Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz przejść na emeryturę, ale straciłeś dokumenty? Tak możesz je odzyskać!

redpp
Wideo
od 16 lat
Wniosek o emeryturę wymaga zadbania o to, aby dostarczyć wraz z nim komplet dokumentów. Przede wszystkim jest to istotne w przypadku zatrudnienia przed 1999 rokiem, aby dostarczyć informacje potwierdzające zarówno zatrudnienie, jak i wysokość uzyskiwanych zarobków. Jeśli nie dostarczymy niezbędnej dokumentacji, nasza emerytura może być niższa niż wtedy, gdybyśmy zawarli pełne dane dla ZUS. Gdzie szukać zagubionych dokumentów?

Spis treści

Poszukiwania zagubionych dokumentów - tam je zacznij!

Na samym początku powinniśmy skupić się na tym, aby upewnić się, czy zakład pracy, w którym pracowaliśmy lata temu, wciąż istnieje. Jeśli to właśnie z niego pochodzą dokumenty, które zgubiliśmy, dzięki pismom w archiwach, dowodom osobistym (Starym) oraz legitymacjom ubezpieczeniowym możemy ustalić siedzibę. W archiwum firm i instytucji, w których pracowaliśmy, powinny być przechowywane dokumenty osobowe i płacowe.

Gdzie szukać dokumentów?

Najkorzystniejsza dla nas sytuacja występuje wtedy, gdy mowa jest o pracodawcy, który wciąż funkcjonuje. Wtedy też może on wystawić byłemu pracownikowi stosowne zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie oraz osiąganie konkretnych zarobków. Jeśli tego przedsiębiorstwa nie ma (również jego prawnego następcy), konieczne jest przeglądanie danych w bazach zlikwidowanych i przekształconych zakładów pracy - taką bazę na swojej stronie internetowej ma ZUS.

Jakie są prognozowane emerytury na 2024 rok? Oto stawki! >>>>

Idziesz na emeryturę? W te dwa terminy warto to zrobić! To n...

Pracowałeś w małych zakładach? To dobrze!

W przypadku osób zatrudnionych z małych zakładach pracy - czyli takich do 20 osób pracodawca miał obowiązek zgłoszenia pracowników w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z imienia i nazwiska. To właśnie te imienne deklaracje rozliczeniowe sprzyjają zebraniu dokumentacji. Wystarczy podać adres pracodawcy, imię, nazwisko właściciela firmy, a także numer konta płatnika (NKP). Wtedy też, nawet w przypadku nieistnienia już pracodawcy, ZUS może potwierdzić zarówno okres zatrudnienia, jak i wysokość otrzymywanego wtedy wynagrodzenia.

O wpływie wzrostu przeciętnego wynagrodzenia na emerytury pisaliśmy: >>>W TYM MIEJSCU<<<

Co z dużymi przedsiębiorstwami?

W przypadku większych przedsiębiorstw składki były odprowadzane bezimiennie za wszystkich pracowników i ZUS nie ma możliwości potwierdzenia, kto i ile dokładnie odkładał. W takich przypadkach konieczne jest przedstawienie dokumentacji i świadectw pracy.

Chcesz przejść na emeryturę, ale straciłeś dokumenty? Tak możesz je odzyskać!
Pixabay

Firmy, w której pracowałeś, już nie ma? Co wtedy?

W wielu przypadkach przekształcone, a nawet zlikwidowane zakłady pracy mają swoich następców prawnych - te podmioty wtedy przejmują archiwa, w których składowane są dane osobowe oraz płacowe. Dzięki informacjom z ZUS można odnaleźć nieistniejące już przedsiębiorstwa, ich spadkobierców oraz miejsca przechowywania interesującej nas dokumentacji. Katalogi dotyczą m.in. organizacji związkowych, PGR-ów, spółdzielni i innych, a same bazy danych są stale aktualizowane.

Na kolejnych stronach przedstawiamy, za co można otrzymać ulgi podatkowe. Zobacz, z czego możesz skorzystać >>>

Ważne odliczenia podatkowe 2024. Te ulgi podatkowe obowiązuj...

Skorzystaj z archiwów państwowych i nie tylko!

Od 2004 roku działa Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku pod Warszawą. Są tam przechowywane dowody związane z pracą i płacą od pracodawców z całej Polski, którzy mają ogłoszoną upadłość lub są w stanie likwidacji. Archiwum może wydać stosowne zaświadczenie lub też poświadczenie w formie kserokopii dokumentacji płacowej. Są tam dostępne dokumenty potwierdzające m.in. staż pracy i wysokość płacy w zlikwidowanych już firmach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska