Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Madonna w doskonałym towarzystwie. Do toruńskiego muzeum trafiły kolejne arcydzieła Cranacha [Zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Podobnie jak całą wystawę, będzie go można oglądać do końca roku.
Podobnie jak całą wystawę, będzie go można oglądać do końca roku. Grzegorz Olkowski
Do Muzeum Okręgowego w Toruniu trafiły kolejne arcydzieła namalowane, bądź związane z Lucasem Cranachem, jednym z najwybitniejszych artystów renesansu. Razem z prezentowaną już "Madonną pod jodłami", będzie je można podziwiać do końca roku. Muzeum zaprasza również na cykl wykładów z Cranachem w tle.

Zobacz wideo: Budowa linii tramwajowej na JAR

od 16 lat

Ratusz Staromiejski w Toruniu jest w tej chwili jednym z najcenniejszych punktów na muzealnej mapie Polski. Wiadomo, budynek pod każdym względem wyjątkowy, a do tego jakie bogate ma wnętrze! Ono właśnie bardzo zyskało na wartości. Od kilku miesięcy w muzeum można podziwiać "Madonnę pod jodłami" Lucasa Cranacha starszego, jedno z największych arcydzieł renesansowego malarstwa, a poza tym obraz z burzliwą przeszłością - skradziony tuż po wojnie i odzyskany w 2012 roku.

Polecamy

Wyjątkowa Madonna, wypożyczona z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, doczekała się wyjątkowego towarzystwa. Na wystawę w toruńskim muzeum trafiły kolejne obrazy pochodzące z warsztatu Cranacha oraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Namalowane po 1537 roku „Herkules u Omphale” i "Niedobrana para", "Rzeź niewiniątek" z około 1515 roku, oraz "Madonna z dzieciątkiem" z ok. 1600 roku. Ten ostatni obraz namalował naśladowca Cranacha. Widać, że nie udało mu się doścignąć mistrza.

- Toruń zasługuje na to, aby takie dzieła się w naszym mieście pojawiały. Marzenie o tym, aby pokazać u nas Cranacha pojawiło się w ubiegłym roku, gdy w muzeum na Wawelu zaprezentowano pięć dzieł tego artysty - mówi Aleksandra Mierzejewska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu. - Sposób prezentacji jest może nieco zaskakujący, bo najpierw przez kilka miesięcy pokazywaliśmy jedno dzieło, a teraz dodaliśmy kilka następnych. Myślę, że ma to swoje zalety, bo dzięki temu wystawa żyje.

Jakie warunki trzeba było spełnić, aby obrazy mogły trafić do Torunia?

Poza tym dzieła tej klasy sprowadzić nie jest łatwo. Negocjacje w tej sprawie trwały długo, na miejscu też trzeba było zapewnić obrazom odpowiednie warunki - temperaturę, wilgotność, oświetlenie itp. W związku z tym na przykład jednorazowo obrazy może oglądać maksimum siedem osób.

- Bardzo nam zależało, żeby pokazać warsztat Lucasa Cranacha starszego, to jak jego współpracownicy i następcy dostosowali się do zmieniającego się czasu - mówi Anna Kroplewska-Gajewska, kuratorka wystawy. - Warsztat działał bardzo długo, sam Lucas Cranach starszy żył 81 lat, później warsztat przejął jego syn, Lucas Cranach młodszy.

Przy pomocy pięciu obrazów można pokazać naprawdę dużo. Pożegnanie gotyku i triumf renesansu, alegorię, satyrę, piękno postaci, bogactwo strojów itp. Duże wrażenie robią również sąsiadujące ze sobą Madonny. Obraz namalowany w 1510 roku przez Cranacha jest dziełem pod każdym względem wybitnym. Przedstawia nie tylko Matkę Boską z Dzieciątkiem, ale także kobietę wpatrzoną w dziecko, jest symbolem macierzyństwa. Młodsza o jakieś 90 lat Madonna naśladowcy jest tylko próbą doścignięcia ideału.

Do kiedy będzie można oglądać wystawę i kiedy odbędą się towarzyszące jej wykłady?

Wystawę w Ratuszu Staromiejskim będzie można podziwiać do końca roku. Muzealnicy zapraszają również na cykl wykładów związanych z prezentowanymi dziełami.

  • 1 października, godz. 12
    dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK – Wokół symboliki i znaczeń Madonny pod jodłami Cranacha
  • 15 października, godz. 12
    dr hab. Michał Woźniak, prof. UMK – Sztuka w dobie reformacji
  • 5 listopada, godz. 12
    prof. dr hab. Wojciech Kowalski – Madonna restituta. Trudny powrót skradzionego dzieła
  • 3 grudnia, godz. 12
    dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK – Cranach i grafika jego czasu

Od 5 października muzeum zaprasza również na oprowadzanie kuratorskie po wystawie z Anną Kroplewską-Gajewską. Spotkania z obrazami będą się odbywały w każdą środę i piątek o godz. 15. Koszt udziału w wydarzeniu w wydarzeniu wliczony jest w cenę biletów wstępu. W najbliższym czasie w ten sposób wystawę będzie można zwiedzać 5, 7, 12, 14 i 19 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska