Matura 2021 z matematyki rozszerzonej. Sprawdź arkusze CKE: pytania, odpowiedzi, rozwiązania zadań [18.05.2021]

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Matura 2021 z matematyki rozszerzonej. Sprawdź arkusze CKE: pytania, odpowiedzi, rozwiązania zadań! Fot. Anna Kaczmarz
Matura 2021: matematyka rozszerzona. Sprawdź arkusze CKE: pytania, odpowiedzi, rozwiązania zadań! Maturalny maraton trwa w najlepsze. 11 maja abiturienci przystąpili do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Co zawierała tegoroczna matura z matematyki rozszerzonej? Prezentujemy arkusze CKE i odpowiedzi z egzaminu. Przed maturzystami było trudne zadanie, bowiem po raz kolejny matura 2021 odbywa się w reżimie sanitarnym. Dotychczas jednak wielu oceniało poziom trudności na niezbyt wysoki. Jak jest z matematyką rozszerzoną? Oto arkusze CKE i rozwiązania zdań.

Matura 2021: matematyka rozszerzona. Sprawdź arkusze CKE: pytania, odpowiedzi, rozwiązania zadań

Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym rozpoczęła się o godz. 9:00. Egzamin trwał 180 minut. Publikujemy arkusze CKE z egzaminu. Jeśli chcecie poznać pytania, odpowiedzi, rozwiązania zadań, koniecznie kliknijcie poniżej!

Matura 2021 matematyka ROZSZERZENIE. Arkusz pytań i odpowied...

Zobacz wideo: Matura 2023 - szykują się duże zmiany!

W piątek, 30 kwietnia młodzież z ostatnich klas liceów i techników odebrała świadectwa ukończenia edukacji na tym poziomie. Dla nich będzie koniec roku szkolnego i nauki w tych placówkach w ogóle. Wiadomo już, że rozdanie świadectw odbędzie się podobnie jak w zeszłym roku: na raty, o różnych godzinach i bez żadnych wspólnych uroczystości. Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez CKE, zaraz po majowym weekendzie, dokładnie 4 maja rozpoczną się matury.

Matura 2021 prostsza niż zwykle? Pandemia koronawirusa pomogła zdającym?

W związku z trwającą od miesięcy nauką zdalną pod koniec ubiegłego roku resort edukacji zdecydował się na obniżenie wymagań egzaminacyjnych na maturze w maju 2021 roku.

Minister Przemysław Czarnek poinformował, że część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa.

Będą mogli przystąpić do niej absolwenci, którym wynik z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Nie będzie też obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Język polski jako przedmiot obowiązkowy:

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
 • Czas trwania: 170 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym: część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach), część 2: wypracowanie – 50 pkt.
 • Trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.
 • Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.
 • Część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Matematyka jako przedmiot obowiązkowy

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowita redukcja wymagań dotyczących brył obrotowych i wymagań z IV etapu edukacyjnego dotyczących ostrosłupów).
 • Czas trwania: 170 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 28 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte.
 • Liczba zadań otwartych: 7 (w latach 2015–2020: 9).

Język obcy jako przedmiot obowiązkowy

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
 • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2+ (B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
 • Czas trwania: 120 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
 • Część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Przedmioty na poziomie rozszerzonym (dodatkowe)

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
 • W przypadku języków obcych nowożytnych – ograniczony zakres środków gramatycznych oraz obniżony ogólny średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
 • Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym – nieobowiązkowe. Można przystąpić do egzaminu z maksymalnie 6 przedmiotów dodatkowych.

Na sali bez maseczek

Niedawno wydano rozporządzenie dotyczące egzaminów w pandemii.

 • Znalazł się w nim zapis mówiący, że uczniowie zdający egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny, egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie lub egzamin zawodowy, a także osoby uczestniczące w tych egzaminach nie muszą mieć zasłoniętych ust i nosa maseczkami.
 • Warunkiem jest jednak zachowanie odstępu między zdającymi wynoszącego co najmniej 1,5 m.
 • Rozporządzeniem wyłączono również z zakazu organizowania zgromadzeń wszystkie egzaminy, a także szkolenia dla egzaminatorów oraz prace związane ze sprawdzaniem i ocenianiem arkuszy egzaminacyjnych.
 • Oba egzaminy - maturalny i ósmoklasisty - mają zostać przeprowadzone na podstawie nowych wymagań egzaminacyjnych, które zawierają okrojoną podstawę programowej.

Maturalne pewniaki - na co stawiają zdający?

Co roku internetowe fora aż huczą od informacji dotyczących tego, co może znaleźć się w egzaminacyjnych arkuszach. Tak samo jest również przed tegorocznym egzaminem z języka polskiego. Młodzi ludzie analizują testy z poprzednich lat (nawet te próbne) i na tej podstawie wykluczają część lektur.

Na tydzień przed egzaminem z języka polskiego na pierwsze miejsce wysuwa się "Lalka" Bolesława Prusa, a tuż za nią są dzieła Adama Mickiewicza - "Pan Tadeusz" i "Dziady".

W maturalnym rankingu pojawiają się też treny i pieśni Jana Kochanowskiego oraz "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. Jednym z pewniaków jest też Krzysztof Kamil Baczyński i jego twórczość, bo 22 stycznia obchodziliśmy setną rocznicę urodzin tragicznie zmarłego poety. Internauci wykluczają natomiast "Wesele", bo było w ubiegłym roku.

Wyniki egzaminu maturalnego (w terminie głównym i dodatkowym) zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym ogłoszone zostaną 5 lipca, a dla osób poprawiających egzamin w sierpniu - 10 września.

Harmonogram i terminy matur 2021

 • 4 maja - 9:00 - język polski (poziom podstawowy), 14:00 - język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony)
 • 5 maja - 9:00 - matematyka (poziom podstawowy), 14:00 - historia muzyki (poziom rozszerzony)
 • 6 maja - 9:00 - język angielski (poziom podstawowy), 14:00 - historia sztuki (poziom rozszerzony)
 • 7 maja - 9:00 - język angielski (poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny), 14:00 - filozofia - (poziom rozszerzony)
 • 10 maja - 9:00 - język polski (poziom rozszerzony), 14:00 - język łemkowski (poziom rozszerzony) i język kaszubski (poziom rozszerzony)
 • 11 maja - 9:00 matematyka (poziom rozszerzony), 14:00 - WOS (poziom rozszerzony)
 • 12 maja - 9:00 - biologia (poziom rozszerzony), 14:00 - język francuski (poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny)
 • 13 maja - 9:00 - geografia (poziom rozszerzony), 14:00 - język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (poziom podstawowy)
 • 14 maja - 9:00 - chemia (poziom rozszerzony), 14:00 język niemiecki (poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny)
 • 17 maja - 9:00 - historia (poziom rozszerzony), 14:00 - język rosyjski (poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny)
 • 18 maja - 9:00 - fizyka (poziom rozszerzony), 14:00 - język hiszpański (poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny)
 • 19 maja - 9:00 - informatyka (poziom rozszerzony), 14:00 - język włoski (poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny)
 • 20 maja - 9:00 - języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy, 14:00 - języki mniejszości narodowych (poziom rozszerzony), 9:00 - matematyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pp)*, 10:35 - historia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)*, 12:10 - geografia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)*, 13:45 - biologia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)*, 15:20 - chemia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr)*, 16:55 - fizyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (pr).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie