonie,
  • gazanie,
  • lwie paszcze,
  • petunie,
  • nasturcje,
  • aksamitki,
  • cynie,
  • portulaki,
  • szałwia, żeniszki.

Ale nasiona tych kwiatów co bardziej zapaleni ogrodnicy mogą już w marcu wysiać do inspektów, skrzynek i innych podobnych pojemników ustawionych w jasnym pomieszczeniu i w ten sposób samodzielnie przygotować rozsadę. Te kwiaty cieszyć będą oko latem.

Łąki kwietne

Modne ostatnio łąki kwietne wcale nie tak łatwo założyć. Chyba że zadowoli nas trawnik naturalnie „zachwaszczony” babką, firletką, stokrotkami, jaskrami, koniczyną czy mniszkiem lekarskim. Jeśli oczekujemy bardziej spektakularnego efektu, musimy włożyć w to trochę więcej wysiłku.

Prościej urządzić łąkę od podstaw wysiewając mieszankę nasion traw i kwiatów (są to np. koniczyna, łubin trwały, chaber bławatek, mak polny, lucerna) na przygotowane w tym celu poletko. Trochę trudniej przekształcić w łąkę istniejący już trawnik. Nie wystarczy wrzucić między trawę nasiona kwiatów. Takie nasiona, nawet jeśli siew poprzedzimy wertykulacją trawnika, niekoniecznie zechcą wykiełkować. Co zatem robić? Uzbroić się w cierpliwość, ponawiając próby, dobierając różne zestawy nasion do warunków glebowych i czekając na efekt.

Można też po prostu dosadzić między trawę trochę kwitnących bylin. Co nadaje się na kwietne łąki? Krwawnik pospolity, rumian, chaber łąkowy, złocień właściwy, goździk kartuzek, bodziszek łąkowy, firletka poszarpana.
Warto spróbować. Będzie nie tylko modnie, ale również ekologicznie i ekonomicznie. Środowisku oszczędzimy spalin i hałasu, a sobie pracy przy koszeniu trawnika i kosztów. Darujemy życie owadom, które masowo giną pod ostrzami kosiarki, zapewnimy wielu z nich dogodne warunki bytowania. O łące pomyślmy teraz, by do pracy nad nią przystąpić w kwietniu.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska