Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Mamy tu wydmy oraz rezerwat

Mamy tu wydmy oraz rezerwat

Justyna Wojciechowska-Narloch

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Mamy tu wydmy oraz rezerwat
3 tys. hektarów lasów znajduje się w administracyjnych granicach Torunia. Z jednej strony są one zielonymi płucami miasta, z drugiej pełnią rolę rekreacyjną.
Mamy tu wydmy oraz rezerwat

3 tys. hektarów lasów znajduje się w administracyjnych granicach Torunia. Z jednej strony są one zielonymi płucami miasta, z drugiej pełnią rolę rekreacyjną.


Dziś specjaliści z całej Polski rozpoczną trzydniową konferencję, której przewodnim tematem będą właśnie lasy komunalne. Naukowcy z kilku wyższych uczelni oraz samorządowcy z różnych części kraju dyskutować będą o wartościach terenów leśnych, problemach z ich utrzymaniem oraz ochroną. Konferencja rusza o godz. 10 w Centrum Targowym „Park”.


Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni toruńskiego magistratu, jest zadowolony z kondycji miejskich lasów. Zapewnia, że intencją urzędników na przyszłość będzie zagospodarowanie parkowe terenów leśnych. Brak odpowiedniej infrastruktury - ścieżek, śmietników - powoduje bowiem ich dewastację.


- Toruń jest w szczęśliwej sytuacji. Lasy otaczają miasto solidnym pierścieniem i doskonale napowietrzają tereny zabudowane - mówi Szczepan Burak. - Pełnią przede wszystkim funkcję rekreacyjną, bo z założenia nie prowadzimy tam żadnych wyrębów. W naszych lasach żyje wiele zwierząt, m.in. dziki, sarny, jelenie. Mamy też wiele ptaków, w tym niektóre rzadkich gatunków.


Bardzo cenne są lasy łęgowe rosnące w pobliżu Wisły, a Kępa Bazarowa jest rezerwatem przyrody. W Toruniu rosną także lasy na wydmach. Należą do nich Góry Piekarskie oraz Rudelka. Jednym z większych i cenniejszych obszarów są rozległe lasy pomiędzy szpitalem na Bielanach, Wrzosami a UMK. Teren ten to prawie 150 hektarów.


- W tej chwili największy problem mamy z niewielkim laskiem w okolicach centrum handlowego na Bielawach. Las jest zaśmiecony, wciąż dewastowany, nie potrafi się bronić przed zniszczeniami - tłumaczy Szczepan Burak. - W najbliższym czasie zamierzamy zmienić to miejsce w park podobny do Glazji czy Parku Tysiąclecia. Dzięki temu zabiegowi sytuacja na tym terenie powinna się szybko poprawić.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo