Lipnowscy karatecy nie dali szans rywalom i sprawili sobie prezent na jubileuszu

Małgorzata Chojnicka
Kyokushin to jeden z najpopularniejszych stylów karate. Zawody także te w Lipnie zostały rozegrane w kata (układach  obrony) i  kumite (walk jak na zdjęciu)
Kyokushin to jeden z najpopularniejszych stylów karate. Zawody także te w Lipnie zostały rozegrane w kata (układach obrony) i kumite (walk jak na zdjęciu) Małgorzata Chojnicka
W ubiegłą sobotę odbył się w Lipnie Ogólnopolski Turniej Karate Kyokushin. Zawodnicy Lipnowskiego Klubu Kyokushin Karate byli bezkonkurencyjni. W zawodach rywalizowało około 120 adeptów tej sztuki walki.

Lipnowski Klub Kyokushin Karate z okazji swojego 20 - lecia zorganizował Ogólnopolski Turniej Karate Kyokushin, w którym wzięło udział 120 zawodników z 12 ośrodków, m. in. z Inowrocławia, Bydgoszczy, Konina, Sieradza, Szczecina, Gdańska, Nowej Soli czy Leszna. Miejscem zawodów była hala sportowa Publicznego Gimnazjum nr 1 w Lipnie. Zostały one dofinansowane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu i Starostwo Powiatowe w Lipnie oraz lokalnych sponsorów.

Gospodarze byli reprezentowani przez silną drużynę, która wywalczyła pierwsze miejsce. Tego typu zawody są rozgrywane w kata i kumite. Pierwsze z nich są układami obrony i ataku, a drugie typową walką i zawsze dostarczają większej porcji sportowych emocji.

Zawodnicy Lipnowskiego Klubu Kyokushin Karate zdobyli trzy złote medale, sześć srebrnych i trzy brązowe.
- W ciągu tych 20 lat nasi zawodnicy zdobyli ponad 450 medali na zawodach krajowych i międzynarodowych – mówi Paweł Olszewski, prezes Lipnowskiego Klubu Kyokushin Karate. - Wśród nich mamy wielokrotnych medalistów mistrzostw Polski i Europy. Aktualnie brązowe medale Pucharu Polski i Mistrzostw Polski seniorów należą do Pauliny Durkiewicz. W ubiegłym roku podczas Mistrzostw Europy w Estonii tytuł mistrza w kata oraz brązowy medal w kumite wywalczył Szymon Majewski.

Kyokushin jest jednym z najpopularniejszych stylów karate i gromadzi miłośników tej sztuki walki w każdym wieku. Jeśli komuś nie zabraknie samodyscypliny, może stać się dla niego pomysłem na życie. Założyciel tego stylu, Masutatsu Oyama, określił go jako poszukiwanie najwyższej prawdy w aspekcie fizycznym, psychicznym oraz duchowym. Systematyczne treningi zapewniają świetną kondycję, kształtują charakter i uczą koncentracji uwagi, która przydaje się wszędzie.
Zobacz galerię: Ogólnopolski Turniej Karate Kyokushin w Lipnie