Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metody stosowane w Studiu P zainteresowały esperantystów

Patrycja Zduńska
Jedno ze zdjęć Lucyny Sowińskiej z wyprawy do RPA prezentowane w bibliotece przy ulicy Jęczmiennej
Jedno ze zdjęć Lucyny Sowińskiej z wyprawy do RPA prezentowane w bibliotece przy ulicy Jęczmiennej Nadesłana
Wystawa fotografii „Oblicza Afryki Południowej”, którą można oglądać w bibliotece na ulicy Jęczmiennej w Toruniu, jest efektem wyjazdu Lucyny Sowińskiej na III Afrykański Kongres Językowy.

Studio P, czyli Studio Poetyckie przy Młodzieżowym Domu Kultury, to najdłużej działający w Toruniu teatr młodych. Prowadząca je od ponad 40 lat Lucyna Sowińska na kongresie w Republice Południowej Afryki prezentowała swoje metody na podstawie filmu z przedstawienia pod tytułem „Uczymy się żyć”. Tematyka spektaklu nawiązywała do twórczości Carla Sandburga. Temat okazał się wyjątkowo przystępny dla międzynarodowej publiczności również dzięki zastosowaniu języka esperanto.
[break]
- W przedstawieniach od lat wykorzystujemy język esperanto. Młodzież, która do nas przychodzi, jest więc na to przygotowana. Poza tym Polacy na wstępie znają aż 20 procent słów - tłumaczy Lucyna Sowińska.
Studio P gościło już na scenach 18 państw Europy. Ostatnio grupa była uczestnikiem VIII Międzynarodowego Festiwalu Młodej Sztuki w Bułgarii, gdzie została przywitana owacjami na stojąco.

- W Bułgarii przedstawiliśmy spektakl „Marzenia”. Dotykał problematyki bliskiej młodym ludziom. Opowiadał o potrzebie dotarcia do własnej wolności, a wszystko to w swobodnej i radosnej formie - wspomina Lucyna Sowińska. - Aktorzy mają pokazywać swoje emocje, wyrażać je w ruchu, śpiewie. Wiele zależy od ich pomysłowości, a przy okazji pozwala im się lepiej
rozwijać.
Wszechstronny rozwój to bardzo ważna zasada pracy grupy. Młodzi ludzie poznają świat literatury i teatru w pełnym wymiarze.
- Wśród naszych wychowanków rzeczywiście jest sporo aktorów, ale też i ludzi w przeróżny sposób związanych ze sztuką i nauką. Krytycy, teatrolodzy, choć również prawnicy, psychiatrzy, dziennikarze - wymienia Lucyna Sowińska. - Czasem
okazuje się, że zdobyte tu umiejętności przydają się w różnych zawodach.
Kongres Językowy w RPA był wydarzeniem symbolicznym. - W kraju, w którym używa się aż 11 języków, esperanto jest nadzieją na język uniwersalny. Oczywiście są to marzenia trudne do realizacji, zwłaszcza, że RPA jest krajem kontrastów - opowiada torunianka.
Różnice te faktycznie świetnie uchwyciła na swoich zdjęciach, pokazując dzielnice biedy tuż obok luksusowych domów elit. Wrażliwość, którą widać na fotografiach, autorka przekazuje swoim podopiecznym w Studiu P, a jak się okazuje, młodzież ma do powiedzenia wiele ciekawych rzeczy, gdy dopuści się ją do głosu.

WARTO WIEDZIEĆ
- Wychowankami Studia P są m.in. znane aktorki: Małgorzata Kożuchowska, Joanna Koroniewska, Olga Bołądź i Magdalena Czerwińska czy reżyser operowa Beata Redo.
- Wystawa w filii Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Jęczmiennej jest czynna do końca września - można ją oglądać w godzinach otwarcia biblioteki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska