Modernizacja basenu szkolnego przy toruńskim mechaniku po...

Modernizacja basenu szkolnego przy toruńskim mechaniku po pięciu dekadach

Artur Olewiński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i Elektronicznych przez rok będą musieli obyć się bez swojej pływalni. Po blisko pięćdziesięciu latach

Uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i Elektronicznych przez rok będą musieli obyć się bez swojej pływalni. Po blisko pięćdziesięciu latach basen przejdzie gruntowną modernizację ©Sławomir Kowalski

Najstarszy basen szkolny, w mieszczącym się przy ulicy św. Józefa Zespole Szkół Mechanicznych, czeka całkowita modernizacja.
Uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i Elektronicznych przez rok będą musieli obyć się bez swojej pływalni. Po blisko pięćdziesięciu latach

Uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i Elektronicznych przez rok będą musieli obyć się bez swojej pływalni. Po blisko pięćdziesięciu latach basen przejdzie gruntowną modernizację ©Sławomir Kowalski

[break]
Otwarty 20 kwietnia 1968 roku był pierwszym basenem szkolnym w Toruniu. Odbyły się wówczas inauguracyjne zawody pływackie, a potem pierwsza amatorska kąpiel. Powstał on na miejscu, które w historii naszego miasta owiane jest ponurą sławą. Od średniowiecza do XIX wieku był to punkt zwany jako Wiesiołki, gdzie wykonywano wyroki śmierci na przestępcach.

Czas na remont


Od końca lat sześćdziesiątych wykonywano prace, takie jak wymiana płytek, wyłącznie siłami własnymi szkoły.
Na początku lat 2000 wykonano remont dachu. Zarówno dyrekcja szkoły jaki i użytkownicy zdawali sobie sprawę, że basen wymaga gruntownej modernizacji. W 2013 roku, po drugiej stronie ulicy, pływalni szkolnej wyrósł konkurent w postaci Uniwersyteckiego Centrum Sportowego.

- Przebudowa będzie na tyle poważna, że przewidujemy zamknięcie obiektu aż do końca lipca przyszłego roku - mówi Monika Zięba - kierownik gospodarczy w Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych. - Uczniowie będą musieli sobie poradzić bez pływalni. Być może zamiast na basen, będą chodzić na siłownię - mówi Zięba.

- Mamy możliwość korzystania z Orlika, a przy naszej szkole są tereny zielone, z których również można korzystać podczas zajęć z wychowania fizycznego - dodaje dyrektorka szkoły Małgorzata Łopatko.

Według dokumentacji prace mają potrwać do 10 lipca 2017 roku. Na rozruch instalacji basenowej wykonawca ma 15 do 20 dni.

Zakres prac


- Przebudowana będzie m. in. niecka basenu, za budynkiem zostaną dobudowane szatnie - wylicza Marcin Maksim z Wydziału Inwestycji i Remontów toruńskiego magistratu. Sanitariaty i sam basen będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie wymieniona całkowicie instalacja dostarczania wody do basenu. Zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Na terenie basenu będzie dostępna również sauna oraz jacuzzi.

- Według moich informacji mamy mieć zastosowane najnowsze rozwiązania technologiczne w tej dziedzinie, takie, których nie ma jeszcze żaden basen w Toruniu - mówi dyrektor ZSMEiE Małgorzata Łopatko.

Czekanie na wyniki


Na razie nie wiadomo czy został wyłoniony wykonawca tej modernizacji. Oferty można było składać do Wydział Inwestycji i Remontów do 25 maja.

- Do póki nie będzie wyłonionego wykonawcy, nie będziemy też wiedzieli jakie środki zostały przeznaczone na remont - mówi Małgorzata Łopatko.

- W wypadku jeśli wykonawca nie będzie wyłoniony w najbliższym czasie, czeka nas powtórzenie procedury przetargowej - mówi Łopatko. - To oznacza zwłokę o kolejne 3 tygodnie, a tego chcielibyśmy uniknąć. Planujemy rozpocząć prace już w przyszłym tygodniu.

Warto wiedzieć: To już 71 lat ZSMEiE


Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych działa na toruńskim rynku oświatowym od roku 1945.

Absolwentów tej szkoły można odnaleźć wśród znanych polityków, ludzi nauki, kultury i techniki. W roku 1964 podjęło w szkole naukę 22 Ghańczyków, jeden Sudańczyk i jeden uczeń z Togo. Mimo trudności Afrykańczycy czynili postępy w nauce, a w 1970 roku 18 osób z pierwszego rocznika złożyło egzamin dojrzałości.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kefir (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pamiętam jak szorowałem z glonów ten basen w ramach zajęć, jak miałem tam warsztaty szkolne. Piekne czasy! :)


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Munciołek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A ja pamiętam jak kopaliśmy nieckę basenu ! Wykąpać już się nie zdążyłem !

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo