Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legalnie i bezpiecznie do pracy w państwach Unii Europejskiej

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Członkostwo w UE otworzyło dla nas nowe rynki pracy
Członkostwo w UE otworzyło dla nas nowe rynki pracy Sławomir Kowalski
Na czym polega koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej - wyjaśnia Bożena Maria Wankiewicz, rzecznik prasowy toruńskiego oddziału ZUS.

Ważnym dokumentem dla osób zainteresowanych pracą za granicą w krajach UE jest „zaświadczenie o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego mającym zastosowanie do osoby uprawnionej„ czyli formularz A1. Formularz dla polskiego ustawodawstwa poświadcza terenowa jednostka ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Toruniu miesięcznie poświadcza około 700 zaświadczeń A1 w tym ponad 460 - dla delegowanych pracowników, 30 dla osób prowadzących działalność czasowo przenoszoną do innego kraju Unii, 200 dla osób wykonujących pracę najemną w dwóch lub kilku krajach członkowskich. Przedstawiamy odpowiedzi Bożeny Marii Wankiewicz na pytania Czytelników:
[break]
Mam umowę o pracę z belgijską firmą. Pracę wykonuję wyłącznie w Polsce. Gdzie będę ubezpieczony?
W Polsce - belgijski pracodawca powinien zgłosić Pana do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w Polsce i tu opłacać składki (podstawa prawna art. 11 ust. 3 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 ).
Prowadzę w Polsce jednoosobową firmę w zakresie usług budowlanych od 2011 roku. Podpisałem od 1.05.2014 roku kontrakt z niemiecką firmą na okres 1 roku na wykończenie budynku mieszkalnego. Gdzie będę w tym czasie odprowadzał składki?
Z uwagi na okoliczność, iż przed przeniesieniem działalności prowadził ją Pan w Polsce przez okres ponad 2 miesięcy oraz działalność w Niemczech będzie podobna do tej w Polsce, a czas jej przeniesienia nie przekracza 24 miesięcy nadal będzie Pan podlegał polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego (art. 12 ust.2 rozporządzenie nr 883/2004).
Mieszkam i prowadzę w Polsce działalność na własny rachunek i jednocześnie zatrudniłem się od 1.05.2014 roku na umowę o pracę na Słowacji z wynagrodzeniem 1000 euro miesięcznie. Gdzie będę ubezpieczony?
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 13 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 będą do Pana miały zastosowanie przepisy z zakresu zabezpieczenia społecznego państwa, na terenie którego jest wykonywana praca najemna, a więc słowackie. Z uwagi na zamieszkiwanie w Polsce winien Pan wystąpić do właściwej ze względu zamieszkania jednostki ZUS , która ustali dla Pana ustawodawstwo i poinformuje Pana i słowacką instytucję ubezpieczeniową. Jeżeli w ciągu 2 miesięcy słowacka instytucja nie zakwestionuje ustalonego ustawodawstwa, staje się ono ostateczne i na Pana wniosek słowacka instytucja powinna poświadczyć Panu formularz A1.
Mieszkam w Polsce i jestem zatrudniony przez 2 pracodawców z siedzibami w różnych krajach UE innych niż Polska. Żadna część mojej pracy nie jest wykonywana w Polsce. Gdzie będą odprowadzane za mnie składki?
Podlega Pan ustawodawstwu polskiemu w zakresie zabezpieczenia społecznego – działa w tym przypadku zasada miejsca zamieszkania Winien Pan wystąpić do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania jednostki ZUS o ustalenie ustawodawstwa i wydanie formularza A1. (art.13 ust. 1 lit.b (iv) rozporządzenia PE i Rady (WE) nr 883/2004.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska