Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto skanalizowane

Robert Bondzelewski
Podczas tego spotkania oficjalnie zamknięto projekt pod nazwą „Budowa i modernizacja kanalizacji sanitarnej i deszczowej miasta Chełmży”.

Podczas tego spotkania oficjalnie zamknięto projekt pod nazwą „Budowa i modernizacja kanalizacji sanitarnej i deszczowej miasta Chełmży”.

- Projekt w Chełmży był pierwszym podpisywanym w naszym województwie i jednym z pierwszych w kraju jeżeli chodzi o finansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - mówiła Emilia Kawka-Patek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Chełmża wykorzystała z funduszu prawie 7 mln zł, co jak na takie małe miasto jest sporą kwotą, ale dzięki temu gospodarka wodno-ściekowa jest zmodernizowana na poziomie 72 procent - dodała pani prezes.<!** reklama>

Zdaniem Mirona Klomfasa prezesa zarządu B-Act był to trudny projekt, nie tylko ze względu na dokumentację, jaką trzeba było przygotować, ale również na szereg innych utrudnień, jakie musiał pokonać także wykonawca.

Podczas spotkania burmistrz Jerzy Czerwiński podziękował wszystkim pracownikom urzędu miejskiego oraz pracownikom wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska oraz wykonawcom za wspólny wysiłek i sumienną pracę nad zadaniem.

W ramach projektu „Budowa i modernizacja kanalizacji sanitarnej i deszczowej miasta Chełmży” zbudowanych zostało 10,29 km sieci kanalizacji sanitarnej, 4,88 km kanalizacji deszczowej oraz 5 tłoczni ścieków sanitarnych i dwóch przepompowni wód deszczowych na terenie miasta. Powiększona sieć kanalizacyjna objęła swym zasięgiem ponad 1,5 tys. mieszkańców. Nowa kanalizacja powstała przede wszystkim w rejonie ulic Bydgoskiej, Wyszyńskiego i Chełmińskiego Przedmieścia, gdzie w ostatnim czasie rozrosły się osiedla mieszkaniowe. Realizacja przedsięwzięcia planowana była na lata 2009-2011 i pod koniec minionego roku wszystkie prace udało się zakończyć.

Celem projektu było wyposażenie miasta w dobrze działający i nowoczesny system kanalizacji sanitarnej, co w znaczny sposób wpłynęło na ograniczenie emisji zanieczyszczeń przedostających się do środowiska naturalnego oraz na spełnienie wymagań dyrektyw środowiskowych nałożonych na Polskę przez Unię Europejską. Pierwszą umowę o dofinansowanie realizacji projektu podpisano w czerwcu 2009 r. również w sali mieszczańskiej.

Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budowlano Wdrożeniowe „Inżbud”, inżynierem projektu firma B-Act z Bydgoszczy, a instytucją wdrażającą Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Podczas spotkania w ratuszu burmistrz Jerzy Czerwiński podziękował wszystkim pracownikom urzędu miejskiego oraz pracownikom wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska oraz wykonawcom za wspólny wysiłek i sumienną pracę nad zadaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska