Liczniki prądu do wymiany. Kiedy i kto będzie musiał mieć nowy licznik prądu. Kto za to zapłaci?

red
To już pewne. Wszystkie licznik na prąd będą musiały być wymienione. Sejm uchwalił zmiany w Prawie energetycznym, zobowiązując dostawców energii do wymiany obecnie działających liczników energii elektrycznej na modele inteligentne, pozwalające na zdalne monitorowanie zużycia. Kiedy ruszy akcja wymiany liczników?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
To już pewne. Wszystkie licznik na prąd będą musiały być wymienione. Sejm uchwalił zmiany w Prawie energetycznym, zobowiązując dostawców energii do wymiany obecnie działających liczników energii elektrycznej na modele inteligentne, pozwalające na zdalne monitorowanie zużycia. Kiedy ruszy akcja wymiany liczników?

Zmiany w prawie energetycznym. Liczniki do wymiany

Sejm znowelizował przepisy Prawa energetycznego, które zakładają m.in. stworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE) oraz wprowadza harmonogram montażu tzw. inteligentnych liczników. Nowela Prawa energetycznego przewiduje stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii. Ustawa wskazuje, jakie dane będą mogły być gromadzone i udostępniane.

Kto i do kiedy musi wymienić liczniki

Nowela przewiduje też harmonogram montażu przez operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) energii elektrycznej nowego typu liczników prądu - liczników zdalnego odczytu - tzw. inteligentnych.

  • Do końca 2023 r. ma je mieć co najmniej 15 proc. odbiorców danego OSD,
  • dwa lata później - 35 proc.,
  • na koniec 2027 r. wskaźnik ten ma wynosić co najmniej 65 proc.,
  • a do końca 2028 r. - co najmniej 80 proc.

Dane z liczników o pobranej z sieci i oddanej do niej energii będą sumowane w okresach 15 min. Gromadzone będą też dane o mocy, parametrach jakościowych i inne, których zbieranie będą przewidywać odrębne przepisy.

Kto zapłaci za wymianę liczników prądu?

Energia elektryczna podrożała na początku 2021 roku z powodu wprowadzenia opłaty mocowej oraz coraz wyższych kosztów ponoszonych przez sektor energetyczny w związku ze stawianiem na węgiel. To jednak nie koniec dodatkowych wydatków, na jakie trzeba się już zacząć szykować. Kosztami wycenianej na miliardy złotych operacji mają być obciążeni klienci.

  • Akcja wymiany liczników u 13 mln odbiorców przewidziana jest na 15 lat i ma kosztować łącznie 11,3 mld zł. Kwoty tej nie wyłożą dostawcy – w wyższych rachunkach zapłacą ją klienci.
  • Koszty zostaną rozłożone w długim horyzoncie czasowym, co zapewni stabilność tego procesu i akceptowalność społeczną odbiorców energii.
  • Jednym ze źródeł finansowania akcji wymiany liczników mają być unijne środki dla inwestycji prorozwojowych w sektorze energetycznym. Jak podaje radio Zet, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyliczyło, że jedno takie urządzenie to koszt 360 zł.

Magazyny energii elektrycznej.

Nowe zapisy zawierają też pakiet rozwiązań dla magazynów energii elektrycznej, w tym ujednolicenie ich definicji, obecnie różnych w różnych aktach prawnych. Magazynowanie zostanie zwolnione z obowiązków taryfowych. Magazyny o mocy do 10 MW nie będą wymagały koncesji, te o mocy powyżej 50 kW będą musiały być wpisane do rejestru magazynów odpowiedniego operatora.

Nowe przepisy zakładają ponadto, że w rozliczeniach za usługę przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej dla magazynu przyjmuje się regułę salda. Podstawą do rozliczeń stawki sieciowej ma być wyłącznie różnica pomiędzy ilością energii elektrycznej pobranej przez magazyn energii elektrycznej i energii ponownie wprowadzonej do sieci z tego magazynu, co określa się jako stratę w procesie magazynowania energii elektrycznej.
Nowela likwiduje podwójne pobieranie opłat dystrybucyjnych i przesyłowych - za energię pobraną z sieci do magazynu i oddaną z magazynu do sieci.

Zmiana ustawy implementuje europejskie regulacje dotyczące transgranicznych zdolności przesyłowych oraz m.in. dotyczące definicji uczestnika rynku energii. Będzie nim mógł być każdy odbiorca, także ten nieposiadający osobowości prawnej.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie