Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz chorych rodziców? Sprawdź jakie dodatkowe świadczenia finansowe możesz teraz uzyskać

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Jeśli masz chorych rodziców, możesz starać się o zasiłek opiekuńczy. Jest to odpowiedź na problem starzejącego się społeczeństwa w Polsce. Oto szczegóły>>>>
Jeśli masz chorych rodziców, możesz starać się o zasiłek opiekuńczy. Jest to odpowiedź na problem starzejącego się społeczeństwa w Polsce. Oto szczegóły>>>>Pixabay
Nieubłagane są dane pokazujące, że obecnie około 20% mieszkańców Polski ma ponad 60 lat. Co piąty z nas jest osobą starzejącą się lub w wieku starczym - przede wszystkim są to osoby w wieku emerytalnym (w przypadku kobiet) lub tuż przed nim (w przypadku niektórych mężczyzn). Ich dzieci wciąż pracują, oprócz własnych rodzin i kredytów mają również inne zobowiązania... A przy rosnącej inflacji i stosunkowo niskich emeryturach rodzice wymagają dalszej opieki. Tu jednak takie rodziny nie pozostają kompletnie samotne, w szczególności w przypadku choroby rodzica lub rodziców. Dzieci opiekujące się chorymi rodzicami mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy. Na jakich zasadach jest on przyznawany?

Spis treści

Starzejące się społeczeństwo

Problem ten w najlepszy sposób podkreślają liczby zebrane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku. O problemie starzenia się społeczeństwa podczas prezentacji danych z NSP mówił dr Dominik Rozkrut, prezes GUS. Zaledwie w ciągu dziesięciu lat w strukturze społecznej doszło do następujących zmian:

  • Odsetek osób w wieku przedprodukcyjnym spadł z 18,7% do 18,4%;
  • Odsetek osób w wieku produkcyjnym spadł z 64,4% do 59,3%;
  • Odsetek osób w wieku poprodukcyjnym wzrósł z 16,9% do 22,3%.

W wieku 60/65 lat (czyli w wieku emerytalnym) jest niemal o 2 mln więcej osób niż 10 lat temu. Szacuje się, że w Polsce odsetek seniorów będzie najwyższy w całej UE już w ciągu kilku dekad.

Do czego doprowadzi starzenie się społeczeństwa?

- Wybrane skutki złej demografii w PL: wyludnianie miast i wsi, spadek cen nieruchomości, napięcia w finansach publicznych i sys. emerytalnym oraz zdrowotnym, wzrost podatków, kurczenie się lokalnego rynku i brak rąk do pracy. To niestety największa porażka okresu transformacji - - wyliczał w 2019 roku na Twitterze Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Niezwykle poważnym wyzwaniem dla rodzin seniorów jest właśnie fakt starzenia się społeczeństwa. Osoby starsze coraz częściej potrzebują długotrwałej opieki medycznej, ale potrzebują również obecności osób bliskich.

Śmierć bliskiej osoby pogrąża rodzinę w żałobie. To sprawia, że często zapominamy o przeprowadzeniu niektórych spraw, załatwieniu formalności w urzędach. Dotyczy to również ZUSu, a dokładniej subkonta, na którym zmarły gromadził swoje oszczędności. Często jest to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, z których część możemy odzyskać. To wymaga złożenia odpowiedniego wniosku. I lepiej z tym nie zwlekać!

Tak wygląda dziedziczenie pieniędzy w ZUS? Czekają, aby po n...

Zasiłek opiekuńczy - co to takiego?

Specjalne wsparcie dla rodzin określane zasiłkiem opiekuńczym to w praktyce dwa tygodnie w roku kalendarzowym, które można przeznaczyć do opieki nad osobą chorą w rodzinie lub też nad dzieckiem.

- Za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodzica dziecka, rodziców, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat, ale pod warunkiem że pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie jej trwania i nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby ją zapewnić - tłumaczy Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Zasiłek opiekuńczy a zameldowanie z chorym

Jak zaznacza Krystyna Michałek, nie trzeba być zameldowanym z osobą chorą. Kluczowe jest to, aby w okresie opieki nad chorym, czyli w czasie korzystania z zasiłku opiekuńczego przebywać z nim we wspólnym domu.

Jak wnioskować o zasiłek opiekuńczy?

Jak można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy za opiekę nad innym chorym członkiem rodziny? Trzeba mieć wystawione e-ZLA, a także złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15B.

Co składa pracodawca?

Za wypłacanie zasiłku nie odpowiada zleceniodawca lub też pracodawca. Odpowiednie informacje przekazuje on do ZUS-u z drukiem Z-3/Z-3a odpowiedni wniosek ubezpieczonej o zasiłek (czyli wspomniany dokument Z-15B). Z kolei osoby prowadzące firmę samodzielnie składają taki wniosek w ZUS.

Od 1 marca 2023 roku tego typu świadczenie jest niezwykle wysokie. Wynosi ono bowiem 1127,12 zł, czyli najwięcej spośród wszystkich wymienionych.

Świetne dodatki do świadczeń ZUS. Tyle możesz dostać! Emeryc...

W przypadku pracodawcy lub zleceniodawcy możliwej jest oczywiście złożenie również dokumentów przez internet przy użyciu Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Ile dostaje osoba na zasiłku opiekuńczym? To za opiekę otrzymuje się tyle, ile podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, a zatem 80% wynagrodzenia przysługujący za ten czas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska