Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz bilet PKP w telefonie? Nie zapomnij dowodu osobistego, bo słono zapłacisz

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
W odróżnieniu od biletów elektronicznych, bilety wydane w kanałach tradycyjnych, np. w kasie biletowej czy biletomacie,  mają liczne zabezpieczenia przed podrabianiem lub przerabianiem. W ich przypadku od pasażerów nie wymaga się okazania dowodu osobistego.
W odróżnieniu od biletów elektronicznych, bilety wydane w kanałach tradycyjnych, np. w kasie biletowej czy biletomacie, mają liczne zabezpieczenia przed podrabianiem lub przerabianiem. W ich przypadku od pasażerów nie wymaga się okazania dowodu osobistego. Pixabay.com
Czytelniczka miała bilet PKP zapisany w telefonie, ale zapomniała dowodu. Musiała kupić nowy bilet. PKP tłumaczy, że weryfikuje tożsamość podróżnych, bo bilety elektroniczne mogą być kopiowane.

Zobacz wideo: KWP w Bydgoszczy przejęła nielegalną broń i narkotyki

od 16 lat

- Ostatnio podczas kontroli w pociągu miałam bilet zapisany w telefonie, ale zapomniałam dowodu osobistego. Konduktorka kazała mi ściągnąć aplikację mObywatel albo zakupić nowy bilet na tę samą trasę. Wybrałam drugą opcję, bo boję się wszelkich technologicznych nowości. Preferuję tradycyjne formy dokumentów. Dodam jeszcze, ze miałam ze sobą kartę bankomatową, na której były moje dane identyczne jak na elektronicznym bilecie. To jednak nie przekonało pani konduktor. Czy rzeczywiście dowód tożsamości jest niezbędny w czasie podróży PKP? - opowiada Czytelniczka.

Kontrolują, bo podróżni oszukują

Agnieszka Serbeńska z Zespołu Prasowego PKP Intercity S.A. zaznacza, że imienne są wszystkie bilety kupowane przez serwisy internetowe i aplikacje mobilne oraz bilety okresowe - bez względu na kanał sprzedaży. Imię i nazwisko na biletach kupowanych przez internet (także przez aplikacje mobilne) są konieczne dla przeprowadzenia prawidłowej kontroli biletów i przeciwdziałaniu nadużyciom.

Bilety w wersji elektronicznej nie zawierają zabezpieczeń uniemożliwiających ich skopiowanie. Bilety takie są wystawiane w postaci pliku PDF i mogą być kopiowane, przesyłane oraz drukowane dowolną liczbę razy. Również bilety elektroniczne zakupione za pośrednictwem aplikacji mobilnej mogą być kopiowane (zrzut ekranu, fałszywa aplikacja pozorująca zachowanie aplikacji oryginalnej, zapisanie biletu w aplikacji na dwóch różnych urządzeniach) i udostępnione innej osobie, nieuprawnionej do przejazdu w ramach zawartej umowy przewozu.

- Z tego względu konieczne jest zapewnienie cechy unikalności biletów elektronicznych, co następuje wyłącznie dzięki ustaleniu tożsamości okaziciela biletu. Potwierdzenie zgodności imienia i nazwiska pasażera z danymi wskazanymi podczas zakupu pozwala na wykluczenie nadużyć. Ten sam wymóg obowiązuje np. w przypadku biletów lotniczych czy w komunikacji autobusowej dalekobieżnej - wyjaśnia Agnieszka Serbeńska.

Biletów papierowych nie da się podrobić

W odróżnieniu od biletów elektronicznych, bilety wydane w kanałach tradycyjnych, np. w kasie biletowej czy biletomacie, mają liczne zabezpieczenia przed podrabianiem lub przerabianiem. Dlatego przy tych biletach nie ma konieczności sprawdzenia tożsamości podróżnego.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Masz bilet PKP w telefonie? Nie zapomnij dowodu osobistego, bo słono zapłacisz - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska