MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto pomaga ofiarom przemocy

Aleksandra Grzona
Problem przemocy w rodzinie nadal dotyka sporą część mieszkańców naszego miasta. Nie pozostają jednak z nim sami. W Grudziądzu funkcjonuje szereg instytucji, które pomagają ofiarom.

 

Problem przemocy w rodzinie nadal dotyka sporą część mieszkańców naszego miasta. Nie pozostają jednak z nim sami. W Grudziądzu funkcjonuje szereg instytucji, które pomagają ofiarom.

- Przez długi czas byłyśmy z siostrą świadkami tego, jak tata znęcał się nad mamą. Czasem bił również nas. W końcu zgłosiłyśmy sprawę na policję. Powiedziano nam dokładnie, jakie mamy możliwości działania. Zdecydowałyśmy się na założenie sprawy i po długim czasie nasz koszmar się zakończył - wspomina Marta, uczennica jednej z grudziądzkich szkół średnich. - Dzięki wsparciu różnych ludzi uwierzyłam, że możemy zmienić swoje życie.

Jak podkreśla policja, zwykle - tak jak w przypadku rodziny Marty - osoby doświadczone przemocą zgłaszają się właśnie na komendę. I od tego momentu czynione są pierwsze kroki w celu udzielenia im pomocy.

- Działamy głównie na zasadzie interwencji. Najważniejszą czynnością, jaką musimy wykonać na miejscu zdarzenia, czy w czasie przyjmowania zgłoszenia, jest założenie niebieskiej karty, czyli wstępnej notatki określającej sytuację w danej rodzinie - wyjaśnia Hanna Hydzik z zespołu do spraw nieletnich i patologii Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu.

Do zadań funkcjonariuszy należy poinformowanie ofiary o jej prawach, rozmowa ze sprawcą na temat konsekwencji prawnych jego czynów, a także wyznaczenie dalszego planu postępowania.

Ponadto policja prowadzi też działalność informacyjną, wskazując - w zależności od konkretnego przypadku - instytucje, które są w stanie udzielić porad.

Jak się okazuje, tych w naszym mieście nie brakuje. Szeroki zakres rozwiązań proponuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

- Zawsze zaczynamy od rozmowy z pokrzywdzonym i wypełnieniu niebieskiej karty. Następnie dane te wysyłamy do zespołu interdyscyplinarnego, który podejmuje decyzje o kolejnych krokach - tłumaczy Anna Majorkiewicz z działu pomocy środowiskowej MOPR.

W budynku ośrodka, zarówno ofiara, jak i sprawca, mają szansę wziąć udział w spotkaniach grupy roboczej, w skład której - w zależności od potrzeby - może wchodzić m.in dzielnicowy, kurator, prawnik czy pedagog. Ponadto instytucja proponuje pomoc prawną, psychologiczną, finansową, a także udzielanie wskazówek przy redagowaniu pism urzędowych.

- W wielu przypadkach spotykamy się też z problemem nagłej bezdomności, wynikającej z sytuacji rodzinnej. Wówczas odsyłamy takie osoby do Ośrodka Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej, przy którym działa również hostel i schronisko dla kobiet - dodaje Anna Majorkiewicz.

Trafiający tam pokrzywdzeni mają zapewniony nocleg, ciepły posiłek, a także wsparcie psychiczne.

- W naszym hostelu może przebywać każdy, kto znalazł się w sytuacji kryzysowej. Czas trwania pobytu wynosi dwa tygodnie z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy. Zwykle kobiety dotknięte przemocą z hostelu trafiają do naszego schroniska, gdzie udzielamy im pomocy medycznej, prawnej i psychologicznej - mówi Katarzyna Graczkowska z Ośrodka Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej przy ul. Waryńskiego. - Panie mają też okazję brać udział we wszelkiego rodzaju programach, kursach i szkoleniach.

[email protected]

Fot. Aleksandra Grzona

Ośrodek przy ul. Waryńskiego pomaga wielu ofiarom przemocy w rodzinie

Zobacz galerię: Miasto pomaga ofiarom przemocy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska