Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister edukacji z Indonezji w Toruniu. Polacy i Indonezyjczycy posadzili drzewa w imię wzajemnej przyjaźni

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Nadiem Makarim, Minister Edukacji, Kultury, Badań i Technologii Republiki Indonezji w środę odwiedził Toruń
Nadiem Makarim, Minister Edukacji, Kultury, Badań i Technologii Republiki Indonezji w środę odwiedził Toruń Grzegorz Olkowski
Nadiem Makarim, Minister Edukacji, Kultury, Badań i Technologii Republiki Indonezji w środę odwiedził Toruń. Wspólnie z młodymi Polakami i Indonezyjczykami posadził drzewa przyjaźni. Potem zorganizowano spotkania, m.in. z władzami UMK.

Porodówka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu

od 16 lat

Minister edukacji Indonezji w Toruniu

Nadiem Makarim przyjechał do Torunia na zaproszenie Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży. Wybór Torunia podczas jednodniowej wizyty ministra w Polsce wynika z dotychczasowych relacji Kujawsko-Pomorskiego z Indonezją. Chodzi o studia wyższe, które młodzi Indonezyjczycy podejmują na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Są to osoby pochodzące z regionu zaprzyjaźnionego - prowincji Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie ze stolicą w Mataram na wyspie Lombok.

Działania, które przynoszą efekty

Co ważne, edukacja, doświadczenia i kontakty zdobyte przez Indonezyjczyków w Polsce zaowocowały rozwinięciem ich działalności w różnych obszarach na terenie rodzimego kraju. Rozwijają je oni z powodzeniem przy udziale Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu na terenie państw ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ang. Association of South-East Asian Nations), której członkami są Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Laos i Mjanma i Kambodża).

Warto przeczytać

Działalność na rzecz edukacji

- Przykładem takiej działalności jest ECCO Youth Foundation założona przez indonezyjskich absolwentów UMK Tanayę Walissę Pramanasari i Hendrę Prakarsa – mówi Sylwia Tubielewicz-Olejnik z 5P Foundation w Toruniu. - Jej założyciele koncentrują się na promowaniu świadomości klimatycznej i rzeczywistych działań na rzecz ochrony środowiska poprzez warsztaty na temat zrównoważonego rozwoju, konkursy, debaty ekologiczne, wprowadzanie elektromobilności w szkołach, szkolenia z zakresu ekoturystyki na wsiach oraz współpracę międzynarodową na rzecz wymian młodzieży.

Obecnie minister Nadiem Makarim wprowadza zmiany w indonezyjskim systemie edukacji według założeń:

  • szkoła jako radosne doświadczenie
  • uczniowie obdarzeni sprawczością
  • kształcenie nauczycieli oparte na praktyce
  • nauczyciele jako współtwórcy programu nauczania
  • dyrektorzy jako liderzy nauczania

Innowacje w pogłębianiu więzi

To nowe podejście do edukacji stwarza grunt do wykorzystania modeli edukacji formalnej i nieformalnej stosowanych w Europie i tym samym możliwość pogłębiania współpracy polsko-indonezyjskiej w tym obszarze. Postacią, która inspiruje zarówno stronę polską, jak i indonezyjską jest urodzony w Toruniu 550 lat temu Mikołaj Kopernik i jego twórcze podejście do nauki.

Podczas wizyty ministra w Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży najpierw posadził on wraz z młodzieżą polską i indonezyjską drzewka Przyjaźni Polsko-Indonezyjskiej, po czym wziął udział w kilku spotkaniach. Rozmawiał z władzami UMK oraz Biblioteki Uniwersyteckiej, a także z rektorem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku i prezesem Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska