MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulga dla seniorów 2024. Te panie 60 plus i ci panowie 65 plus nie muszą płacić podatku dochodowego

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W 2024 roku istnieje wiele możliwości skorzystania z różnych ulg podatkowych niezależnie od wspominanej ulgi typowo dla emerytów. Szczegóły na kolejnych slajdach.
W 2024 roku istnieje wiele możliwości skorzystania z różnych ulg podatkowych niezależnie od wspominanej ulgi typowo dla emerytów. Szczegóły na kolejnych slajdach. 123RF
Kobiety i mężczyźni, jeśli są w wieku emerytalnym, ale nie pobierają świadczenia od państwa, tylko nadal pracują - ich dochody są zwolnione z podatku dochodowego. Oto zasady ulgi dla seniorów.

Spis treści

- Ulga dla pracujących seniorów dotyczy kobiet, które ukończyły 60 lat i mężczyzn po 65. roku życia - informuje Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Zwolniona z podatku jest kwota przychodu, która nie przekracza 85 528 zł w roku (pierwszy próg podatkowy red.). Jeśli senior przekroczy limit ulgi, do dochodów podlegających skali podatkowej zastosowana zostanie kwota wolna w wysokości 30 000 zł.

Przychody, które obejmuje ulga dla seniorów

Ulga obejmuje przychody:

 • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
 • umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT,
 • zasiłku macierzyńskiego,
 • pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej skalą podatkową, 19 % podatkiem liniowym albo 5 % stawką podatku (tzw. Ulga IP Box) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że podatnik podlega ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń.

Takie osoby mogą skorzystać z ulgi dla seniorów

Mogą z niej skorzystać osoby, które nie uzyskują:

 • emerytury lub renty rodzinnej z KRUS,
 • emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń,
 • emerytury lub renty rodzinnej z ZUS,
 • świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej oraz żołnierzy,
 • uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego,
 • świadczenia pieniężnego przysługującego członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

Takich przychodów nie obejmuje ulga

Ulga nie obejmuje m.in. przychodów:

 • z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem zasiłku macierzyńskiego (nie obejmuje np. zasiłków chorobowych),
 • z umów o dzieło,
 • z praw autorskich (z wyjątkiem tych uzyskanych w ramach umowy o pracę),
 • podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy PIT,
 • zwolnionych od podatku dochodowego,
 • od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia.

- Ulga zwalniająca z podatku dotyczy zarówno seniorów, którzy nie mają jeszcze ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej, a osiągnęli powszechny wiek emerytalny, jak i również tych, którzy mają ustalone prawo do tych świadczeń, lecz ich nie pobierają. Z ulgi nie skorzystają osoby, które po ukończeniu 60 /65 lat pobierają emeryturę i dorabiają - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Trzeba złożyć oświadczenie - jakie i gdzie?

By skorzystać z preferencji podatkowej, seniorzy, którzy pracują na umowę o pracę, umowę zlecenia muszą złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy.
Co ważne, jeśli zaczną pobierać emeryturę czy rentę rodzinną, to mają obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę lub zleceniodawcę. Po otrzymaniu takiej informacji przestanie on stosować ulgę najpóźniej od następnego miesiąca.

Dłuższa aktywność zawodowa przekłada się na wyższą emeryturę. Pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń.

Przekonała się o tym emerytka z naszego województwa, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i 6 m-cy, mając ponad 61 lat stażu pracy. Dziś otrzymuje najwyższą emeryturę wypłacaną dla kobiety w Polsce, która wynosi 37,4 tys. zł. Przed podjęciem decyzji, kiedy najlepiej przejść na świadczenie, warto udać się do doradcy emerytalnego, który w kalkulatorze emerytalnym pokażą różne warianty, jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć lat wpłynie na wysokość emerytury.

Podstawa prawna ulgi dla seniorów?

Podstawa prawna:
art. 21 ust. 1 pkt 154 i ust. 39 oraz 44 ustawy PIT.

Zwolnienie zostało wprowadzone wraz ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa o zmianie PIT i CIT oraz innych ustaw, ustawa zmieniająca – Polski Ład i obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku).

Ulgi podatkowe 2024 - takie odliczymy sobie w tym roku. Wyliczamy zwrotu podatku w tym roku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnicy mają czas na rozliczenie swoich dochodów za 2023 rok w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku. Jest to kluczowy moment dla każdego obywatela, który powinien być świadomy swoich praw i obowiązków podatkowych.

W 2024 roku istnieje wiele możliwości skorzystania z różnych ulg podatkowych niezależnie od wspominanej ulgi typowo dla emerytów. Zobaczcie listę ulg w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska