MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Całbecki spotkał się z parlamentarzystami z regionu. Przedstawił im listę zadań

Marek Nienartowicz
Spotkanie władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele z parlamentarzystami w Pałącu Dąmbskich w Toruniu
Spotkanie władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele z parlamentarzystami w Pałącu Dąmbskich w Toruniu Grzegorz Olkowski
Nowe mosty przez Wisłę, połączenia kolejowe i dwupasmowe drogi nr 15 i 80 - to część zamierzeń, które marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki przedstawił wybranym niedawno parlamentarzystom.

Zobacz wideo: Jak działa nowa Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu?

od 16 lat

Przypomnijmy, że województwo kujawsko-pomorskie w niedawno rozpoczętych kadencjach 2023-2027 Sejmu i Senatu ma - tak jak w kilku poprzednich - 25 posłów oraz pięciu senatorów. 12 posłów wybieranych jest w okręgu nr 4 Bydgoszcz, 13 - w okręgu nr 5 Toruń. Senatorowie wyłaniani są w pięciu jednomandatowych okręgach.

Marszałek Całbecki zaprosił: kto z parlamentarzystów przybył na spotkanie?

30-osobowe grono regionalnych parlamentarzystów nowych kadencji Sejmu i Senatu w piątek 5 stycznia na spotkanie w Pałacu Dąmbskich w Toruniu zaprosił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki (PO). Poświęcone było "potrzebom i wyzwaniom rozwojowym" regionu. Z zaproszenia marszałka skorzystali i na spotkanie przybyli:

  • poseł Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość),
  • poseł Włodzisław Giziński (Koalicja Obywatelska),
  • poseł Iwona Hartwich (KO),
  • poseł Iwona Karolewska (KO),
  • poseł Iwona Kozłowska (KO),
  • poseł Krystian Łuczak (KO),
  • poseł Arkadiusz Myrcha (KO),
  • poseł Norbert Pietrykowski (Polska 2050/Trzecia Droga),
  • poseł Marcin Skonieczka (Polska 2050/TD),
  • poseł Zbigniew Sosnowski (Polskie Stronnictwo Ludowe/TD),
  • poseł Paweł Szrot (PiS),
  • poseł Tomasz Szymański (KO),
  • Senator Andrzej Kobiak (KO),
  • senator Tomasz Lenz (KO).

W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele posłanki Joanny Scheuring-Wielgus (Lewica) i posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego (PiS).

Oczywiście największe pole do działania mają parlamentarzyści reprezentujący zawiązaną w nowych kadencjach Sejmu i Senatu, po wyborach 15 października, koalicję rządową. To posłowie i senatorowie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (Polska 2050 oraz Polskie Stronnictwo Ludowe), a także Lewicy. Do opozycji po ośmiu latach rządów przeszli politycy Prawa i Sprawiedliwości. Jest w niej też Konfederacja.

Plany samorządu województwa: gdzie potrzebne jest wsparcie?

Marszałek Całbecki i jego współpracownicy przedstawili zamierzenia samorządu województwa we wszystkich sferach. Ich realizację mają wesprzeć politycy.

- Deklarujemy pełną współpracę, razem będziemy mogli osiągnąć założone cele - mówił marszałek.

Wśród tych zamierzeń jest choćby kontynuacja modernizacji szpitali, rozbudowa potencjału uzdrowiskowego regionu, budowa kolejnych centrów popularyzacji nauki. To także powstanie Centralnego Parku Inwestycyjnego w Dźwierznie oraz inwestycje drogowe.

- Zdarza się, że z Torunia do Inowrocławia jedzie się drogą krajową nr 15 półtorej godziny, to sytuacja nie do zaakceptowania. Trzeba więc zacząć przygotowania do budowy dwupasmowej trasy ekspresowej S15. Chcemy też wypracować nowy przebieg drogi krajowej nr 80, czyli najszybszej trasy łączącej Toruń i Bydgoszcz. Też powinna być dwupasmowa. Poprzez węzeł Czarnowo byłaby spęta z mostem przez Wisłę w Solcu Kujawskim, a dalej z drugim mostem, który trzeba wybudować w Fordonie - wyliczał marszałek.

- Jeśli będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny, to będziemy walczyć, by związana z nim Kolej Dużych Prędkości nie omijała Włocławka, Torunia i Bydgoszczy oraz by nie stracił jej Grudziądz. Chcemy przywrócić połączenia kolejowe: Mąkowarsko - Sępólno Krajeńskie, Koronowo - Bydgoszcz, Unisław - Chełmno, Radziejów - Chełmce, Rypin - Kowalewo Pomorskie, Żnin - Szubin - mówił marszałek Całbecki.

W przyszłości powstać by też miała południowa obwodnica kolejowa Bydgoszczy, umożliwiająca dojazd pociągiem do Portu Lotniczego, a także planowany od lat tramwaj metropolitalny Toruń - Bydgoszcz, kursujący wzdłuż drogi krajowej nr 80.

- Jeśli chodzi o transport wodny, to cały czas czekamy na regulację Wisły. Priorytetem jest budowa tamy w Siarzewie, bo ta we Włocławku w końcu się zawali. Jesteśmy gotowi stworzyć na Wiśle system ostróg. Pierwsze pilotażowo chcemy zbudować na wysokości Solca. Ostrogi pozwolą opanować sytuację z łachami na Wiśle. Myślimy także o nawodnieniu pustynniejących Kujaw. Woda na wyższe poziomy byłaby doprowadzana specjalnymi rurociągami - wyjaśniał marszałek.

Jako niezwykle ważny dla regionu ocenił on plan budowy elektrowni atomowej we Włocławku. Celem jest także budowa sieci biogazowni oraz transport publiczny zasilany wodorem.

- Na niewykorzystanych 150 hektarach lotniska w Bydgoszczy chcemy stworzyć farmę fotowoltaiczną. Uzyskany z niej prąd byłby zamieniany na wodór - mówił marszałek.

Razem dla Kujawsko-Pomorskiego: parlamentarzyści deklarują wsparcie

Za organizację spotkanie dziękowała Iwona Karolewska (KO)

- Dla mnie jako początkującej posłanki to bardzo ważne - mówiła Iwona Karolewska.

Tak ona, jak i inni parlamentarzyści obecni na spotkaniu zapowiedzieli współpracę z samorządem województwa.
- Dużo udało się dotąd zrobić, ale też ciągle dużo jest jeszcze do zrobienia. Deklaruję wsparcie dla regionu na forum sejmowym - podkreślała poseł Anna Gembicka (PiS).

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

- Są projekty, teraz do ich realizacji trzeba szukać partnerów w poszczególnych ministerstwach - stwierdził poseł Arkadiusz Myrcha (KO), będący też wiceministrem sprawiedliwości.

Poseł Marcin Skonieczka (Polska 2050) za najważniejsze cele uznał rozwój gospodarczy regionu oraz wyrównywanie szans rozwojowych wszystkich części województwa, zwłaszcza w edukacji.

- Trzeba też ograniczyć wykluczenie komunikacyjne, bo ciągle są problemy z dojazdami z małych miejscowości do miast. Po ostatnich latach centralizacji musimy też postawić na samorządność oraz na społeczeństwo obywatelskie - dodawał poseł Skonieczka.

Na koniec spotkania parlamentarzyści i władze samorządowe województwa podpisali deklarację "Razem dla Kujawsko-Pomorskiego". Wymieniono w niej 26 zadań do realizacji.

- Podobna lista potrzeb powstała 18 lat temu, wszystkie z tych zamierzeń udało się zrealizować - ocenił senator Tomasz Lenz (KO)

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska