MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Trasa staromostowa i rondo przy Strobanda powstaną do listopada 2025 roku

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Umowę, w obecności zastępcy prezydenta Torunia Zbigniewa Fiderewicza, podpisali dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Ireneusz Makowski i Andrzej Rogiński , członek zarządu Balzoli (z lewej)
Umowę, w obecności zastępcy prezydenta Torunia Zbigniewa Fiderewicza, podpisali dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Ireneusz Makowski i Andrzej Rogiński , członek zarządu Balzoli (z lewej) Piotr Bednarczyk
W środę 17 kwietnia miasto podpisało umowę z firmą Balzola na wybudowanie ronda na skrzyżowaniu ulic Strobanda z Grudziądzką oraz dokończenie trasy staromostowej na odcinku od ulicy Dekerta do placu Niepodległości.

Balzola wygrała przetarg oferując najniższą kwotę, opiewającą na 32 882 005,67 złotych. Pokonała trzech rywali: ONDE, Transbruk Barczyńskich i Bud-West.

Co ciekawe - te dwie duże inwestycje będą kosztować Toruń tylko niespełna trzy miliony złotych, ponieważ miasto dostało dofinansowanie 30 milionów z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Targowisko nie jest zagrożone

- Obie inwestycje są bardzo potrzebne - stwierdził zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz. - Docelowo ułatwią podróżowanie po mieście, szczególnie z północnych dzielnic do centrum miasta, pomijając Szosę Chełmińską od Bema do placu NOT-u. To pozwoli na to, aby Szosa Chełmińska stała się lokalną ulicą, obsługującą mieszkańców oraz targowisko miejskie. Przy okazji chciałem zaznaczyć, bo sprawa budzi emocje - nie ma żadnego zagrożenia, że targowisko zostanie zlikwidowane. Zostanie jedynie zmniejszone o cztery procent powierzchni. Pomyśleliśmy też o miejscach parkingowych. Część z nich powstanie między innymi od strony cmentarza, część na parkingu przy Cinema City. Łącznie będzie 175 takich miejsc. Rozmawialiśmy też z kupcami, jak zminimalizować niedogodności podczas budowy.

Budowa trasy staromostowej zostanie zrealizowana na odcinku od placu Niepodległości do ulicy Dekerta. Jest ona ważna w kontekście dużego natężenia ruchu na zjeździe ze starego mostu - głównie w kierunku zachodnim (Drogą Krajową nr 15 i Drogą Krajową nr 80) i północnym (Drogą Wojewódzką nr 553). Zostanie wybudowana jezdnia o dwóch pasach ruchu z obustronnymi chodnikami i ścieżkami rowerowymi, kanalizacją deszczową i oświetleniem oraz zagospodarowaniem terenów zielonych. Powstaną sygnalizacje świetlne na ulicach Dekerta i Gałczyńskiego.

Z kolei przebudowa Drogi Krajowej nr 91 (czyli ulicy Grudziądzkiej) w rejonie skrzyżowania ze Strobanda poprawi bezpieczeństwo na włączeniu tej ulicy w drogę krajową. Będzie to możliwe dzięki budowie w tym miejscu ronda turbinowego.

Duże ułatwienie

- Budowa ronda będzie dużym ułatwieniem szczególnie dla pojazdów wyjeżdżających od strony szybko rozwijających się terenów w północnej części Torunia, czyli osiedla Jar - podkreślił Marek Kamiński, dyrektor operacyjny Balzoli.

Przy okazji tej inwestycji od skrzyżowania Polna - Celnicza do skrzyżowania ze Strobanda powstaną dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu. Po stronie wschodniej wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy, a po zachodniej wykonawca nawiąże się do istniejących odcinków dróg rowerowych.

Dobrze znany wykonawca

Wykonawca remontu, warszawska firma Balzola, jest dobrze znana torunianom.

- Firma ta wybudowała linię tramwajową na Jar, obecnie przebudowuje na Jarze układ drogowy, wcześniej oddała do użytku rozbudowany układ drogowy w okolicach Sądu Rejonowego, gdzie powstało rondo Praw Kobiet - wyliczyła Agnieszka Kobus - Pęńsko, rzecznik prasowy MZD.

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska