Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokaty bankowe niedostępne dla uczelni

ac-b
Od kilkunastu miesięcy uczelnie wyższe w Polsce nie mogą już lokować pieniędzy z dotacji budżetowej na lokatach bankowych. Toruński UMK i bydgoski UKW liczą straty.

Od kilkunastu miesięcy uczelnie wyższe w Polsce nie mogą już lokować pieniędzy z dotacji budżetowej na lokatach bankowych. Toruński UMK i bydgoski UKW liczą straty.

Uczelnie dostają pieniądze z budżetu w kilku transzach. Nie sposób wydać ich od razu. Dlatego do niedawna część pieniędzy z dotacji trafiała na krótkoterminowe (kilkudniowe, ale i nocne) lokaty w bankach komercyjnych, generując w ten sposób dodatkowe zyski dla uczelni. W 2010 roku takich praktyk zakazała nowa ustawa o finansach publicznych.

<!** reklama>Ministerstwo Finansów tłumaczy, że chodziło o ukrócenie absurdalnych praktyk. - Żeby resort mógł wypłacić uczelniom pieniądze, musiał pożyczyć je na rynku finansowym w formie na przykład skarbowych papierów wartościowych - wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Finansów, Małgorzata Brzoza.

Pieniądze z resortu, które uczelnie lokowały, banki wykorzystywały do kupna papierów wartościowych. Przy czym, jak podkreślają w ministerstwie, oprocentowanie z tytułu pożyczonych przez państwo środków przewyższa zyski z lokat. - Chodzi o racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi - twierdzi rzecznik.

Zamiast lokat, na rachunku

- Nam pozostaje umieszczanie pieniędzy na zwykłych rachunkach bankowych. Straty są oczywiste - podkreśla Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Pieniądze i tak trafiają do banku, tylko ich oprocentowanie jest niższe - jak podaje rzecznik UKW przychody z odsetek bankowych w tej uczelni spadły o 50 procent.

UMK dobrze wynegocjował

Straty liczy także UMK. - Zyski z wszystkich odsetek bankowych w planie na rok 2010 wynosiły 2 mln złotych, na ten rok zaplanowaliśmy 757 tys. zł. W jakiejś części strata 1,2 mln zł jest odbiciem nowych przepisów - przyznaje Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. Ale jak podkreśla o dokładne szacunki „strat” trudno, bo w międzyczasie UMK udało się wynegocjować wyjątkowo korzystne oprocentowanie dla bieżącego rachunku bankowego. - Porównywalne do tego, jakie mieliśmy na weekendowych lokatach - mówi rzecznik.

W sprawie nowych przepisów wypowiadał się m.in. prorektor UMK, profesor Włodzimierz Karaszewski. - Podczas spotkania w ministerstwie nauki z wiceminister finansów podkreślał że taka sytuacja odbije się na finansach uczelni - przypomina rzecznik UMK i deklaruje. - Jeśli rektorzy uczelni podejmą działania, które przywrócą stary ład, przyłączymy się do nich.

Czy wrócą stare przepisy?

Powrotu starych przepisów chce też bydgoski UKW. - Nowe regulacje to nie tylko strata finansowa, ale uderzenie w autonomię uczelni wyższych, które mają prawo zarządzać swoimi finansami - przypomina rzecznik Tomasz Zieliński. Ministerstwo Finansów w sprawie powrotu starych przepisów milczy.(ac-b)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska