Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi ludzie chcą zmieniać świat i trzeba im w tym pomóc

Małgorzata Chojnicka
Podczas marcowego happeningu o potrzebie recyklingu
Podczas marcowego happeningu o potrzebie recyklingu Małgorzata Chojnicka
Jeszcze dziś do północy możemy oddać swój głos na jeden z projektów gimnazjalistów z Dobrzynia nad Wisłą w ramach konkursu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Zostało nam zaledwie kilkanaście godzin, aby oddać swój głos na jeden z dwóch projektów, zrealizowanych przez gimnazjalistów z Publicznego Gimnazjum im. A.A. Kochańskiego w Dobrzyniu nad Wisłą, w ramach konkursu ogłoszonego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Jeden to „Rewitalizacja parku miejskiego w Dobrzyniu n. Wisłą”, a drugi - „Postaw na recykling”.

Chcą zmieniać świat

Oba przedsięwzięcia są społecznie zaangażowane i mocno nastawione na zmianę ludzkich postaw. Młodzi ludzie chcą zmieniać świat i trzeba im w tym pomóc.
Grupa uczennic zajęła się rewitalizacją miejscowego parku - doszły do wniosku, że korzysta z niego wiele osób i dobrze by się stało, gdyby jego wygląd uległ zmianie na lepsze. Stan obecny pozostawiał wiele do życzenia.
Podczas pracy dziewczęta rozmawiały z mieszkańcami. Biorąc pod uwagę sugestie respondentów i wprowadzając własne pomysły, przygotowały projekt wymarzonego parku miejskiego. Znalazły się tam nie tylko ścieżki spacerowe, ale także boiska, scena, a nawet stolik do gry w szachy.
- Już w tej chwili wiele się zmieniło na lepsze - stwierdza Anna Masztakowska-Struś, opiekunka projektu. - Zaczęto wymieniać ławki, pracownicy zatrudnieni w ramach prac interwencyjnych uporządkowali cały teren. Jeśli pogoda temu sprzyjała, przycinali krzewy i wycinali suche gałęzie. Wierzymy, że nasz park stanie się miejscem przyjaznym i zadbanym, stanowiącym wizytówkę naszego miasteczka.
„Postaw na recykling” to nic innego jak akcja edukacyjna zakrojona na szeroką skalę. Gimnazjaliści nastawili się przede wszystkim na pokazanie, jakie niebezpieczeństwo kryje się w zużytym sprzęcie. Wyrzucona do lasu lodówka czy telewizor, a nawet mała bateria to bomba z opóźnionym zapłonem.

Stawiają na recykling

Pod koniec kwietnia zorganizowali imprezę ekologiczną, połączona ze zbiórką elektrośmieci i zużytych baterii. W ten sposób chcieli poszerzyć wiedzę mieszkańców na ten temat.
- Na początku wystawiliśmy przygotowane przez nas przedstawienie ekologiczne, związane z szkodliwością elektrośmieci i baterii dla środowiska naturalnego, a przede wszystkim naszego zdrowia - opowiada Przemysław Szymborski. - Przedstawiliśmy także prezentację multimedialną i pogadankę na temat właściwego postępowania z elektrośmieciami. Jednak najważniejszym elementem naszej akcji była możliwość oddania zużytych baterii i elektrośmieci, z której skorzystało wiele osób. Zebraliśmy całą górę sprzętu AGD i RTV.

To nic nie kosztuje

Aby zagłosować, należy wejść na stronę: www.przedsiebiorczosc.junior.org.pl i w zakładce
IDEA wybrać najlepsze przedsięwzięcie w województwie kujawsko-pomorskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska