Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medycyna i prawo oblężone przez tegorocznych maturzystów

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Medycyna to od lat najbardziej oblężony kierunek na UMK, w tym roku studia medyczne kończył też pierwszy anglojęzyczny rocznik
Medycyna to od lat najbardziej oblężony kierunek na UMK, w tym roku studia medyczne kończył też pierwszy anglojęzyczny rocznik Dariusz Bloch
Młodzi ludzie chcą mieć pewną i dobrze płatną pracę po studiach, dlatego wybierają kierunki medyczne

Blisko pięć tysięcy chętnych na medycynę w Bydgoszczy to rekord tegorocznej rekrutacji, farmację na UMK chce studiować 1000 maturzystów, prawo jeszcze więcej osób.
[break]
Do północy młodzi mogli wybierać studia na UMK. Kto nie zdążył, ten będzie musiał zadowolić się mniej popularnymi kierunkami w kolejnej odsłonie naboru. Wiemy już, jakie kierunki cieszyły się wśród maturzystów największym wzięciem.
Na medycynę do Bydgoszczy na Collegium Medicum UMK startuje dokładnie 4779 osób. Ministerstwo Zdrowia, które ustala limity, dopiero poda liczbę miejsc, ale co roku jest ich około 150. Żeby dostać się na medycynę, trzeba w tym roku pokonać 30 osób.
Filologie znów w modzie
11 osób walczy o miejsce na farmacji, pięć osób stoi w kolejce po indeks na fizjoterapię UMK. Oblegane jest toruńskie prawo, na które przygotowano aż 600 miejsc. Chętnych zgłosiło się 1347 i jest to rekord w toruńskiej części UMK. 546 osób zapisało się na studia z finansów i rachunkowości, na które przygotowano 280 miejsc.
Filologie, które przez ostatnie lata radziły sobie gorzej, przeżywają w tym roku renesans. Duża liczba chętnych na studia z anglistyki raczej nie dziwi, ten kierunek był zawsze bardzo popularny (418 chętnych na 72 miejsca), podobnie jak japonistyka, na którą chcą się dostać 152 osoby, miejsc jest tylko 35.
Filolodzy trafili z ofertą dwujęzyczną. Na język francuski z hiszpańskim zapisały się 133 osoby na 30 miejsc, na włoski z hiszpańskim 129 osób, miejsc jest tylko 30.
Nowe kierunki
Bardzo dobrze poradziły sobie nowe kierunki UMK. Hitem jest biologia sądowa, która przyciągnęła aż 320 osób, miejsc przygotowano 36. Uruchamianą komunikację i psychologię w biznesie chce studiować 235 osób, przygotowano 60 miejsc. Na bezpieczeństwo narodowe chce przyjść 122 kandydatów, limit to 60 miejsc.
- Widać, że maturzyści nie chcą ograniczać się do jednej dziedziny nauki, wybierają studia interdyscyplinarne - komentuje Ewa Walusiak- -Bednarek z biura prasowego UMK.
Ogon krótki
Co znalazło się w rekrutacyjnym ogonie?
Raczej uda się uruchomić studia z filozofii, astronomii czy etnologii, na które od lat zgłasza się coraz mniej kandydatów. Będą to kameralne kierunki, prawdopodobnie z jedną grupą ćwiczeniową, o ile tylko studenci potwierdzą swój wybór opłacając koszty rekrutacji (150 zł na kierunki artystyczne oraz 80 zł dla pozostałych kierunków), a potem dostarczą dokumenty.
14 lipca o godz. 14 uczelnia ogłosi listy przyjętych w I etapie rekrutacji. Maturzyści będą mieć czas do 20 lipca na dostarczenie dokumentów. Kolejne listy przyjętych zostaną ogłoszone 22 i 29 lipca, po nich będzie czas na złożenie dokumentów.
6,5 tys. miejsc przygotował w tym roku UMK na studiach stacjonarnych I stopnia i magisterskich, w pierwszym naborze przyciągnął 18 tys. chętnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska