Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiejsze budowanie domów bez pozwolenia? Będą nowe bezpłatne projekty!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wideo
od 16 lat
Skończono prace nad deregulacją prawa budowlanego. Już wkrótce mają zacząć obowiązywać przepisy upraszczające budowę domów o zabudowie większej niż 70 metrów kwadratowych. W ramach nowych przepisów Polakom zostaną udostępnione bezpłatne projekty domów nawet na 120, 150 i 180 metrów kwadratowych. Czego dokładnie dotyczą zmiany?

Spis treści

Cele nowelizacji prawa budowalnego

17 sierpnia Sejm uchwalił nowelizację prawa budowlanego. Nadrzędnym celem jest wsparcie budowy domów jednorodzinnych na własne potrzeby, których powierzchnia zabudowa będzie przekraczać 70 mkw. Dotyczy to budowania ich bez konieczności standardowego ubiegania się o pozwolenie.

Zabudowa w uproszczonej procedurze - od kiedy obowiązuje?

Obecnie już półtora roku, bo od 3 stycznia 2022 roku obowiązują przepisy dotyczące uproszczonej procedury w przypadku domów o zabudowie do 70 mkw. Uproszczenie dotyczy:

  • Przejścia procedury na podstawie ułatwionego zgłoszenia;
  • Braku obowiązku ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Projekty domów do 70 mkw

Od zeszłego roku Polacy mogą korzystać z 72 projektów domów całorocznych o zabudowie do 70 mkw. Dodatkowe 11 projektów koncepcyjnych domów rekreacyjnych do 70 mkw pochodzi z konkursu studenckiego.

Gdzie można znaleźć bezpłatne projekty domów?

Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) można znaleźć wspomniane projekty. Jakim zainteresowaniem cieszyły się dotychczas? Odkąd działa pierwotny projekt ustawy, bezpłatne projekty domów do 70 mkw zabudowy zostały pobrane niemal 62 tysiące razy. Teraz do puli dostępnych rozwiązań dojdą większe domy jednorodzinne, których powierzchnia zabudowy przekroczy wspomniane 70 mkw.

- W praktyce oznacza to, że budowę takiego domu będzie można rozpocząć niemalże natychmiast po przesłaniu do urzędu prostego zgłoszenia oraz zawiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Bezpłatny projekt domu - co na to urzędy?

Dzięki wprowadzonym przepisom organy administracji architektoniczno-budowlanej nie będą mogły wnieść sprzeciwu do zgłoszenia budowy wspomnianych domów. W ich przypadku jednak wciąż będzie widniał obowiązek zarówno ustanowienia kierownika budowy, jak i prowadzenia dziennika budowy.

Uproszczone zgłoszenie - czego dotyczy?

Uproszczone zgłoszenie dotyczy jedynie mieszkalnych jednorodzinnych budynków wolnostojących mających nie więcej niż dwie kondygnacje. Obszar oddziaływania musi się mieścić w całości na działce bądź też działkach, których dotyczy projekt. Co więcej, dom tego typu musi być przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe. Inaczej mówiąc, nie może być przedmiotem najmu lub sprzedaży.

Od kiedy nowe projekty?

Już w lipcu ogłoszono konkurs na bezpłatne projekty domów o wielkości zabudowy:

  • 120 mkw;
  • 150 mkw;
  • 180 mkw.

Łącznie wpłynęło 80 prac konkursowych, a do 5 września będzie trwała ocena zgłoszeń. Następnie (jeszcze w tym roku) bezpłatne projekty staną się dostępne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska